Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

Δεν είμαι στον νομό που βρίσκεται το γεωτεμάχιο και μου ζητήθηκαν προσεγγιστικά συντεταγμένες. Απο τους πίνακες αυτούς του ρίζου (που μπορώ να τους βρώ;;;) και πετυχαίνεις καλές ακρίβειες;;

Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2022 at 1:43 PM, Alex Spanidis said:

Δεν είμαι στον νομό που βρίσκεται το γεωτεμάχιο και μου ζητήθηκαν προσεγγιστικά συντεταγμένες. Απο τους πίνακες αυτούς του ρίζου (που μπορώ να τους βρώ;;;) και πετυχαίνεις καλές ακρίβειες;;

Αγαπητέ Αλέξιε,

Σου αποστέλλω ένα κατατοπιστικόν άρθρον των συναδέλφων Δ. Αμπατζίδη, Γ. Μοσχόπουλου, Ν. Δεμιρτζόγλου και Α. Τσιμερικά δια την διαφοράν μεταξύ των υλοποιήσεων του παλαιού ελληνικού DATUM. 

https://kataskevesktirion.gr/παλαιό-και-νέο-bessel-μία-συχνή-παρανόη/

Ημείς οι παλαιότεροι, τα έχομε αντιμετωπίσει ήδη από την δεκαετίαν του 1980.

Ο κύριος @Kane έχει επίσης μεγάλη πείρα

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και ανέβασες αυτό το άρθρο για να γίνει έτσι περισσότερο κατανοητό το μεγάλο αυτό θέμα.

Πράγματι υπάρχει αυτό σαν .... "θέμα", ότι πολλοί συνάδελφοι δυσκολεύονται να κατανοήσουν τα θέματα που έχουν σχέση με τις διανομές της τοπογραφικής υπηρεσίας και τα συστήματα αναφοράς- εξάρτησης  που χρησιμοποιούσε και πως τα χρησιμοποιούσε. 

Κάντε τον κόπο να το διαβάσετε.

 

Υ.γρ. Επειδή εδώ πρέπει να λέμε αλήθειες γι'αυτό θέλω να πω, με αυτή την ευκαιρία, πως η διοίκηση (!?) του "πανελλήνιου Συλλόγου αγρ. & Τοπογράφων μηχ." αρνιόταν πεισματικά να δημοσιεύει στο περιοδικό του συλλόγου τα άρθρα της παραπάνω ομάδας και ήταν αυτά αρκετα΄. Αυτός είναι ο λόγος που παρουσιαζόταν οι δουλειές αυτές σε ένα άλλο, ας πούμε "τεχνικό περιοδικό". Εγώ ο ίδιος έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας ντιρέκτ στο πρόεδρο του συλλόγου (δεν γνωρίζω την τύχη της) διαμαρτυρόμενος για την κατάσταση αυτή.

Ο πάγος έσπασε, ίσως αναγκαστικά, από τον Ιούνιο 2021, που το περιοδικό παρουσίασε δουλειά της ομάδας αυτής πιθανότατα επειδή ήταν και θέμα σε συνέδριο που διοργάνωσε ο σύλλογος.     

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nbr said:

Καλά έκανες και ανέβασες αυτό το άρθρο για να γίνει έτσι περισσότερο κατανοητό το μεγάλο αυτό θέμα.

Πράγματι υπάρχει αυτό σαν .... "θέμα", ότι πολλοί συνάδελφοι δυσκολεύονται να κατανοήσουν τα θέματα που έχουν σχέση με τις διανομές της τοπογραφικής υπηρεσίας και τα συστήματα αναφοράς- εξάρτησης  που χρησιμοποιούσε και πως τα χρησιμοποιούσε. 

Κάντε τον κόπο να το διαβάσετε.

 

Υ.γρ. Επειδή εδώ πρέπει να λέμε αλήθειες γι'αυτό θέλω να πω, με αυτή την ευκαιρία, πως η διοίκηση (!?) του "πανελλήνιου Συλλόγου αγρ. & Τοπογράφων μηχ." αρνιόταν πεισματικά να δημοσιεύει στο περιοδικό του συλλόγου τα άρθρα της παραπάνω ομάδας και ήταν αυτά αρκετα΄. Αυτός είναι ο λόγος που παρουσιαζόταν οι δουλειές αυτές σε ένα άλλο, ας πούμε "τεχνικό περιοδικό". Εγώ ο ίδιος έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας ντιρέκτ στο πρόεδρο του συλλόγου (δεν γνωρίζω την τύχη της) διαμαρτυρόμενος για την κατάσταση αυτή.

Ο πάγος έσπασε, ίσως αναγκαστικά, από τον Ιούνιο 2021, που το περιοδικό παρουσίασε δουλειά της ομάδας αυτής πιθανότατα επειδή ήταν και θέμα σε συνέδριο που διοργάνωσε ο σύλλογος.     

Αγαπητέ συνέδελφε νβρ

Η ομάς αυτή έχει γράψει πολλά άρθρα, όπως ορθώς επισήμανες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.