Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι προσμετράται στον όγκο;


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

 

Καταρχήν συγχαρητήρια για την όμορφη προσπάθεια που τελείται σε αυτό το forum. Τακτικά ενημερώνομαι από την ιστοσελίδα σας και είμαι πολύ ευγνώμων σε αυτόν που είχε την ιδέα και σε αυτούς που την υλοποίησαν δεδομένης της απουσίας ανάλογης υπηρεσίας από το ΤΕΕ καθώς και του νεφελώδους τοπίου της νομοθεσίας μέσα στο οποίο λειτουργεί ο χώρος μας.

 

Έχω ορισμένες απορίες που θα ήθελα να θέσω, οι οποίες έχουν αφενός προκύψει από τον ΓΟΚ που έχω σε ψηφιακή μορφή που προφανώς υπολείπεται ενημερώσεων και αφετέρου από διάφορα, ίσως φαινομενικώς, αντιφατικά που έχουν κατά καιρούς αναφερθεί προηγουμένως στην εξέλιξη αυτής της διαδικτυακής συζήτησης.

 

Πρώτη ερώτηση λοιπόν:

 

Α. Ο όγκος προσμετράται πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους σε κάθε σημείο, ή από αυτό που έχουμε ορίσει ως αφετηρία μετρήσεων. Για να το θέσω διαφορετικά, κάπου είδα ότι αναφέρθηκε από συνάδελφο ότι ο υπόγειος χώρος που είναι επιχωμένος δεν προσμετράται, και αλλού ότι προσμετράται, και αλλού πάλι ότι ολόκληρη η υπόγεια στάθμη δεν προσμετράται.

Τελικά, πάνω από την πραγματοποιούμενη εξωτερικά στάθμη του εδάφους προσμετράται ο όγκος του υπογείου ή όχι;

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω αν μπορούν οι συνάδελφοι να παραθέσουν την παρούσα νομθεσία όπως έχει ακριβώς, ή να παραπέμψουν στο ακριβές σημείο όπου αυτή αναφέρεται τώρα, ώστε να μην υπάρξει αμφιβολία για τα συμπεράσματα και θα ήθελα να ευχαριστήσω την myri που πάντα παραθέτει τα ανάλογα χωρία και με έχει ξελασπώσει πολλές φορές.

 

Β. Τέλος θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι που απαντάται μερικώς από κάποιους από τους προηγούμενους συναδέλφους αλλά έχει μια πρόσθετη συνιστώσα που το καθιστά δυσεπίλυτο.

Πρόκειται για κατοικία κάτω των 8,5μ σε οικόπεδο με κλίση, η οποία έχει ημι-υπόγειο (με τμήμα σε κύρια χρήση), ισόγειο και όροφο. Το ημι-υπόγειο, έχει τμήμα της όψης του παντελώς ξεχωμένο από το έδαφος δεδομένου του ότι έχει κύρια χρήση σε εκείνο το κομμάτι του. Οι υπόλοιπες πλευρές του όμως είναι επιχωμένες.

Τελικά προσμετράται ολόκληρος ο ημι-υπόγειος χώρος στον όγκο ή μόνο το τμήμα του που υπερβαίνει την εξωτερικά διαμορφωμένη στάθμη του εδάφους;

Έχω και ένα διάγραμμα αλλά δεν μου είναι προφανές πώς μπορώ να το συμπεριλάβω για να σας διευκολύνω. Εάν όμως μου πείτε πως να το κάνω θα σας το παραθέσω αμέσως.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας. Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

ας ξεκινίσουμε από τον ορισμό:

 

Αρθρο 2 Ορισμοί

28. Συντελεστής κατ όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) του οικοπέδου είναι ο αριθμός, ο οποίος πολλαπλασιαζόμενος με την επιφάνεια του οικοπέδου δίνει το συνολικό όγκο του κτιρίου που μπορεί να κατασκευαστεί πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους

άρα ο όγκος ειναι αυτός που κατασκευάζεται πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους

Αρθρο 9 Τρόπος Δόμησης - Θέση Κτιρίου

10. ..... Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου σ.ο, λαμβάνεται ο όγκος των πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους κλειστών και ημιυπαίθριων χώρων, καθώς και ο όγκος όσων ακάλυπτων χώρων προσμετρώνται στην κάλυψη. Για τον υπολογισμό αυτόν δεν προσμετρώνται ο ελεύθερος χώρος του ισογείου σε υποστηλώματα (pilotis), ο όροφος των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων .........

οποτε μετρά ό.τι είναι πάνω από το έδαφος ανεξαρτήτως χρήσης

----------------

για να βαλεις το σχέδιο δες εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12651

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο είναι αυτό:

 

 

 

νομίζω πως φαίνεται που βρίσκεται το πρόβλημα εδώ.

από τα πλάγια είναι επιχωμένο ενώ μόνο το πρόσθιο τμήμα είναι εκτεθιμένο...υπολογίζεται όλο λοιπόν?

post-23550-131887246165_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση έχω μετρήσει στον όγκο μόνο το χώρο-δωμάτιο που είναι κύριας χρήσης και όχι όλο το υπόγειο,...με τη λογική ότι το "ξεθαμμένο" χώρο κύριας χρήσης τον μετρώ στη δόμηση, ενώ το χώρο που είναι θαμμένος βοηθητικής χρήσης δε τον μετρώ

 

Καλό είναι όμως να μάθεις τι λεεί και η πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου φαίνεται και μένα πως είναι το λογικό, και μέχρι στιγμής με αυτό το δεδομένο προχωράω στις επιλύσεις κλπ. Το ερώτημά μου όμως δεν ήταν αν θα πρέπει ολόκληρος ο υπόγειος χώρος να θεωρηθεί προσμετρήσιμος στον όγκο αλλά αν και αυτό το τμήμα που είναι κύριας χρήσης οφείλει εξολοκήρου να συμπεριληφθεί στον όγκο δεδομένου του ότι παραμένει ημι-υπόγειο... Μόλις όμως θα έχω συγκεκριμένες απαντήσεις από πολεοδομία θα ενημερώσω αναλόγως. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

πφ3 νομίζω ότι αφου η μια πλευρά του συγκεκριμένου δωματιόυ είναι ανοιχτή-ξεθαμμένη θα το μετρήσεις σε όγκο...

επειδή όμως κάθε πολεοδομία και κάθε υπάλληλος μπορεί να ερμηνεύει διαφορετικά το συγκεκριμένο άρθρο του ΓΟΚ και να βγεις κερδισμένος σε όγκο ρώτα τους υπαλλήλους της πολεοδομίας...

θα περιμένουμε νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε, στο τμήμα που το υπόγειό σου ειναι ξεμπαζωμένο να μην υπερβαίνεις το ύψος των 8,50 μ γιατι αλλιωσ θα πρέπει να αλλαξεις κατηγορία στον υπολογισμό οτυ όγκου και να πας επί 4,50 όχι επί 5.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μου παρουσιάστηκε περίπτωση που θέλει ο πελάτης να κλείσει την ασκεπή σκάλα για προστασία από τις βροχές.Ε'ιναι όπως το σχέδιο που ανέβασε η ισμήνη αλλά μόνο ένας όροφος.Επειδή όμως καταλήγει σε μπαλκόνι θέλει να συνεχιστεί η κλεισμενη σκάλα και σε ενα μικρό κομμάτι του μπαλκονιού ως την πόρτα της εισόδου.Γνωρίζοντας οτι δεν επιτρέπεται η δόμηση στο μπαλκόνι τι μπορεί να γίνει?μήπως υπάρχει καποιο υλικο κατασκευης που να μην θεωρείται οτι δομείται ο πρόβολος.Συγνώμη αν έχω υποπέσει σε κακές ερωτήσεις αλλά είμαι νέος κ δεν κολλάω να παω στην πολεοδομία αδιάβαστος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.