Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό για στατική επίλυση πισίνας / δεξαμενής


gkol

Recommended Posts

Ναι θα το συζητήσω μαζί του, θα είναι και πιο απλά τα μοντέλα μου έτσι. Μήπως κυκλοφορεί κανένα λυμένο μοντέλο δεξαμενής γιατί δυσκολεύομαι στην προσομίωση της θεμελίωσης. Στα αρχεία της LH υπάρχουν δύο παραδείγματα δεξαμενής και πισίνας αλλά στο ένα δεν έχει θεμελίωση και στο άλλο έχει πεδιλοδοκούς χωρίς πλάκα κοιτόστρωσης, πρέπει να είναι παλιά παραδείγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείου του αρμού κατασκευαστικά δεν θα έχω πρόβλημα αν η δεξαμενή θεμελιωθεί στο -3,00 και το τοιχείο του κτηρίου που εφάπτεται στην δεξαμενή θεμελιωθεί στο 0,00; Εκτος αν θεωρήσω ότι θα γίνει συμπίεση του εδάφος σε δεύτερη φάση αλλά μου φαίνεται επίφοβο όχι;

Μήπως πρέπει να θεμελιώσω το τοιχίο και αυτο στο -3,00;  

Edited by KidPadel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ηλία,

Για να καλουπωθεί το τοίχωμα της δεξαμενής θα χρειαστεί να σκάψουν και λίγο πιο μέσα όχι; Αν αφήσω αρμό πχ. 5 εκ. πιθανότατα στο σημείο που θα πατήσει η έκκεντρη πεδιλοδοκός μου να έχει σκαφτεί ένα μέρος του εδάφους που θα πατήσει η πεδ/κος . Δεν είναι επίφοβο αν γίνει επίχωση και σε δεύτερη φάση το θεμέλιο του ισογείου; 
 

armos.thumb.png.476d59319591af05ae51419e99522225.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Είμαι νέα μηχανικός και μόλις ξεκίνησα δουλειά σε εταιρεία που αναλαμβάνει περιβαλλοντικές και άλλου τύπου μελέτες. Εγώ θα αναλάβω και τα απλά στατικά που προκύπτουν για νέες δεξαμενές (ΒΙΟΚΑ) και τοίχους αντιστήριξης.

Προσανατολίζομαι στα στατικά προγράμματα των εταιρειών της 3DR (ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ), που έχει αρκετούς περιορισμούς ως προς τη γεωμετρία, και της Multisoft (Piscina), που δυστυχώς δεν έχει demo για να το δοκιμάσω/ελέγξω.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω με βάση την εμπειρίας σας, αν προτείνετε κάποιο από τα 2 προγράμματα ή γενικότερα κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 10/2/2022 at 11:53 ΠΜ, Sofia B. said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Είμαι νέα μηχανικός και μόλις ξεκίνησα δουλειά σε εταιρεία που αναλαμβάνει περιβαλλοντικές και άλλου τύπου μελέτες. Εγώ θα αναλάβω και τα απλά στατικά που προκύπτουν για νέες δεξαμενές (ΒΙΟΚΑ) και τοίχους αντιστήριξης.

Προσανατολίζομαι στα στατικά προγράμματα των εταιρειών της 3DR (ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ), που έχει αρκετούς περιορισμούς ως προς τη γεωμετρία, και της Multisoft (Piscina), που δυστυχώς δεν έχει demo για να το δοκιμάσω/ελέγξω.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω με βάση την εμπειρίας σας, αν προτείνετε κάποιο από τα 2 προγράμματα ή γενικότερα κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα,

Προχώρησες σε κάποια αγορά ; Είμαι και εγώ νέα μηχανικός και ψάχνω στατικό πρόγραμμα για δεξαμενές και πισίνες γιατί με το fespa δεν είμαι τόσο ευχαριστημένη στο συγκεκριμένο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΚΩΣΤ said:

Καλημέρα,

Προχώρησες σε κάποια αγορά ; Είμαι και εγώ νέα μηχανικός και ψάχνω στατικό πρόγραμμα για δεξαμενές και πισίνες γιατί με το fespa δεν είμαι τόσο ευχαριστημένη στο συγκεκριμένο θέμα. 

Καλησπέρα

Όχι δεν προχώρησα σε κάποια αγορά γιατί δεν το χρειάστηκα τελικά. Μετά απο την έρευνα που έκανα μάλλον θα προχωρούσα με το πρόγραμμα της multisoft που είναι σχετικά οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε αν θέλετε για τσεκάρισμα (μήπως σας βολεύει) και το demo betonexpress της runet, εκτός από ορθογωνικές πισίνες και δεξαμενές κάνει και πολλά πολλά ακόμα. 

Edited by mastrotzepeto
Link to comment
Share on other sites

Εχω τις καλύτερες εντυπωσεις απο το pisina και γενικά την υποστήριξη και εξυπηρετηση της multisoft

Το προτείνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.