Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα υπολογισμού διαγραμμάτων ΜQN.


chrisch

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο frame2d κάνω ένα απλό παράδειγμα αμφιέριστης δοκού μ' ένα ομοιόμορφο φορτίο 28.5 kN/m (G=10 kN/m και Q=10 kN/m, 1.35xG+1.50xQ) και στον υπολογισμό μου δίνει μέγιστη και ελάχιστη τέμνουσα +-61.28 kN. Πού το βρήκε; Δε θα έπρεπε να μου δίνει +-14.25kN;

 

Στο Beam!2D πρέπει να ορίσω μια ομάδα χαρακτηριστικών για τους φορείς και μου ζητά E,I,A αλλά δεν τα γνωρίζω... Τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Είναι η δεύτερη "παρατυπία" που κάνεις. Η πρώτη ήταν να δημοσιεύσεις το ίδιο θέμα σε δύο διαφορετικές ενότητες. Σε παρακαλώ πολύ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής.

 

Σχετικά με το ερώτημα σου τώρα, δε μας είπες το μήκος της δοκού σου. Αν είναι 1m, θα έπρεπε να είναι 14.25ΚΝ. Είσαι σίγουρος ότι το πρόγραμμα δεν υπολογίζει το ίδιο βάρος αυτόματα? Ίσως έτσι όπως το έκανες να υπολογίζεται δύο φορές.

 

Τα δεδομένα που σου ζητάει στο beam2d είναι Ε=Μέτρο ελαστκότητας, Ι=ροπή αδράνειας και Α=εμβαδό διατομής.

 

Γενικά όσον αφορά τα εντατικά μεγέθη ενός φορέα, αυτό που έχει σημασία είναι η σχετική δυσκαμψία των επιμέρους τμημάτων του και όχι η απόλυτη τιμή. Αφού η δυσκαμψία είναι ίδια σε όλα τα τμήματα ότι τιμές και να βάλεις δεν θα έχει καμία διαφορά. Προσοχή όμως, αυτο αφορά μόνο τα εντατικά μεγέθη (ΝQM), όχι τις μετακινήσεις. Για τον υπολογισμό των μετακινήσεων πρέπει να βάλεις τις πραγματικές τιμές των προαναφερθέντων παραμέτρων.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. με συγχωρείς.. Φίλε Παναγιώτη δεν έκανα και κανένα αδίκημα.. Ας υπάρχει ένα πιο ευχάριστο κλίμα στο φόρουμ.. Σαν φοιτητής ανέτρεξα σ' εσάς τους εμπειρότερους για βοήθεια, όχι για να μου μετράτε τις παρατυπίες.. Καταλαβαίνω ότι οι κανόνες είναι κανόνες βέβαια, αλλά συγχωρείστε κι εμάς τους νέους που μαθαίνουμε ακόμα.. Πάντως όλα καλά με το Frame2D, το τσέκαρα!

 

Με κάθε σεβασμό,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε chrisch μην παίρνεις στραβά την παρατήρηση του Παναγιώτης, ο οποίος είναι ένας από τους συντονιστές μας και υπεύθυνος να διορθώσει όχι μόνο τη δική σου παρατυπία αλλά και πολλών άλλων και όλα αυτά για την εύρυθμη λειτουργία της Κοινότητας. Ας κάνουμε όλοι λοιπόν τη ζωή των Συντονιστών λίγο πιο εύκολη διαβάζοντας του Κανόνες Συμμετοχής. Και να ξέρεις ότι το περιβάλλον του Φόρουμ ήταν, είναι και θα είναι ευχάριστο για όλους, μιας και οι πατατηρήσεις δεν απευθύνονται σε πρόσωπα αλλά σε πράξεις. Έτσι μην το παίρνεις επι προσωπικού και ότιδήποτε και αν θέλεις να ρωτήσεις να το κάνεις ελεύθερα χωρίς να "κολλάς", ακόμα και αν θεωρείς ότι είναι αυτονόητο για μας!

Όλοι έχουμε την καλή διάθεση να σου απαντήσουμε όπως είδες.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ας υπάρχει ένα πιο ευχάριστο κλίμα στο φόρουμ.. Σαν φοιτητής ανέτρεξα σ' εσάς τους εμπειρότερους για βοήθεια, όχι για να μου μετράτε τις παρατυπίες.. Καταλαβαίνω ότι οι κανόνες είναι κανόνες βέβαια, αλλά συγχωρείστε κι εμάς τους νέους που μαθαίνουμε ακόμα..

Με κάθε σεβασμό,

Χρήστος

 

 

Αγαπητέ φίλε, σε διαβεβαιώ ότι ούτε και σε έμάς είναι εύκολο να κάνουμε παρατηρήσεις σε οποιοδήποτε μελος. Σκέψου ότι κάθε παρατήρηση δεν έχει ώς σκοπό την αυτό καθεαυτό παρατήρηση αλλά την καταγραφή της αναγκαιότητας των κανόνων συμμετοχής ώστε κάθε νέο μέλος να συμβάλλει με θετικό τρόπο στην διατήρηση και ανάπτυξη αυτής της βάσης δεδομένων. Η διατήρηση των κανόνων συμμετοχής (άλλο σχετικό link) δεν έχει να κάνει με την ικανοποίηση του κάθε διαχειριστή να κάνει τον τροχονόμο σε διαβεβαιώ αλλά την διατήρηση ενός συγκεκριμένου τρόπου καταχώρησης των απόψεων - γνώσεων ώστε αυτός ο ιστότοπος να είναι πρωτα εργαλείο για τον νέο μηχανικό και ύστερα ιστότοπος κοινωνικής διαδικτύωσης. Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η δύναμη και η ζωή του φορουμ είναι τα μέλη του και με γνώμονα αυτή την ιδέα δρούμε.

Σκέψου την παρατήρηση του Παναγιώτη όχι μόνο ώς παρατήρηση προς εσένα αλλά μια πληροφορία για κάθε νέο μέλος.

 

Με κάθε εκτίμηση και σεβασμό.

 

ΥΓ.Ας μείνουμε στο Frame2d :smile:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα μαζί σου. Πως θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά άλλωστε; Δε σε ξέρω, δε με ξέρεις. Είναι τουλάχιστον γελοίο, για να μην πω ανόητο να έχεις προβλήματα για κάτι που κάποιος έγραψε στο νετ. Στην τελική αν είχα πρόβλημα μαζί σου δε θα προσπαθούσα να σε βοηθήσω.

 

Από εκεί και πέρα με κάλυψε ο iovo (στο καλό σου... τζάμπα έγραφα:( :( :()

 

Κατά τα άλλα Ηappy Posting!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Παναγιώτη, είμαι βέβαιος οτι δεν έχεις πρόβλημα μαζί μου. Ούτε κι εγώ μαζί σου φυσικά. Αυτό που ήθελα να "θίξω" ήταν το αυστηρό ύφος του μηνύματος σου διότι μου θύμησε point system. Καταλαβαίνω απόλυτα την ύπαρξη και χρησιμότητα των κανόνων και θα είμαι προσεκτικότερος στο εξής. Ειλικρινά σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και την καλή θέληση. Χαίρομαι που είμαι μέλος της κοινότητας...

 

Με εκτίμηση,

Χρήστος

 

Υ.Γ.: Όσο για το Frame2D, όταν το μήκος της δοκού είναι ένα μέτρο όλα καλά! Αν βάλω τα δεδομένα των ασκήσεων, "χαλάει".. Βρίσκει διαφορετικές απο τις δικές μου τιμές.. Δε νομίζω να έχω κάνει λάθος στην επίλυση στο χέρι.. Το δοκίμασα πολλάκις..

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που θα σου πρότεινα είναι πριν να λύσεις οποιοδήποτε φορέα του οποίου δεν έχεις τη λύση να λύσεις με το πρόγραμμα κάποιο λυμμένο παράδειγμα ενός βιβλίου.

 

Βρες μία λυμένη άσκηση από ένα βιβλίο και λύσε την με το πρόγραμμα.

 

Αν βρεις τα ίδια τότε κάποιο λάθος κάνεις στην επίλυση με το χέρι.

 

Αν δεν βρεις τα ίδια τότε κάνεις λάθος στην εισαγωγή των δεδομένων με το πρόγραμμα.

 

Αυτό που λες για το 1μ μου φαίνεται περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.