Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι προσμετράται στον όγκο;


Recommended Posts

Ουυυααααααα ! . . . Θέλω και εγώ ΠΜ !

Πάντως , διαβάζοντας το άρθρο9 παρ. 10 του ΓΟΚ καταλαβαίνω πως προσμετράται οτιδήποτε επάνω από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος .

 

Jimmy :

Θα διαφωνήσω με όλους

Ε , καλό είναι να διαφωνεί και κανένας μαζί μας . Δεν τα ξέρουμε και όλα ! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, η υπερύψωση του κτιρίου σε σχέση με την τελικά διαμορφωμένη στάθμη εδάφους, αποτελεί επιλογή του μελετητή και όχι υποχρέωση. Συνεπώς και ορθώς, όταν υπέρεχει του εδάφους προσμετράται.

 

Στην περίπτωση όμως της υποχρεωτικής στέγης, ακριβώς εξαιτίας της υποχρέωσης αυτής δεν προσμετράται. Πέραν του ότι έχω εγκρίνει άδειες με τη χρήση της εγκυκλίου, υπάρχουν πράγματι περιπτώσεις που δεν μπορείς να εξαντλήσεις σ.δ. λόγω όγκου αν προσμετρήσεις και τη στέγη.

 

η εγκύκλιος τιτλοφορείται:" περί καθορισμού τιμών μονάδος όγκου οικοδομών" . Και στο άρθρο 4 αυτής έχει γίνει η διευκρίνηση. Αλλά εφόσον είναι σε ισχύ η εγκύκλιος και δεν αναφέρεται κατ'αποκλειστικότητα σε υπολογισμό αμοιβής αλλά στον υπολογισμό του όγκου του κτιρίου, από τον οποίο σε συνεχεία υπολογίζονται οι αμοιβές μου φαίνεται πολύ ξεκάθαρο, οτι ακόμα και αν για λόγους αμοιβών δεν τον υπολόγιζαν, εν τούτοις τον αποκλείουν από οποιονδήποτε άλλο υπολογισμό.

 

Και στην τελική, πιστέψτε με, δεν έχετε τίποτε να χάσετε με το να την επικαλεστείτε.

 

 

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ.

Γνωρίζω το αρθρο του ΓΟΚ. Απλά δεν γνωρίζω αν τα 2μ στέγης προσθέτονται στο μέγιστο ύψος.

Δηλαδη αφού θα έχω στέγη 2μ το κτίριό μου θα είναι 7,5μ ή 9,5μ για τον συντελεστή όγκου?

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι ότι μιλάς για χαμηλό κτίριο το οποίο διέπεται από το Άρθρο 14 του ΓΟΚ. Το μέγιστο ύψος του κτιρίου σου για να βρείς τον επιτρεπόμενο συντελεστή κατ' όγκον εκμετάλευσης είναι τα 7,5μ. Διαφορετικά ο κανονισμός θα έλεγε 9,5μ συμπεριλαμβανομένου 2,0μ στέγης. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς ΕΔΩ .

Παρακαλώ να κάνετε ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ πριν ανοίξετε ένα νέο θέμα.

Παρακαλώ και τον mod να συγχωνεύσει τα θέματα και να συνεχιστεί η συζήτηση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου:

Το όριο των 1300 κ.μ. πάνω απο το οποίο απαιτούνται πλήρεις Η/Μ μελέτες συμπεριλαμβάνεται και ο όγκος της στέγης? Ο εφοριακός της πολεοδομίας μου είπε όχι αλλά ποιά είναι η δική σας θέση?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 24/98 συμπεριλαμβάνονται και α)ο όγκος του ελέυθερου χώρου της pilotis, β)ο όγκος των ημιυπαιθρίων, γ) ο όγκος της στέγης και του δώματος και δ)ο όγκος των υπαρχόντων κτισμάτων (σε περιπτώσεις προσθήκης) εφόσον οι άδειες των κτισμάτων αυτών είχαν υποβληθεί μετά την 9.6.1973-ΓΟΚ73-ΦΕΚ124Α/73 άρθρα 111-112. Δεν λαμβάνονται υπόψη τα τμήματα όγκου υπερυψωμένων υπογείων και ο όγκος των μπαζωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλ. εγώ που έχω ένα βιομηχανικό κτίριο και από την μία άκρη μέχρι την άλλη το οικοόπεδο έχει υψομ. διαφορά 2μ. και προφανώς αναγκάζομαι να κατασκευάσω περιμετρικό τοιχείο για μπάζωμα, αυτό το μπάζωμα μετράει στον όγκο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.