Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας

 

Βρήκα τελικά ότι μπορώ να ζητήσω την εκούσια ακύρωση της άρνησης από το Πρωτοδικείο της Σύρου, βασιζόμενος στη γνωμοδότηση του Εισαγγελέα Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης Α. Μιχαηλίδη (ΣυμβΕπιθ ΙΕ/1987, φύλο 9, σελ.869) που υποστηρίζεται και από την εγκύκλιο υπ’αριθ. 34/71775/3573/18-7-91 Εγκύκλιο ΥΠΕΧΩΔΕ.

 

Αφού επιτρέπεται το μείζων θα επιτρέπεται και το έλασσον: επιτρέπεται «η στιγμιαία κατάτμηση που γίνεται με το ίδιο συμβόλαιο (η κατάτμηση και αρτιότητα) για τη δημιουργία άρτιου οικοπέδου». Στη δικιά μου περίπτωση και τα δύο ήτανε και παραμένουν άρτια. Τακτοποίηση ορίων ήτανε στην ουσία η πράξη.

 

Ξέρει κανείς πόσο χρόνο παίρνει η διαδικασία στο Πρωτοδικείο, αν τελικά η Υποθηκοφύλακας δεν κάνει την μεταγραφή; και αν μπορώ να ζητήσω και αποζημίωση από την Υποθηκοφύλακα για κατάχρηση εξουσίας ή ότι άλλο; Επίσης μπορώ να της κάνω καταγγελία σε κανένα όργανο ώστε να έχει διοικητικές ποινές;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή τη στιγμιαία κατάτμηση που γίνεται με το ίδιο συμβόλαιο ήθελα να ρωτήσω και γω.

Σε οικισμό <2000 κατοίκων χωρίς ρυμοτομικό σχέδιο με όρους Δόμησης Ε=300μ2 και Π=12μ έχω 3 οικόπεδα γειτονικά τα οποία είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατά κανόνα.

Οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να κάνουν κάποιες ανταλλαγές τμημάτων (εμβαδού 100μ2 το κάθε τμήμα) των αρχικών οικοπέδων μεταξύ τους. Τα καινούρια οικόπεδα που προκύπτουν από τις στιγμιαίες κατατμήσεις και συνενώσεις είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατά κανόνα.

Υπάρχει κάποιο πολεοδομικό "κόλλημα" στη συγκεκριμένη διαδικασία?

Ποιός νόμος αναφέρεται σε αυτή τη στιγμιαία κατάτμηση και συνένωση?

Τι πρέπει να παρουσιαστεί στα τοπογραφικά σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Πριν ένα χρόνο αγόρασα έναν αγρό 10στρ. αλλά επειδή ήθελα να τον πάρω, σε 2 τεμάχια (πληγούσε όλες τις προϋποθέσεις για να γίνει κατάτμηση τη στιγμή της πώλησης) πήρα το ένα κομμάτι βάζοντας και έναν άλλο αγοραστή στο συμβόλαιο και το 2ο κομμάτι να είμαι εγώ ο μόνος αγοραστής.

Τότε μου είχε πει η συμβολαιογράφος και ο τοπογράφος ότι δεν γινότανε να είμαι ο μόνος αγοραστής 100% και στα δύο τεμάχια που προκύπτουν από την κατάτμηση γιατί τότε δεν θα γινότανε κατάτμηση.

Ισχύει αυτό ή υπήρχε άλλος τρόπος να είχα πάρει και τα δύο τεμάχια μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το αγοράσεις όλο και όταν ήθελες να πουλήσεις το ένα κομμάτι να κάνεις την κατάτμηση?έχει δίκιο ο συμβολαιογράφος και ο τοπογράφος για αυτό που σου είπανε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Έκανα την κατάτμηση ταυτόχρονα με την αγορά για να είμαι σίγουρος ότι γινότανε, αλλιώς η τιμή δεν ήτανε καλή για 1 τεμάχιο, ενώ πολύ καλή για 2.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε αυτές τις μέρες να ασχοληθώ και εγώ με μία κατάτμηση. Δεν έχει σημασία πως ακριβώς ήταν η δική μου περίπτωση, διάβασα γενικώς. Αλλά δεν κατέληξα πουθενά όσων αφορά το αν σε περιοχή εκτός σχεδίου μπορεί να γίνει κατάτμηση που αφήνει οικόπεδο μη άρτιο.

Σας παραθέτω μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που βρήκα στο forum, (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7150)

στην όποια γίνεται μνεία στη 46755/9042/31-7-1987 έγγραφο της Δ/νσης Γ4/β του ΥΠΕΧΩΔΕ. Αλλά δεν μπορώ να το βρω. Το έχει κανείς;

Αν αυτό ισχύει, τότε κακώς αρνείται ο υποθηκοφύλακας τη μεταγραφή μη άρτιου γηπέδου, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Xarisf

Έχω την γνώμη ότι μπορούσες να τα κατατμήσεις και χωρίς συνέταιρο, με την αγορά τους με δύο ξεχωριστά συμβόλαια, αλλά τότε δεν θα μπορούσες να κάνεις την αλλαγή που ζήτησες αργότερα

andrianna

Εκτός σχεδίου, εκτός ΖΟΕ και εκτός ζώνης πόλεως κανεις ότι θές (μόνο μη ξεχάσεις να δηλώσεις ότι δεν είναι άρτια και οικοδομήσιμα) και κρατώ σαν επιφύλαξη σε ότι ελαχίστη έκταση κατάτμησης νομίζω είναι τα 500μ2

Αρκεί να μη δημιουργείς ιδιωτικό σχέδιο με ιδιωτικούς δρόμους

Αυτοδίκαιη ακυρότητα δεν υπάρχει σ’ αυτή την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Εντος ζωνης 500μ δεν κατατμειται κατω απο 1000τμ

Τα καθαρα εκτος σχεδιου (εκτος των περιορισμων που αναφερθηκαν απο το συναδελφο πιο πανω) καν'τα οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, γιατί οι οικισμοί αποτελούν ξεχωριστό καθεστώς δόμησης (τα άλλα δύο είναι το ΕΝΤΟΣ και το ΕΚΤΟΣ σχεδίου), με διαφορετικά όρια αρτιότητας οικοπέδων και ΟΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.