Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ταχυθερμαντήρας από UK


gponiris

Recommended Posts

καλως σας βρισκω φιλοι μου.θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση που με προβληματιζει.ειμαι ασχετος απο ηλεκτρολογια,αλλα αν δεν ρωτησω δεν θα μαθω.επισης ειμαι πολυ diy ανθρωπος οποτε θα μου επιτρεψετε καποιες ερωτησεις. :happy:

σκεφτομαι να παρω εναν ταχυθερμαντηρα απο αγγλια λογω μικρης τιμης σχετικης με την ελλαδα,αλλα δεν ξερω αν θα ταιριαζει απο αποψη ηλεκτρισμου(ας ελπισω οτι δεν θα εχω προβλημα και με τα υδραυλικα) στο μπανιο μου.η απορια μου γεννηθηκε οταν μελετησα ενα μοντελο redring expression 500 οπου στην ελλαδα δεχεται ασφαλεια 25Α ενω στην αγγλια 45?!?εχει κανεις γνωση σε αυτο?θα με ευχαριστουσε μια ορθη απαντηση για να μην κανω καμια ασκοπη αγορα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την εικόνα WorldMap_Voltage%26Frequency.png

τα χαρακτηριστικά του ηλεκτρικού δικτυου σε όλη την ΕΕ είναι ίδια. Άρα ότι αγοράσεις από UK λειτουργεί εδώ. Δες τα χαρακτηριστικά της συσκευής αν αναγράφουν 230V/50Hz, και αν το αγοράσεις μην το εγκαταστήσεις μόνος σου χωρίς την βοήθεια ηλεκτρολόγου, γιατί με το ρεύμα ΔΕΝ κάνει να παίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

πολύ χοντρικά στην Αγγλία έχουν 110 βολτ οπότε για να έχει την ίδια ισχύ ο ταχυθερμαντής με τον αντίστοιχο Ελληνικό που δουλεύει στα 230 βολτ τραβάει το διπλάσιο ρεύμα (προσοχή διπλάσια ένταση ρεύματος η ισχύς είναι η ίδια)

Link to comment
Share on other sites

deathlok είσαι σίγουρος οτι έχουν 110? Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ, φαινόταν οτι η συσκευή του φίλου τραβάει 2πλάσιο ρεύμα από τις τιμές για ασφάλειες που έλεγε, αλλα πρίν απαντήσω κοίταξα στο νετ και είδα οτι η ΕΕ έχει εναρμονιστεί όσον αφορά τάση και συχνότητα δικτύου Ηλ.ενέργειας..
Link to comment
Share on other sites

επειδη μπερδευτικα λιγο..αν παρω τη συσκευη απο αγγλια θα σπαταλαω το διπλασιο ρευμα με την ιδια θερμικη αποδοση μιας ελληνικης συσκευης?!?παντως το uk μοντελο εχει μεχρι 9,5kw ενω το gr μεχρι 6kw.

βασικα πιστευω ως ανηξερος και αμαθης οτι με συμφερει το uk.οσο πιο πολλα ειναι τα kw τοσο πιο πολυ δεν θα ζεσταινει?

Link to comment
Share on other sites

..αν παρω τη συσκευη απο

βασικα πιστευω ως ανηξερος και αμαθης οτι με συμφερει το uk.οσο πιο πολλα ειναι τα kw τοσο πιο πολυ δεν θα ζεσταινει?

 

Ναι αλλα και ποιο πολυ ρευμα καταναλωνεις αρα και ποιο πολλα πληρωνεις(ΔΕΗ):)

Καταρχην αν η ταση στην αγγλια ειναι 110 volt τοτε στην Ελλαδα που εχουμε 230 η συσκευη θα καει μολισ τη βαλει σε λειτουργια εκτος αν χρησιμοποιησει μετασχηματιστη υποβιβασμου τασης απο 230 σε 110 .Το θεμα μετα ειναι αν αλλαζει και η συχνοτητα απο 50 HZ se 60 HZ.Σάυτην την περιπτωση χρησιμοποιουμε εκτος απο Μ/Τ και ινβερτερ,αρα θα σου παει ο 1 ταχυθερμαντηρας = με 2 στην Ελλαδα.Τωρα εαν και στην Αγγλια εχουμε 230 βολτ 50 HZ τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι αλλα και ποιο πολυ ρευμα καταναλωνεις αρα και ποιο πολλα πληρωνεις(ΔΕΗ):)

Καταρχην αν η ταση στην αγγλια ειναι 110 volt τοτε στην Ελλαδα που εχουμε 230 η συσκευη θα καει μολισ τη βαλει σε λειτουργια εκτος αν χρησιμοποιησει μετασχηματιστη υποβιβασμου τασης απο 230 σε 110 .Το θεμα μετα ειναι αν αλλαζει και η συχνοτητα απο 50 HZ se 60 HZ.Σάυτην την περιπτωση χρησιμοποιουμε εκτος απο Μ/Τ και ινβερτερ,αρα θα σου παει ο 1 ταχυθερμαντηρας = με 2 στην Ελλαδα.Τωρα εαν και στην Αγγλια εχουμε 230 βολτ 50 HZ τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα.

 

Συγνώμη από πότε η Αγγλία έριξε την τάση ρε παιδιά?

Για δείτε εδω.

http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_household_AC_electrical_power_service_in_the_UK&alreadyAsked=1&rtitle=What_is_the_household_AC_electrical_power_mains_voltage_in_the_UK

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Καλα την εικόνα που έβαλε ο ckiriako ποιο πάνω δεν την είδατε????

Στην Ευρώπη όπως βλεπετε όλοι την ίδια τάση/συχν. χρησιμοποιούν, μόνο τα φις στις πρίζες είναι διαφορετικά στην Αγγλία.

 

2. Ωμικό φορτίο είναι ο ταχυθερμαντήρας γιατί να παίζει ρόλο η συχνότητα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το Ευρωπαϊκό Διασυνδεδεμένο Δίκτυο Ηλεκτρικής Ενέργειας έχει κοινή τάση για όλες τις χώρες μέλη. Γιαυτό και η δική μας η ΔΕΗ ανέβασε την τάση του συστήματος από τα 220/380 στα 230/400, προκειμένου οι χώρες μέλη να έχουν κοινό δίκτυο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.