Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λογισμικό για στατική επίλυση πισίνας / δεξαμενής


gkol

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για κάποιο πρόγραμμα για επίλυση&οπλιση δεξαμενών και πισίνας..Εχω δει στο site της 4M το Hydrostrad..Εχει δουλεψει κανεις με το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Γνώμη?

 

Τα σχέδια που παράγει είναι της προκοπής?

Αν έχετε να προτείνετε αλλο πρόγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και νομίζω ότι είναι πολλά τα λεφτά γι αυτά που προσφέρει.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι μονόδρομος αν θέλεις ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα γι αυτή τη δουλειά.

 

Τα σχέδια θέλουν δουλειά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Τη μελέτη θα την κάνεις και σύντομα, αλλά το πρόγραμμα θα μπορούσε να ήταν πιο φθηνό ή να είναι πιο φιλικό και πιο "windows".

 

Από Αθήνα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.

Ζήτα από την εταιρεία μια παρουσίαση αλλά και αν γίνεται να πάρεις το εγχειρίδιο χρήσης να το μελετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω επίσης, συμφωνώ με Χάρη. Για σχέδια μην το συζητάς. Θα τα σχεδιάσεις μόνος.

 

Και κάτι άλλο: η γενική λογική στην 4Μ είναι ότι "ο μηχανικός κάνει την στατική μελέτη" και όχι το πρόγραμμα. Αυτό φαίνεται έντονα στο Hydrostrad όπου πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά πως θα πάρεις τα φορτία και τους συντελεστές και επίσης πως θα οπλίσεις μια δεξαμενή.

 

Εγώ να σου πώ την αλήθεια μέχρι πρόσφατα έκανα την δουλειά και με το statik-3 (δωρεά δοκιμαστική έκδοση που λύνει στατικά μόνο - όχι οπλισμούς) αλλά είναι ακόμα πιο πίσω γιατί πρέπει να βγάλεις οπλισμούς με το χέρι. Την μοντελοποίηση την κάνεις με γραμμικά στοιχεία πολύ μικρά.

 

Το φέσπα που περιγράφει μια διαδικασία επίλυσης δεξαμενών κλπ δεν νομίζω ότι είναι "καλή" μοντελοποίηση.

 

Αλήθεια με τι κανονισμούς σχεδιάζετε δεξαμενές;

Εγώ χρησιμοποιώ συνδυασμό DIN και Ελληνικούς για φορτία και όπλιση

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια στην επιλυση δεξαμενων παρα μονο τα βασικα απο τη σχολη.To Hydrostrad αποτι καταλαβα επιλυση με πεπερασμενα & οπλιση με τη δυσμενεστερη ροπη σε καθε τοιχωμα...

 

Αν δεν βοηθά παντως στα σχέδια τότε ETABS ξεχωριστα Shell elements δειακριτοποίηση....οπλιση χερακι και σχεδιο autocad εκ του μηδενός..

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση...α όταν λετε ακριβό για τι ποσό μιλάμε πάνω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

...Ευχαριστώ για την ενημέρωση...α όταν λετε ακριβό για τι ποσό μιλάμε πάνω κάτω?

 

1.PISINA (Ορθογωνική Κάτοψη)............................................ 350.00 €

2.POLYPISINA (Ορθογωνική & Πολυγωνική Κάτοψη)............... 465.00 €

3.ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ (Κολυμβητήρια ολυμπιακών διαστάσεων)..... 880.00 €

4.ΔΕΞΑΜΕΝΗ (Ορθογωνική & Κυκλική κάτοψη)....................... 585.00 €

5.ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ (Ορθογωνική & Κυκλική κάτοψη, με χωρίσματα) 880.00 €

 

[highlight=pink:23c60f5cf0]HydroStrad Full Package (1+2+3+4+5).............................. 1760.00 €[/highlight:23c60f5cf0]

Link to comment
Share on other sites

...Τα σχέδια θέλουν δουλειά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Τη μελέτη θα την κάνεις και σύντομα, αλλά το πρόγραμμα θα μπορούσε να ήταν πιο φθηνό ή να είναι πιο φιλικό και πιο "windows".

 

Από Αθήνα είσαι;

 

Χάρη,

οι προτροπές σου εισακούστηκαν και μάλιστα μέσα σε μόνο μια μέρα(!!!) από το μήνυμά σου, έρχεται η απάντηση από το forum της 4Μ... (:lol::lol: πάντως απίστευτο timing..)

 

[highlight=yellow:ff0a7cdfff]Από τον aris που είναι site admin[/highlight:ff0a7cdfff]:

(Απαντά στην ερώτηση κάποιου συνδρομητή για σύμμικτες και αναφέρει επίσης...)

Ετοιμάζετε κάποια εφαρμογή για EC4 ?

 

Επειδή είναι σε πρωταρχικό στάδιο ανάπτυξης δέν μπορούμε να πούμε κάτι συγκεκριμένο...

 

Σχετικά με το άμεσο μέλλον τα projects που κλείνουν είναι τα:

 

* S-Office (εκτυπώσεις του STRAD που αντικαθιστά στο vk.print)

 

[highlight=pink:ff0a7cdfff]* HydroSTRAD σε Auto/IntelliCAD σε κοινό περιβάλλον εργασίας με το STRAD/PESSOS, αυξημένες δυνατότητες 3D περιγραφής και απεικόνισης της πισίνας, πολλαπλές κλίσεις πυθμένα, βελτιωμένες εκτυπώσεις και σχέδια...[/highlight:ff0a7cdfff]

Link to comment
Share on other sites

Πολλές συμπτώσεις τελευταία.

 

Πριν λίγες ημέρες έστειλα ένα mail στη Runet με παρατηρήσεις για κάποια λαθάκια στον EC-1 στις στέγες, μη εμφάνιση λαθών στην επίλυση τεγίδων και πετσώματος, καθώς και υποδείξεις να βάλουν συνδέσεις και στο Fedra για να έχουμε ολοκληρωμένη επίλυση στέγης χωρίς να χρειαζόμαστε το WoodExpress.

Στις αρχές του μήνα, τσουπ η νέα έκδοση του Fedra με συνδέσεις στις στέγες μεταξύ άλλων και κόστος αναβάθμισης 180€+ΦΠΑ.

Στην νέα έκδοση έχει και περισσότερους ελέγχους για κατοικίες από ξύλινους κορμούς. Λέτε να διάβασαν το σχετικό θέμα του forum;

 

Μπράβο πάντως στις εταιρείες που ανταποκρίνονται τόσο γρήγορα στις επιθυμίες των πελατών τους. Κερδισμένοι βγαίνουν και οι μεν (εταιρείες) και οι δε (εμείς ως πελάτες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.