Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπορική αποθήκη και κατοικία εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας:

Οικόπεδο εκτός σχεδίου Ε=6.346μ² με προϋπάρχουσα κατοικία 71,20μ² και περίσσια δόμηση για κατοικία 175,73μ².

Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει εμπορική αποθήκη και μελλοντικά να προσθέσει ένα χώρο έκθεσης προκειμένου να εξυπηρετήσει ανάγκες της εταιρίας του (αλκοολούχα ποτά, πώληση, διανομή).

Σύμφωνα με το ΠΔ-24/31-5-85, Αρθ-1 παρ.2 ΠΔ-11/21-1-94, Αρθ-1 ΠΔ-11/23-2-95) επιτρέπεται η κατασκευή εμπορικής αποθήκης εκτός σχεδίου.

 

Το ερώτημα μου είναι, μπορεί να συνυπάρξει εμπορική αποθήκη και κατοικία στο ίδιο οικόπεδο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω βγαλει τετοια αδεια...δεν εχεις καποιο προβλημα..αρκει να μην ξεπερασεις την μαχ δομηση για κατοικια(αφου ειναι μικτη χρηση ) και κοιτα να επιτρεπεται η χρηση της εμπορικης αποθηκης στην περιοχη σου(στη δικια μου περιπτωση ΣΗΜΕΡΑ δεν επιτρεπεται χωροθετηση εμπ. αποθηκης)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα μπορούσα να κάνω και αλλαγή χρήσης από κατοικία σε εμπορική αποθήκη και να προχωρίσω με ορους δόμησης για εμπορική αποθήκη; Με την προϋπόθεση πάντα ότι επιτρέπεται η χρήση της εμπορικής αποθήκης στην περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩς...και το κερασακι ειναι οτι ΑΝ κανεις μεταλλικη βιδωτη πας με 0.4 συντελεστη.....

 

το κατς ειναι οτι θελει αδεια απο το εμπ.επιμελητηριο της περιοχης σου...

 

τωρα αυταισχυουν για νεο κτιριο αλλα φανταζομαι με την παραπανω δικλειδα οτι δεν θαχει προβλημα και η πολεοδομοα για αλλ.χρησης απο υπαρχον...

 

καταλαβες τζογια μου?αααχ ιονιο για παντα....για κατεβα 150 κμ παρακατω θα βρεις το ομορφοτερο νησι του ιονιου ΖΑΚΥΝΘΟς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου DAG.

 

καλό σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.