Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

Πριν κάποια χρόνια, ένας μηχανικός άλλης ειδικότητας μετρούσε κάτι χωράφια (Διανομή) κοντά στο αεροδρόμιο Μακεδονία. Λόγω εγκύτητας με το αεροδρόμιο, έπρεπε να τα πάει "τζι-τζι", γιατί ότι έχει να κάνει με αεροδρόμιο, ενέχει πολλά επίπεδα ελέγχου από πολλές υπηρεσίες (ειδικά στα υψόμετρα).

Που λέτε ο "συνάδελφος" έκανε το λάθος (δεν θα το χαρακτηρίσω πιο χοντρα δημόσια) και με βάση την "εμπειρία" του το έβαλε στο κοορντσ, τα πήγε σε μεγάλο και μετά σε ΕΓΣΑ87. Αποτέλεσμα: έχανε 7 μέτρα στο Υ και 1-1.5 μέτρο στο Χ. Έντρομος με παίρνει τηλέφωνο και του δίνω οδηγίες πως πρέπει να το λύσει.

Για καλή του τύχη, είχε τρια τριγωνομετρικά κοινά ΓΥΣ και ΤΥΥΓ, οπότε του το κάθισα με ακρίβεια 15 εκ.

Με ευχαρίστησε πολύ, αλλά ούτε καν μπήκε στον κόπο να με ρωτήσει αν ήθελα αμοιβή (βέβαια δεν έκανα καμια νύξη...).

Όμως, για κακή του τύχη, δεν του έδωσε ποτέ ραπόρτο της μεθοδολογίας επίλυσης εντός τέτοιου προβήματος...

Δεν ξέρω αν ακόμη το παίζει τοπογράφος.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, nbr said:

προς jojo . Ίσα- ίσα που εγώ λέγω, πως ΟΥΤΕ για τις διανομές που είναι στο κεντρικό φύλλο οι τιμές τους ταυτίζονται με αυτές της ΓΥΣ -ΗΑΤΤ!!  Οι κεντρικές τιμές της τοπογραφικής είναι αυτές που είχαμε προ 1975-1980 που ξαναμετρήθηκαν από την ΓΥΣ τα τριγ. σημεία της Ελλάδας. 

 Πρέπει υποχρεωτικά να έχουμε min. δύο (2) κοινά σημεία.

Ορθότατη διαπίστωση nbr. Η ΓΥΣ επανσυνόρθωσε το δίκτυο της (νέο μπέσσελ) το 1980. Οπότε, η λογική λέει ότι μέχρι τότε ΤΥΥΓ και ΓΥΣ μοιράζονταν το ίδιο ντάτουμ (παλαιό μπέσσελ).

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα οποια δυστυχως δεν τα διαθετει η ΓΥΣ.. Αλλιως θα ειχαμε λυσει αρκετα προβληματα..

και φυσικα μπορει ο νεαρος να μην ξαναεγραψε αλλα μονο που μεταξυ μας συζηταμε και μαθαινουμε ο ενας απο τον  αλλο ειναι κερδος. Οχι τιποτε αλλο, αλλα θα παμε για κανα τσιπουρο και θα μιλαμε για αυτα, ας τα πουμε εδω, για να εχουμε αλλα πραγματα να πουμε στην τσιπουροκατασταση

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.

Ναι το ξέρω ότι το σύστημα του Υ.Γ δεν είναι το ίδιο με της ΓΥΣ και για αυτό πετάει τόσα μέτρα σφάλμα. Εγώ βασίστηκα σε ορόσημα που είναι σε τοπικό σύστημα τα οποία μέτρησα με GPS σε ΕΓΣΑ87. Η αποτύπωση του οικοπέδου έγινε στο ίδιο σύστημα για να μην βγάζω διαφορετικές αποστάσεις λόγω του συντελεστή ΕΓΣΑ. Θα έπρεπε να μετράω κατευθείαν σε ΕΓΣΑ ή και τα 2?

Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση είναι που είπε ένας φίλος παραπάνω ότι τα GPS δεν μετράνε σε ΕΓΣΑ αλλά με το HEPOS που από ότι καταλαβαίνω δεν είναι ακριβώς ΕΓΣΑ? Τι σημαίνει αυτό? Ότι βάζω και εξτρά σφάλμα στις μετρήσεις μου? Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να κάνω πρώτα προτού χρησιμοποιήσω τα σημεία που μετρά με το GPS ως ΕΓΣΑ?

Edit: Μέχρι να γράψω το μήνυμα βγήκαν άλλες 6 απαντήσεις :P. Να ξέρετε πως δίνω σε όλους λάικ και διαβάζω αυτά που γράφετε απλά δεν θέλω να κάνω ποστ κάθε λίγο και λιγάκι για να μην γεμίζω με ερωτήσεις το θρεντ.

Edited by Belgrim
!
Link to comment
Share on other sites

@Belgrim

δες τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου:

Ναι το ξέρω ότι το σύστημα του Υ.Γ δεν είναι το ίδιο με της ΓΥΣ και για αυτό πετάει τόσα μέτρα σφάλμα. Εγώ βασίστηκα σε ορόσημα που είναι σε τοπικό σύστημα τα οποία μέτρησα με GPS σε ΕΓΣΑ87. Η αποτύπωση του οικοπέδου έγινε στο ίδιο σύστημα για να μην βγάζω διαφορετικές αποστάσεις λόγω του συντελεστή ΕΓΣΑ. Θα έπρεπε να μετράω κατευθείαν σε ΕΓΣΑ ή και τα 2?

Θα πρέπει να τα φέρεις όσο το δυνατό πιο κοντά, ώστε να συμφωνεί κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο η διανομή (όπως την "ανασταίνεις") με την αποτύπωσή σου. Φυσικά, πρέπει να χρησιμοποιήσεις και κλίμακα. Η διανομή είναι η νομική κατοχύρωση. Έλυσες την διανομή βάσει οροσήμων και πλευρών;

Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση είναι που είπε ένας φίλος παραπάνω ότι τα GPS δεν μετράνε σε ΕΓΣΑ αλλά με το HEPOS που από ότι καταλαβαίνω δεν είναι ακριβώς ΕΓΣΑ? Τι σημαίνει αυτό? Ότι βάζω και εξτρά σφάλμα στις μετρήσεις μου? Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να κάνω πρώτα προτού χρησιμοποιήσω τα σημεία που μετρά με το GPS ως ΕΓΣΑ?

Ο μετασχηματισμός HTRS07 <-->ΕΓΣΑ87 βασίστηκε στο 10% των τριγωνομετρικών βάθρων της χώρας, με μία ακρίβεια καλύτερη των 10 εκ. *για το έτος 2007*. Φυσικά , όλοι χρησιμοποιούν GNSS, οπότε είσαι αναγκασμένος να το χρησιμοποιήσεις. Από καθαρά θεωρητικής/νομικής όμως πλευράς "το ΕΓΣΑ87 υλοποιείται από τα σημεία του δικτύου του". Ο jojo το έγραψε γιατί ακόμη και με τζι πι ες, μπορείς να δεις αποκλίσεις από την υλοποίηση των βάθρων μέσω ΕΓΣΑ87. Δυστυχώς, δεν το έλαβε κανελις υπόψη.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, jojo said:

τα οποια δυστυχως δεν τα διαθετει η ΓΥΣ.. Αλλιως θα ειχαμε λυσει αρκετα προβληματα..

και φυσικα μπορει ο νεαρος να μην ξαναεγραψε αλλα μονο που μεταξυ μας συζηταμε και μαθαινουμε ο ενας απο τον  αλλο ειναι κερδος. Οχι τιποτε αλλο, αλλα θα παμε για κανα τσιπουρο και θα μιλαμε για αυτα, ας τα πουμε εδω, για να εχουμε αλλα πραγματα να πουμε στην τσιπουροκατασταση

Τζοτζο, θα σου στείλω με ΠΜ μία ωραία ουζερί κοντά στο Βαφοπούλειο με εξαιρετικό μπακαλιάρο σκορδαλιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimamp said:

Έλυσες την διανομή βάσει οροσήμων και πλευρών;

Δηλαδή δεν φτάνει να λύσω το σχέδιο τοπικά/περιμετρικά από το Ο.Τ που με ενδιαφέρει, αλλά πρέπει να μεταφέρω ολόκληρη την διανομή για να έρθει και να κάτσει στο σχέδιο? Αν θέλω να καθίσει όλη τότε πρέπει να πάρω σημεία σε όλα τα άκρα της διανομής, το οποίο προϋποθέτει πολύ περισσότερη δουλειά και θα έχει όμως διαφορά από να το κάνω απλά τοπικά?

Νομίζω αυτό εννοείς εκτός αν κατάλαβα διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο site εχει αρχικα απαντησεις σχετικα με την ερωτηση σου περι χεπος

http://www.hepos.gr/hepos/downloads.php

Αλλα πρακτικα σου το απαντησε ηδη ο dimamp.

Εφοσον (για το αγροκτημα που μελετας) η τοπογραφικη έχει χρησιμοποιησει βαθρα ΓΥΣ τοτε απαραιτητος ελεγχος ειναι να ενταξεις ΚΑΙ αυτα τα ΓΥΣ (ΕΓΣΑ+ΗΑΤΤ+HTRS07)  στο μετασχηματισμο σου. Να στο πω πιο απλα:

1. εχεις επισημες τιμες τοπογραφικης για βαθρα ΓΥΣ κοινα με τα 2,3

2. επισημες τιμες ΓΥΣ για τα βαθρα ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ κοινα με 1,3

3. μετρησεις gnss με χεπος/uranus/metrica κλπ κοινα με 1,2

Καταρχας διαπιστώνεις τις διαφορες μεταξυ 2 και 3. Μπορει να εισαι στον ποντο αλλα μπορει και οχι.

Η τοπογραφικη μετρησε απο τα κοινα ΓΥΣ(και οχι με χεπος) οποτε ολες σου οι μετρησεις (htrs07) θα πρεπει να ενταχθουν (αναλογα με τη σειρα που θες) ειτε στο ΗΑΤΤ ειτε στο ΕΓΣΑ(ΓΥΣ)

 

Edited by jojo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Ουζερί λέγεται "Βαφοπούλειο". Απορώ πως το ξέρεις(??!!)

Ο μπακαλιάρος του και όχι μόνο, είναι super.

Φυσικά το καλοκαίρι είναι πολύ καλλίτερα επειδή ο δρόμος έχει πολλά και μεγάλα πλατάνια!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, nbr said:

To Ουζερί λέγεται "Βαφοπούλειο". Απορώ πως το ξέρεις(??!!)

Ο μπακαλιάρος του και όχι μόνο, είναι super.

Φυσικά το καλοκαίρι είναι πολύ καλλίτερα επειδή ο δρόμος έχει πολλά και μεγάλα πλατάνια!!

nbr

Η συγγραφλη Διατριβής στη Θεσσαλονίκη σου διδάσκει 2 πράγματα:

1. Ο καλύτερος τρόπος χαλάρωσης και γυμναστικής είναι το περπάτημα στην παραλία, ειδικά χειμώνα: Τέρμα Μπότσαρη-->Μέγαρο-->Σφαγεία και επιστροφή με -5 για να ξελαμπικάρεις!

2. Ο δεύτερος τρόπος χαλάρωσης είναι η ανίχευση ψαγμένων στεκίων: Η εν λόγω ουζερί χρησιμοποιήθηκε πλειστάκις για τρελές τσιπουροκαστάσεις

 

ΥΓ: Και τον χειμώνα είναι απίστευτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.