Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι προσμετράται στον όγκο;


Recommended Posts

:D Μπραβο Συναδελφοι.!!!

 

:D :shock:

 

Αυτο δεν το ηξερα.Ευχαριστω πολυ παιδια!!! :) :D

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένουμε!!!!

 

Κατάφερε τελικά κανεις σε περιοχή όπου επιβάλλεται η στέγη να μην τη μετρήση στο Σ.Ο.?

 

[highlight=red:379ede436e][glow=red:379ede436e]

edit 03/09/2008[/glow:379ede436e][/highlight:379ede436e]

 

Συνάδελφοι

μόλις πήρα στα χέρια μου την απάντηση με αρ.πρωτ. 49914/01-08-2001 του ΥΠΕΧΩΔΕ που ορίζει ρητώς ότι "...δεν προκύπτει η δυνατότητα εξαίρεσης του όγκου της στέγης από τον Σ.Ο. Κάθε ερμηνεία προγενέστερη των πιο πάνω διατάξεων που δεν είναι σύμφωνει μετα πιο πάνω δεν ισχύει."

 

Αν μπορεί να τη βρει κάποιος και ηλεκτρονικά ας τη βάλει στα downloads. Πιστεύω ότι το απόγευμα θα προλάβω να τη σκανάρω και να την τοποθετήσω.

 

Καλή μας όρεξη!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει αν υπολογίζουμε στον όγκο (στο διάγραμμα κάλυψης) , την απόληξη του κλιμακοστασίου και τη στέγη (ξύλινη πάνω σε πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος).

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως παιδιά, υπάρχουν παραθυράκια:

 

ΥΠΕΧΩΔΕ 56761/12241/Εγκ. 125/83 : "Διευκρινίσεις της υπ. αριθμ. 54181/11231/83 αποφάσεως "περί καθορισμού τιμών μονάδος όγκου οικοδομών"

 

........................

4. Σε κάθε περίπτωση στον όγκο του κτιρίου υπολογίζεται και η στέγη του.

 

...............

.........

YΠΕΧΩΔΕ 25927/6237/Εγκ. 55/84 : "Τροποποίηση της παρ. 4 της 125/83 εγκυκλίου"

 

 

Η παρ. 4 της εγκυκλίου 125/83 τροποποιείται ως εξής:

"4. Η κατασκευή στέγης σε οποιοδήποτε κτίριο αυξάνει ανάλογα τον όγκο αυτού, αντίθετα δεν αυξάνεται ο όγκος του κτιρίου όταν η κατασκευή στέγης επιβάλλεται από ειδικές πολεοδομικές διατάξεις και με την προυπόθεση ότι στο χώρο κάτω από την στέγη δεν περιλαμβάνεται καμμία χρήση".

 

Πολύ σημαντική εγκύκλιος, όταν η στέγη είναι υποχρεωτική από τους όρους δόμησης....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..... Τελικά όσο και να ψάχνεις, πάντα κάπου μπορείς να σκοντάψεις. Thanks Αλέξανδρε....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου?

κλιμακοστάσιο ασκεπές, που μετράει στην κάλυψη, μετράσει κ στον όγκο.

Η απορία μου είναι η εξής: η σκάλα οδηγεί από ισόγειο σε πρώτο όροφο και σε δεύτερο (επισυνάπτω εικόνα).

Ποιο ύψος θα λάβω υπ' όψιν στον υπολογισμό του όγκου?

το ύψος οροφής πρώτου, όπου κ τελειώνει η σκάλα ή το συνολικό ύψος, μια που η σκάλα εξυπηρετεί τον όροφο έως τα 8.5 μ.

post-4824-131887224131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.