Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποίηση project management


μαωεριψκ

Recommended Posts

Μετά από "δουλειά" χρόνων ανακινώ το θέμα μοιραζόμενος μαζί σας μερικά χρήσιμα συμπεράσματα:

Για το Project Management μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό όπως: 

- Project/Construction Management (πχ Διαχείριση Τεχνικών Έργων του ΕΑΠ)

- Management γενικά 

ή να κάνεις σεμινάρια που θα σε οδηγήσουν σε μια πιστοποίηση όπως: 

- PMP

- Prince 2

- IPMA

 

Το μεταπτυχιακό (αναλόγως πάντα βεβαίως) είναι σαφώς πιο πλήρες με την έννοια ότι λαμβάνεις πολλές γνώσεις για management, πιο λεπτομερείς, κάνεις εξάσκηση κλπ

Σχετικά με τις πιστοποιήσεις οι γνώσεις είναι πιο στοχευμένες αλλά πολλές φορές έχουν μεγαλύτερο αντίκρυσμα (ζήτηση) γιατί πχ μια μεγάλη εταιρεία που δουλεύει με Prince 2 ενδιαφέρεται οι Project Managers που προσλαμβάνει να έχουν την συγκεκριμένη πιστοποίηση και όχι γενικά γνώσεις ή ακόμα και μεταπτυχιακό στο PM.

 

Από τις τρεις αναφερόμενες πιστοποίησεις, η πρώτη (PMP) είναι πολύ πιο αναγνωρισμένη διεθνώς και παρέχεται από τον οργανισμό PMI, είναι "πρότυπο" και έχει ως syllabus το γνωστό "PMBOK". To Prince 2 είναι μεθοδολογία και αφορά κυρίως στην Μεγάλη Βρετανία. Το IPMA είναι ένα άλλο διεθνές πρότυπο 

 

Για να πάρεις πιστοποίηση PMP πρέπει:

1) Να παρακολουθήσεις σεμινάρια 35 ωρών τουλάχιστον

2) Να έχεις 4500 ώρες και 36 μήνες project management στην εμπειρία σου (αν είσαι τουλάχιστον πτυχιούχος) ή 7500ώρες και 60μήνες για μη πτυχιούχους

3) Να περάσεις την σχετική εξέταση 200 ερωτήσεων με επιτυχία (60-70% περίπου)

 

Μπορείς να γίνεις μέλος του PMI και του PMI-Greece πριν τις εξετάσεις και να κατεβάσεις δωρεάν όλα τα βιβλία του προτύπου

Μετά την πιστοποίηση πρέπει να πιστοποιείς 60 PDUs (εκπαιδευτικές μονάδες/ώρες) κάθε τρία χρόνια για να ανανεώνεις την πιστοποίησή σου.

 

Τα σεμινάρια παρέχονται από πολλούς πιστοποιημένους εκπαιδευτές στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο. Εγώ προσωπικά το έκανα από Ελληνικό εκπαιδευτικό κέντρο on line. Το κόστος διαφέρει αναλόγως το κέντρο αλλά κατά την γνώμη μου αξίζει τα χρήματα του. Το πάλευα κανα χρόνο μόνος μου αλλά μόλις άρχισα το σεμινάριο κατάλαβα την διαφορά του να υπάρχει (καλός) εκπαιδευτής!!! (ο δάσκαλος κάνει την διαφορά? Ναι! Κατηγορηματικά....Πρώτα ο εαυτός μας και η αποφασή μας και μετά ο δάσκαλος, η εμπειρία του, οι ικανότητές του και τα μέσα που χρησιμοποιεί...)

Οι απαιτούμενες ώρες PM δεν είναι υποχρεωτικά στην θέση του Project Manager. Μπορεί να είσαι coordinator, consultant, assistant Project Manager κλπ. Αρκεί να ασχολείσαι με τις διαδικασίες του project management και να μπορείς να το πιστοποίησεις αν χρειαστεί (15% των αιτήσεων περνάνε έλεγχο)

 

Συνολικά, το κόστος είναι περίπου 1350€:

- Εγγραφή στο PMI-PMI/Greece 130€

- Σεμινάριο ~800€

- Βιβλία ~50€

- Εξετάσεις 405$=~360€

 

Με ~1350€ και αρκετό διάβασμα (3-4 μήνες σκληρά + την εμπειρία) αποκτάς μια πολύ δυνατή πιστοποίηση, την ισχυρότερη ίσως στον τομέα του project management! Την πιστοποίηση αυτή έχουν αυτή την στιγμή περίπου 800.000 άνθρωποι σε όλο τον κόσμο και είναι περιζήτητη!

 

ΥΓ Για Prince 2 και IPMA δεν γνωρίζω κόστη κλπ. Όποιος γνωρίζει ας πει

Edited by Γιάννης
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, νομίζω ότι απευθύνομαι στο σωστό θέμα μετά από πολύ ψάξιμο στο site. Είμαι διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός από το ΤΕΙ Καβάλας το έτος 2010. Μπήκα αμέσως στον χώρο εργοταξίου, αρχικά σε έργα συντήρησης δικτύου ΔΕΔΔΗΕ μέχρι και πριν  2 χρόνια όπου εργαζόμουν ως δηλωμένος εντεταλμένος μηχανικός από την εταιρεία μου προς την ΄΄επιχείρηση ΔΕΔΔΗΕ΄΄ σε έργο διασύνδεσης (Κ/Δ -  ΚΥΤ) υψηλής τάσης υπογείων καλωδίων 150ΚV στο κέντρο της Αθήνας. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν υπάρχει κάποια πιστοποίηση εμπειρίας για αυτά τα δύο χρόνια που εργάστηκα ως Μηχανικός σε ένα τέτοιο έργο. Αν γνωρίζεται κάτι περί αυτού και μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Υ.Γ. Αν χρειάζεστε κι άλλα στοιχεία σχετικά με την εργασιακή εμπειρία μου μπορείτε να ρωτήσετε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Νομιζω οτι παρολη την προσπαθεια σου να ποσταρεις σωστα, εισαι εκτος θεματος.

 

Ομως σε απαντηση στο ερωτημα σου, θεωρητικα ο Κυριος του Εργου δινει βεβαιωση στην εταιρεια σου,με τα ονόματα αυτων που εργαστηκαν και τον αντιστοιχο κύκλο εργασιων που εκτελεσαν. Το ζητας απο την εταιρεια σου, η οποια με τη σειρα της το ζηταει απο τον Κυριο του Εργου.

 

Το παρον θρεντ αφορα πιστοποιησεις για project management professionals απο ινστιτουτα εκτος ελλαδος.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Νομιζω οτι παρολη την προσπαθεια σου να ποσταρεις σωστα, εισαι εκτος θεματος.

 

Ομως σε απαντηση στο ερωτημα σου, θεωρητικα ο Κυριος του Εργου δινει βεβαιωση στην εταιρεια σου,με τα ονόματα αυτων που εργαστηκαν και τον αντιστοιχο κύκλο εργασιων που εκτελεσαν. Το ζητας απο την εταιρεια σου, η οποια με τη σειρα της το ζηταει απο τον Κυριο του Εργου.

 

Το παρον θρεντ αφορα πιστοποιησεις για project management professionals απο ινστιτουτα εκτος ελλαδος.

 

Καλημέρα. Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Μιλάω για κάτι πιο ΄΄επίσημο΄΄ από μια απλή διαβεβαίωση από τον κύριο του έργου. Και εκτός από αυτό νομίζω για αυτήν την βεβαίωση από τον κύριο του έργου χρειάζεται να έχω μπλοκάκι που εγώ δεν έχω. Αλλά τελοσπάντων ,ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το project manager ΙPMA  είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που ζητάω αλλά σε πιο επίσημη μορφή. Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ακριβώς περί τίνος πρόκειται, θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχει καμία απολύτως σχέση αυτό που ζητάς από τη ΔΕΔΔΗΕ με την πιστοποίηση που δίνουν τα ινστιτούτα IPMA και PMI.

 

Για λεπτομέρειες διάβασε το ποστ #11 του Γιάννη, και για διευκρινήσεις για το IPMA και τα επίπεδα πιστοποίησης δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καποιος που εχει κανει πρόγραμμα προετοιμασίας PMP ,θα μπορουσε να προτείνει κάποιο αξιόπιστο εκπαιδευτή/εκπαιδευτικό κέντρο? Δεν ξερω αν επιτρέπεται εδώ να αναφέρω 2-3 που εχουν πέσει στην αντίληψή μου,οπότε σας παρακαλώ όποιος έχει την αντίστοιχη εμπειρία σε εξετάσεις PMP ,ας με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εγω εκανα στον critical path. Εμεινα ικανοποιημένος. Επισης απ οσο ειχα ψαξει και η ελληνοαμερικανική ενωση εχει αξιολογο προγραμμα, αλλα δεν βγαζει τοσο συχνα προγραμματα, πρεπει να εισαι τυχερος να συμπεσεις χρονικα σε συμπληρωση τμηματος.

Επισης μπορεις να ψαξεις για online εκπαιδευση, π.χ. πολυ καλοι ειναι ο Cornelius Fichtner και η Rita Mulcahy.

Αυτο που εχει σημασια ειναι να εχεις δουλεψει λιγο στο αντικειμενο, γιατι στη χωρα μας ειναι σπανιο εως αδυνατον να πετυχεις εταιρεια που καταλαβαινει τις διαδικασιες που η ιδια εφαρμοζει. Ειδαλλως ολο το προτυπο του pm θα σου φανει απομακρο και ακατανοητο.

Τελος μην το κουραζεις στο θεμα της επιλογης του εκπαιδευτη, ο εκπαιδευτης ειναι το 20% της επιτυχιας. Ενα 30% ειναι η υπαρχουσα εμπειρια που εχεις, και ενα 50% σε ποσες χιλιαδες multiple choice ερωτησεις θα εξασκηθεις. Να υπολογισεις οτι θα απαιτηθούν τουλαχιστον 100-120 ωρες προσωπικης προετοιμασιας εκτος των 35 υποχρεωτικων. Και επισης πρεπει να προετοιμαστεις και σε αντοχη, γιατι η εξεταση ειναι μαραθωνιος σπριντ, ο χρονος ειναι εντελως οριακός και 4 ωρες εισαι συνεχως στην πριζα. Επομενως στο θεμα της αντοχης σου προτεινω να κανεις τουλαχιστον 5 full time δοκιμες μονος σου για να εχεις εικονα των αντοχων σου. Συνιστω επισης πριν την εξεταση να εχεις φτιαξει μια στρατηγικη, π.χ. η δικη μου ηταν να εχω απαντησει τις 50 πρωτες ερωτησεις σε κατω απο 40 λεπτα, μετα απ αυτο ολα φανταζουν πιο αισιοδοξα, τις μεγαλες ερωτησεις να τις διαβαζεις απο το τελος προς την αρχη, ο,τι δεν γνωριζεις με την πρωτη το παρατας για το τελος, και επισης στο τελος που πιανεις ο,τι δεν γνωριζεις εφαρμόζεις τεχνικη αποκλεισμου ωστε να καταληξεις σε λιγοτερες επιλογες για να πατησεις στην τυχη με μεγαλυτερες πιθανοτητες.

Προτεινω επισης αφου εχεις ολοκληρωσει τις υποχρεωτικες ωρες, να κανεις μια εκτιμηση του χρονου σου ποτε θα δωσεις την εξεταση, και να ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ. Ετσι, θα εχεις προπληρωσει και θα βρεθεις αναγκαστικα να αγκομαχας να βγαλεις την υλη στην ωρα της, ειδαλλως θα χασεις τα λεφτα σου. Γιατι αν το πας χαλαρα, ποτε δεν θα νιωθεις ετοιμος να δωσεις και απλα θα αφιερωνεις χρονο αιωνια σε ενα στοχο που δεν εχεις θεσει. Αν θεσεις την ημερομηνια και αυτοδεσμευτεις, θα βαλεις τον εαυτο σου σε mood πειθαρχιας. Η pmp ειναι ευκολη για οσους αυτοδεσμευονται, δυσκολη στο θεμα της αφοσιωσης στην προετοιμασια. Εγω την εβγαλα σε 35 ημερολογιακες ημερες με καθημερινη (πενθημερη) προετοιμασια 5-8 ωρες και περιπου 2.500 ερωταπαντησεις. Δεν ειναι ακατορθωτη. Βεβαια βογγηξα.

Πότε θα εισαι έτοιμος να δωσεις:

Α. οταν θα ξεπερνας συστηματικα το 70% στα προσωπικα τεστ που θα κανεις.

ΚΑΙ

Β. Οταν εισαι σε θεση να αναγνωρίζεις ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο την ερωτηση σε ποιο σταδιο του εργου βρισκεσαι.

Καλη προσπαθεια σου ευχομαι!

Edited by [email protected]
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια για την πιστοποίηση PMP.

Έχω το PMBOK το οποίο είναι περίπου 600 σελίδες.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα πρέπει να διαβαστεί όλο ή υπάρχουν κάποια κομμάτια που είναι εκτός; Εσείς πως διαβάσατε ένα τόσο μεγάλο βιβλίο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε κ χρόνια πολλά.

Στο θέμα: διάβασε το ακριβώς προηγούμενο ποστ μου. Το να προσπαθήσεις μόνος σου χωρίς βοήθημα κ χωρίς εκπαιδευτή, απευθείας από το pmbok, στη μορφή του τεστ όπως θα είναι το 2021 προσωπικα το θεωρώ σπατάλη χρόνου κ χρηματος κ αυτοκτονικο. Για να μην το μετανιώσεις, απευθυνσου σε εκπαιδευτή. Το pmbok πλέον είναι ένα βιβλίο standard, είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις στατική διαβάζοντας απευθείας τον εκως, χωρίς να έχεις κάνει τίποτε άλλο στη ζωή σου από στατική.

Πέραν αυτού, οι 35 εκπαιδευτικές ώρες είναι υποχρεωτικό προαπαιτούμενο για να δώσεις το τεστ, εκτός κ αν έχεις αντίστοιχο πτυχίο στο pm.

Στο pmbok δεν υπάρχει "ύλη εξέτασης", όλο το βιβλίο θεωρητικά πρέπει να το έχεις καταλάβει βαθιά πως λειτουργεί ως πρότυπο, κ όχι απαραίτητα να το θυμάσαι απέξω. Ακόμα χειρότερα, δεν υπάρχει "βάση" πάνω από την οποία περνάς την εξέταση, το pmi ποτέ δεν ανακοίνωσε τον αλγόριθμο του για να ξέρεις τη βαθμολογία που σου δίνει την πιστοποίηση. Χονδρικά πρέπει να πιάσεις 70-85% των ερωτήσεων.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, [email protected] said:

Καλησπέρα φίλε κ χρόνια πολλά.

Στο θέμα: διάβασε το ακριβώς προηγούμενο ποστ μου. Το να προσπαθήσεις μόνος σου χωρίς βοήθημα κ χωρίς εκπαιδευτή, απευθείας από το pmbok, στη μορφή του τεστ όπως θα είναι το 2021 προσωπικα το θεωρώ σπατάλη χρόνου κ χρηματος κ αυτοκτονικο. Για να μην το μετανιώσεις, απευθυνσου σε εκπαιδευτή. Το pmbok πλέον είναι ένα βιβλίο standard, είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις στατική διαβάζοντας απευθείας τον εκως, χωρίς να έχεις κάνει τίποτε άλλο στη ζωή σου από στατική.

Πέραν αυτού, οι 35 εκπαιδευτικές ώρες είναι υποχρεωτικό προαπαιτούμενο για να δώσεις το τεστ, εκτός κ αν έχεις αντίστοιχο πτυχίο στο pm.

Στο pmbok δεν υπάρχει "ύλη εξέτασης", όλο το βιβλίο θεωρητικά πρέπει να το έχεις καταλάβει βαθιά πως λειτουργεί ως πρότυπο, κ όχι απαραίτητα να το θυμάσαι απέξω. Ακόμα χειρότερα, δεν υπάρχει "βάση" πάνω από την οποία περνάς την εξέταση, το pmi ποτέ δεν ανακοίνωσε τον αλγόριθμο του για να ξέρεις τη βαθμολογία που σου δίνει την πιστοποίηση. Χονδρικά πρέπει να πιάσεις 70-85% των ερωτήσεων.

Χρονια Πολλα και ευαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.

Εχω μεταπτυχιακο στο Engineering Project Management (Διαχειριση Τεχνικων Εργων). Αυτο αναγνωριζεται; Θα πρεπει να παρακολουθησω το σεμιναριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.