Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καλώδια LIYCY και αισθητήρας Pt100


kongeo

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Έχω έναν αισθητήρα θερμοκρασίας ο οποίος συνδέεται με ένα καλώδιο ΡΤ-100.

Συγκεκριμένα το καλώδιο λέει πάνω του "Brutronic LiYCY-0 4x0.50 CE 44".

Ποια η διαφορά μεταξύ LiYCY και LiYCY-0; Τι ειναι το 44 μετά το CE;

Με τον συγκεκριμένο αισθητήρα γίνεται το εξής:

Ενώ μου δείχνει κανονική θερμοκρασία (περιπου 97C) ξαφνικά μου στέλνει στιγμιαία μία υψηλή θερμοκρασία με συνέπεια το μηχάνημα (γενήτρια) να σβήνει. Σήμερα διαπίστωσα ότι το καλώδιο σε μία περιοχή περίπου 40 εκατοστών είναι πολύ σκληρό και σκοπεύω να το αλλάξω.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Επιπλέον το μπλενταζ νομίζω ότι πρέπει να γειώνεται μόνο από την μία του πλευρά. Τι συμβαίνει αν από την μία πλευρά το μπλενταζ είναι γειωμένο και από την άλλη ακουμπά σε μεταλικό τμήμα του αισθητήρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
On 4/11/2009 at 9:39 ΜΜ, kongeo said:

Επιπλέον το μπλενταζ νομίζω ότι πρέπει να γειώνεται μόνο από την μία του πλευρά. Τι συμβαίνει αν από την μία πλευρά το μπλενταζ είναι γειωμένο και από την άλλη ακουμπά σε μεταλικό τμήμα του αισθητήρα;

Καλησπέρα,

Η θωράκιση του καλωδίου ορθώς είναι γειωμένη από την μια πλευρά. Τώρα όσον αφορά το άλλο άκρο που ακουμπά στο μεταλλικό τμήμα του αισθητήρα όπως αναφέρεις, το σώμα του αισηθτήρα είναι επίσης άμεσα γειωμένο, πχ. είναι άμεσα συνδεδεμένο πάνω σε μεταλλική σωλήνωση που να είναι γειωμένη, ή είναι floating/isolated από την γή;

Όσον αφορά τις προδιαγραφές του καλωδίου (διατομές, θωράκιση, πρότυπα κτλ.) αυτές τις βρίσκεις αναλυτικά στο dataseet του, και εκεί καταλαβαίνεις και τις όποιες ποιοτικές διαφορές μεταξύ τους ως προς την συμπεριφορά τους σε noise mitigation, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ότι σου στέλνει απότομα μεγάλη θερμοκρασια σημαίνει ότι η αντίσταση μεγάλωσε απότομα. Τις πιο πολλές περιπτώσεις είναι κακή επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.