Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

Ανεπίσημα στην ίδια ερώτηση προς το τμήμα χορηγήσεων της ΓΥΣ χθές, η απάντηση ήταν οτι αναμένουν την αλλαγή από hol σε connex σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομίζω ένα πρόγραμμα μετατροπής σε excel "Hattegsa.xls" λέγεται, το είχα κατεβάσει από το site του ΠΣΔΑΤΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι..εχω σπάσει το κεφάλι μου εδω και πόση ώρα..εχω πάρει ορόσημα απο την τοπογραφική για ένα αγροτεμάχιο αναδασμού κάθως και το κέντρο λ/φ..θέλω να κάνω ένα τοπογραφικό για φωτοβολταικά όπου χρειάζεται να μετατρέψω τις συντεταγμένες στο γνωστό coord_gr σε έγσα..στην συνέχεια τις βάζω στο γεωευρετήριο του ΓΥΣ για να δω αν είναι σωστες και μου το βγάζει σε διπλανό δήμο..κάνω κατι λάθος; χρειάζεται να πάρω και άλλα δεδομένα; γιατί συμβαίναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Οι συντεταγμενες του αγρ/χιου συνηθως ανηκουν σε καποιο μικρο κεντρο φυλλου. Αυτες τις συντεταγμενες τις κανεις μετατροπη ΠΡΩΤΑ σε μεγαλο κεντρο φυλλου και μετα τις τελευταιες σε ΕΓΣΑ εφοσον στο προγραμματακι δηλωσεις την περιοχη του μεγαλου κεντρου φυλλου.

 

Το μεγαλο κεντρο φυλλου π.χ. των Γιαννιτσων ειναι 40 45 -1 15.

Το χωραφι σου μπορει να ειναι π.χ. σε 40 33 -1 21....

 

Ετσι τις συντεταγμενες του μικρου φυλλου π.χ. -1500,3000 τις κανεις μετατροπη στο μεγαλο κεντρο οπου θα εχεις π.χ. 35000,-90000 και μετα αυτες σε ΕΓΣΑ για να παρεις π.χ. 360000,4500000....

Link to comment
Share on other sites

x: -1193.51 y: 4755.09 κφ:40.45 -1.21

το κφ είναι από χάρτη 1:5000 της τοπογραφικής στον αναδασμο αξού της περιοχης γιαννιτσων..

 

οι συντεταγμένες σε εγσα που με βγάζει το coord είναι:

χ:369441.911 y:4516700.923

οι οποίες πέφτουν στον διπλανό δήμο και όχι στον δήμο κύρρου που είναι το αγροτεμάχιο..

 

συνάδελφε zografos_k οι συντεταγμένες που θα μετατρέψω σε μεγαλυτερο κφ είναι πάλι hatt? αν μπορείς πεσ μου λίγες λεπτομέρειες παραπάνω..

 

ευχαριστω για το ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

Οι συντεταγμένες που έχεις ανηκουν στο κεντρο φυλλου 40 45 -1 21.

Πρεπει να τις μετατρεψεις σε 40 45 -1 15. Αυτες θα ειναι παλι ΗΑΤΤ αλλα θα ανηκουν στο μεγαλο κεντρο φυλλου. Και αυτες θα μετατρεψεις σε ΕΓΣΑ μετα.

 

Η γωνία του χωραφιού σου είναι στο WGS84

φ 40 47 36,6987

λ 22 21 15,2963

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συνάδελφε yyanniris

το Φύλλο excel HattEgsa αντιμετωπίζει την μετατροπή Hatt <----> ΕΓΣΑ για συντεταγμένες Hatt μετά το 1975, αλλά δεν γίνεται αυτό που γράφει-ρωτάει ο συνάδελφος @ggelos που θέλει να μετατρέψει απευθείας απο μικρό ΚΦΧ παλιού Hatt σε ΕΓΣΑ

το θέμα το έχουμε συζητήσει διεξοδικά στο φόρουμ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αφού έβρισκα τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων (ή άλλων γνωστών σημείων) σε HATT και στη συνέχεια τα εντόπιζα και τα αποτύπωνα σε ΕΓΣΑ έκανα μετασχηματισμό ομοιότητας σε excel και είχα αμφίδρομη μετατροπή HATT<->ΕΓΣΑ. Αυτή τη μεθοδολογία στην πράξη χρησιμοποιούν οι περισσότεροι (αν δεν χρησιμοποιούν excel κάνουν Localization στο pda του GPS/total station ή κάνουν μετάθεση-στροφή-κλίμακα σε πρόγραμμα CAD που στην ουσία είναι γραμμικός μετασχηματισμός...)

 

Προσφάτως σκεφτόμουν ότι τα πολυώνυμα ΔΕΝ είναι γραμμικός μετασχηματισμός και αναρωτιώμουν μήπως είναι ποιο ορθό να κάνουμε πρώτα χρήση πολυωνύμων για να μετατρέψουμε τα σημεία από HATT σε προσεγγιστικό-ΕΓΣΑ και στη συνεχεια με μετασχηματισμό ομοιότητας από το προσεγγιστικό-ΕΓΣΑ στο "αληθές" ΕΓΣΑ που ορίζεται από τα τριγωνομετρικά που αποτυπώνουμε;

(Σε τέστ που έκανα στο φύλλο χάρτη Ιωαννίνων στο excel, με τριγωνομετρικά στο σημείο HATT 0,0 και 1000,1000 αν το σημείο Α (2000,2000) προσδιοριστεί με μετασχηματισμό ομοιότητας και το σημείο Β (2000,2000) με χρήση πολυωνύμων η απόσταση Α-Β υπολογίζεται σε 0.012966861m οπότε πιθανότατα να μήν έχει πρακτικό νόημα η ερώτησή μου, είνα καθαρά θεωρητική)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.