Μετάβαση στο περιεχόμενο

«Παγώνει» η τακτοποίηση ημιυπαίθριων


achille

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάντως αν οι Η/Μ παρέμεναν Η/Μ και είχαμε μικρότερους προβόλους σε συνέχεια των Η/Μ , νομίζω ότι από στατικής απόψεως θα ήτανε καλύτερο , άσε που θα γλυτώναμε το άγχος των 2,5 μέτρων .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σαν πολιτικός μηχανικός, οι μειώσεις αυτές είναι σωστές. Ξέρω πως "σας καταστρέφουν" αλλά... Εχει παραγίνει το κακό με Η/Χ και υπόγεια -από στατικής πλευράς πάντα!

 

Και όμως τέτοιες αποφάσεις κακό και σε εσάς κάνουν. Όσο περισσότερο ασχολείστε με τα ''εύκολα'' τόσο πίσω μένετε εξελικτικά (σε σύγκριση με τους συναδέλφους σας του εξωτερικού). Και με την επέλαση των παγκοσμιοποιημένων ''βαρβάρων'' θα υπάρξει ένα...μικρό θέμα ανταγωνισμού.

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά στο Burj Al Arab είχαν πρόβλημα με τις ταλαντώσεις των εξωτερικών χωροδικτυωμάτων (καθαρά ''διακοσμητικά'', καμία σχέση με το βασικό όγκο του κτηρίου) αλλά η Αρχιτεκτονική ομάδα δεν ήθελε να αυξήσει τις διατομές με τίποτα (ο Άραβας ήθελε ''εξτριμιές'' και τον είχαν πείσει για την πρότασή τους). Σπάσαν το κεφάλι τους οι στατικοί και βρήκαν πατέντα: 17 μηχανισμούς σε κομβικά σημεία τα οποία εξισορροπούσαν/απορροφούσαν τις επικίνδυνες ταλαντώσεις. Ποιος κέρδισε στην ουσία? Ο Αρχιτέκτονας ή ο Στατικός?

 

υ.γ. αυτονόητα και οι Έλληνες Αρχιτέκτονες στην ίδια μοίρα είναι - αν δεν έχεις στην ουσία αντικείμενο πώς θα μάθεις? Φαύλος κύκλος ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όποιος πρόλαβε και πλήρωσε ΟΛΟ το ποσό, πρόλαβε ή δεν πρόλαβε??

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΙΝ:

* Οικοδομική άδεια του 2006.....

* 1ος και 2ος όροφος στα "μπετά"....με ημιυπαίθριους σε κάθε όροφο...

* Ολοκληρώθηκαν όλες οι διαδικασίες στην πολεοδομία, πληρωμή όλου του ποσού στην εφορία και σφραγίδα "ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ" από την πολεοδομία όταν ο ιδιοκτήτης προσκόμισε το αποδεικτικό πληρωμής....

Η ΕΡΩΤΗΣΙΣ ΕΙΝΑΙ: η παραπάνω περίπτωση συγκαταλέγεται σε αυτές που εκκρεμούν και παγώνει ή θεωρείται περατωμένη??? Αν δηλαδή ο ιδιοκτήτης

κλείσει τους ημιυπαίθριους και πάει να ζητήσει ρεύμα με το χαρτί της τακτοποίησης (που σφράγισε η ίδια πολεοδομία!!!) δε θα του δώσουν ?!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που περιγράφεις είναι περίεργο

  1. η άδεια βγήκε το 2006
    σήμερα είναι στα μπετά;;;;;
    τότε πώς κλέιστηκαν οι ΗΧ αφού είναι ακόμη στα μπετά;;;;
  2. δεν έχει ολοκληρωθεί η επίβλεψη
    άρα δεν έχει ρευμα
    άρα ο μηχανικός δηλώνει πως όλα είναι νόμιμα σύμφωνα με την άδεια
    αφού έχει γίνει τακτοποίηση πως ο μηχανικός θα δηλώσει πως είναι καθ'όλα νόμιμα;;;;;;
    θα πάρει τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την ίδια απορία με τον συνάδελφο Jimmy.

 

Η ρύθμιση για το 15% το 1,80 για τους ημιυπαίθριους και το 0,80 για τα υπόγεια παραμένει.
Πάντως, σαν πολιτικός μηχανικός, οι μειώσεις αυτές είναι σωστές. Ξέρω πως "σας καταστρέφουν" αλλά... Εχει παραγίνει το κακό με Η/Χ και υπόγεια -από στατικής πλευράς πάντα!
Γιατί θεωρείς από στατικής πλευράς ότι είναι σωστές οι μειώσεις;
Link to comment
Share on other sites

myri μου, καθόλου περίεργο. Οι άνθρωποι πήγαν στην πολεοδομία και δώσανε τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Στα τελευταία δε συμπεριλαμβάνεται αντίγραφο στελέχους αδείας (από όπου θα μπορούσε να εξακριβωθεί πάραυτα ότι το κτήριο δεν έχει ολοκληρωθεί) και άρα ο αντίστοιχος έλεγχος εναπόκειται στην επαγγελματική ευσυνειδησία του υπαλλήλου. Έτσι λοιπόν οι κύριοι ''κατοχυρώνονται'' για τη μελλοντική αυθαιρεσία.

 

Άλλη μια ''νεοελληνική εξυπνάδα''!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, ο νόμος Σουφλιά είχε ισχύ για όσες άδειες εκδόθηκαν μέχρι 21/6/09, όχι απλά για όσες κατασκευάστηκαν. Αυτά μετά από πίεση του συλλόγου κατασκευαστών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.