Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

15 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφοι μ αρέσει η συζήτησή σας αλλά αν θέλετε να επιστρέψουμε εντός topic. 

Ωπ...Συγνώμη εγώ το έθεσα εκτός επιστημονικού αντικειμένου. 

Δικό μου λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει συνάδελφε δεν το είπα έτσι απλώς πρέπει να τηρούμε μια τάξη κατά το δυνατόν στα νήματα που μπαίνουμε προσπαθώντας να είμαστε εντός θέματος. Μπορούμε όμως να ανοίξουμε ένα topic χαλαρής συζήτησης για τα προηγούμενα....και εγώ μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης dimamp μην ξεχνάς τις προΕγσα εποχές κατά τις οποίες δεν είχες στάσεις από συνάδελφο ούτε βάθρα. Τι έκανες; Πάλι κολύμπι(σε ένα ανεξάρτητο ΣΑ 0,0 κ=1), ομοίως κ τωρα, από μια αποτύπωση "εξαρτημένη"(ΕΓΣΑ) το πηγαίνεις αρχικά στην μισο-αναστημένη διανομή με κ=1. Σταδιακά προσπαθείς να δώσεις μια βέλτιστη λύση με βάρος ανάλογα πως έχει δημιουργηθεί η διανομή κ συγχρόνως ελέγχεις κ σημεία/πλευρές αποτύπωσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jojo said:

Επίσης dimamp μην ξεχνάς τις προΕγσα εποχές κατά τις οποίες δεν είχες στάσεις από συνάδελφο ούτε βάθρα. Τι έκανες; Πάλι κολύμπι(σε ένα ανεξάρτητο ΣΑ 0,0 κ=1), ομοίως κ τωρα, από μια αποτύπωση "εξαρτημένη"(ΕΓΣΑ) το πηγαίνεις αρχικά στην μισο-αναστημένη διανομή με κ=1. Σταδιακά προσπαθείς να δώσεις μια βέλτιστη λύση με βάρος ανάλογα πως έχει δημιουργηθεί η διανομή κ συγχρόνως ελέγχεις κ σημεία/πλευρές αποτύπωσης

Προ-ΕΓΣΑ: Αποτύπωνες ότι μπορούσες, ακόμη και κομμένο Δέντρο, σιδερόβεργες, μποστάνια, αντηρίδα...

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimamp said:

Προ-ΕΓΣΑ: Αποτύπωνες ότι μπορούσες, ακόμη και κομμένο Δέντρο, σιδερόβεργες, μποστάνια, αντηρίδα...

Και "Μ.Ε." (μετά_ΕΓΣΑ), ακόμα και να έχεις βρει στάσεις, καλό είναι να γίνονται αυτά...

(σημ.: εκπληκτική η συζήτηση, τόσο στα on όσο και στα off topic)

Edited by Tassos_G
Link to comment
Share on other sites

Θα σε καλέσουμε και σένα. 

Με τα Μάλγαρα δοκίμασες μετατροπή στα κοινά τριγωνομετρικά από τα όμορα Αγροκτήματα; Δε νομίζω πάντως να σε βοηθήσει η Τοπογραφική (εκτός αν βρεις στους τριγωνισμούς από ποια στηρίχθηκαν ανώτερης τάξης για να εξαρτήσουν τον τριγωνισμό τους)

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, jojo said:

Θα σε καλέσουμε και σένα. 

Με τα Μάλγαρα δοκίμασες μετατροπή στα κοινά τριγωνομετρικά από τα όμορα Αγροκτήματα; Δε νομίζω πάντως να σε βοηθήσει η Τοπογραφική (εκτός αν βρεις στους τριγωνισμούς από ποια στηρίχθηκαν ανώτερης τάξης για να εξαρτήσουν τον τριγωνισμό τους)

Σας ευχαριστώ κύριε jojo για την τιμή που μου κάνετε ....

Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι "κοινά ΓΥΣ" όπως έγραψες δεν υπάρχουν. Δοκίμασα στα "μη ΓΥΣ" κοινά, αλλά πριν πάρω τους δρόμους για εντοπισμό και κατόπιν διαφόρων αναζητήσεων, κατέληξα στην πληροφορία ότι δεν σώζονται τριγωνομετρικά διανομής πλέον και οι "παλιοί & εντόπιοι" είχαν δώσει παλιότερα τιμές ΕΓΣΑ87 σε κάποια που υπήρχαν και έχουν κάνει έναν μετασχηματισμό ομοιότητας για όλο τον αναδασμό, ο οποίος "κάθεται καλά".

Link to comment
Share on other sites

Κοινά ΓΥΣ όπως είδες είπα ότι υπάρχουν μόνο σε άλλο κέντρο. Στο δικό σου αγρόκτημα όχι γι'αυτό κ η μεταφορά κέντρου με δοκιμές 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Tassos_G said:

Και "Μ.Ε." (μετά_ΕΓΣΑ), ακόμα και να έχεις βρει στάσεις, καλό είναι να γίνονται αυτά...

(σημ.: εκπληκτική η συζήτηση, τόσο στα on όσο και στα off topic)

Εννοείται...Απλά σκέψου τότε που ΔΕΝ είχαν ωηφιοποιήσει διανομές, δεν είχες τριγωνομετρικό κοντά στην περιοχή (έστω ΓΥΣ).

Από ΤΥΥΓ στα Μάλγαρα δεν έχεις τίποτα; Μπόρεις ακόμη και με μία στάση/βάθρο να το φέρεις στο ΕΓΣΑ87. Μια φορά, στην Δράμα μου είχε τύχει μαζί με συνάδελφο μία στάση κοντα στον ΤΟΕΒ. Αν έχει ΤΟΕΒ, μπορεί να βρεις κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.