Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

Το "εξελάκι " που έδωσα πιο πάνω προυποθέτει να έχει κάποιος την μπροσούρα (με το μπλε εξωφυλο) που περιέχει όλους τους συντελεστές για τους μετασχηματισμούς (για κάθε φύλλο χάρτου είναι διαφορετικοί).

Νομίζω κάποιος, σε προηγούμενη σελίδα,  την έχει ανεβάσει την μπροσούρα.

Αν έχεις τους συντελεστές η δουλειά είναι εύκολη. 

Υπάρχει και ένα άλλο αρκετά καλό "εξελάκι" που έχει ενσωματωμένους τους  συντελεστές και έχεις την δυνατότητα (αλλάγες κάτω μπάρα) να πηγαίνεις απο σύστημα σε σύστημα, δηλ. από ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87 και τι αντίθετο.Hatt _ egsa_Hatt.xls 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, nbr said:

Το "εξελάκι " που έδωσα πιο πάνω προυποθέτει να έχει κάποιος την μπροσούρα (με το μπλε εξωφυλο) που περιέχει όλους τους συντελεστές για τους μετασχηματισμούς (για κάθε φύλλο χάρτου είναι διαφορετικοί).

Νομίζω κάποιος, σε προηγούμενη σελίδα,  την έχει ανεβάσει την μπροσούρα.

Αν έχεις τους συντελεστές η δουλειά είναι εύκολη. 

Υπάρχει και ένα άλλο αρκετά καλό "εξελάκι" που έχει ενσωματωμένους τους  συντελεστές και έχεις την δυνατότητα (αλλάγες κάτω μπάρα) να πηγαίνεις απο σύστημα σε σύστημα, δηλ. από ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87 και τι αντίθετο.Hatt _ egsa_Hatt.xls 

@Didonis

@nbr

Βρήκα και αυτό:

https://www.michanikos.gr/files/file/1198-hgrs2hatt/

HGRS2ΗΑΤΤ

είναι ματλαμπ σκριπτ για μετασχηματισμό ΕΓΣΑ87 σε ΗΑΤΤ. Του βάζεις τους συντ. του ΟΚΧΕ και στο πάει σε ΗΑΤΤ.

Δυστυχώς ο συνάδελφος @dimamp δεν εμφαζίεται στο φόρουμ να μας πει περαιτέρω.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στην ομάδα. 

Σε αγρόκτημα στην περιοχή μου, έχω κάνει την επίλυση της διανομής με ορόσημα και πλευρές. Έχω κατεβάσει στάσεις σε HATT του ΤΥΥΓ και κάποια βάθρα τα έδωσα τιμές εγώ επειδή είχαν αρκετά μεγάλες αποκλίσεις και επίσης έχω δώσει και τιμές στα ΓΥΣ  . Τώρα θέλω να γυρίσω την μελέτη μου σε ΕΓΣΑ 87 μέσα από τα βάθρα και τις στάσεις μου. Έχω χτυπήσει τις στάσεις μου με GPS σε ΕΓΣΑ 87 και τα βάθρα του ΤΥΥΓ. Κάποια από τα βάθρα ΤΥΥΓ έχουν διπλές τιμές (ΓΥΣ , ΤΥΥΓ) και επίσης υπάρχουν οι επίσημες τιμές ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ 87. Κάνοντας τη μετατροπή με κοινά σημεία χρησιμοποιώντας τις τιμές 6 βάθρων της διανομής που τις έδωσα εγώ και τις τιμές τις επίσημες της ΓΥΣ έχω 16 πόντους στα χ και 33 στα y. Είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα για μια έκταση 4χ5 km. Μήπως λόγω της έκτασης είναι ορθότερο να γίνει η χρήση περισσότερων κοινών σημείων?  

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

  • Η ακρίβεια για αγρόκτημα είναι ικανοποιητική
  • Η αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης είναι πρωταρχικής σημασίας. Να την ' σεβαστείς'. Τοπικά στην περιοχή ενδιαφέροντος μπορεί να υπάρχουν διαφοροποιήσεις. 
  • μην μπλέκεις συντεταγμένες Hatt της ΓΥΣ.  Χρησιμοποίησε τις συντεταγμένες ΤΥΥΓ και ΕΓΣΑ όπως τις προσδιόρισες
  • δοκίμασε πολυωνυμικό μετασχηματισμό 2ου βαθμού. 
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ . Δεν χρησιμοποιώ καθόλου συντεταγμένες HATT ΓΥΣ, χρησιμοποιώ μόνο τις επίσημες τιμές ΕΓΣΑ της ΓΥΣ. Έχει προηγηθεί ολική αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα είπε όλα ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ

 

On 17/1/2019 at 12:05 ΜΜ, Kane said:

ωχ ωχ ωχ τι ναι αυτά που ετοιμάζετε...

Τί ετοιμάζουνε και ποιοί; Μπορούμε να συμμετέχουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν θέλω να ανοίξω ένα νέο θέμα αλλά παίρνω αυτό ...  ΗΑΤΤ --> ΕΓΣΑ 87 σαν το πιο κοντινό.

Όσοι έχουν έδρα την Θεσσαλονίκη γνωρίζουν πως το σχέδιο της πόλη έχει ένα δικό του σύστημα αναφοράς (βορράς είναι ο Υ άξονας - γερμανικό σύστημα, -δεξιόστροφο-).

Στο Τριγωνομετρικό δίκτυο που έγινε, για τον σκοπό αυτόν, χρησιμοποιήθηκαν ΚΑΙ τριγωνομετρικά της ΓΥΣ τα οποία πήραν και τις τιμές αυτές του ειδικού συστήματος αναφοράς της Πόλης! Έτσι έχουμε 7 τριγωνομετρικά της ΓΥΣ που οι συντ/νες τους είναι σ' εμένα γνωστές & στα δύο συστήματα, (ΠΡΟΣΟΧΗ: Εδώ  αυτές οι τιμές Χ , Υ δεν είναι τιμές ΗΑΤΤ. Είναι τιμές συστήματος Θεσσαλονίκης).

Έτσι όταν πριν κάποια χρόνια μου έγιναν γνωστές οι τιμές αυτών των τριγωνομετρικών σημείων και έχοντας αυτό το Excel πρόγραμμα von Helmert & Affine Transormation, κάνοντας μία καλή κατανομή τα τριγωνομετρικά αυτά σημεία σε όλη την πόλη, μπορώ πλέον να μετατρέψω το κάθε σημείο- τοποσταθερό  που θα έχω, χρησιμοποιόντας σε μία αποτύπωση τις Στάσεις, που πάντα μας τις δίνει ο δήμος, να το μετατρέψω

σε Χ,Υ ΕΓΣΑ 87. To πρόγραμμα δίνει, όσες φορές το χρησιμοποίησα, καλά αποτελέσματα. Γι' αυτό και θέλησα να το μοιραστώ.

Το πρόγραμμα με κατάλληλες προσαρμογές είναι για όλη την επικράτεια και όχι μόνο.

 

Helmertsche Transformations Θεσσαλονίκη.xls

  • Thanks 3
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κύριε @Kane μπορείτε να μας πείτε εσείς που έχετε ασχοληθεί, πόσο καλά κάθονται οι μετασχχηματισμοί στις Περιοχές Εδέσσης, Αλμωπίας και Πέλλης;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσω αρχικά συγγνώμη, κυρίως από τον kane,  που γράφω πριν απαντήσει (αν απαντήσει) αυτός.

Περισσότερο όμως το κάνω για να απαντήσει πιο ....... ολοκληρωμένα! 

Αρχικά φίλε Peresiadi θεωρώ πως kάνεις πολύ καλά, όπως δηλώνεις και κάπου αλλού, εδώ στο φόρουμ, που ανατρέχεις και διαβάζεις παλαιότερες αναρτήσεις άλλων συναδέλφων.

Νομίζω όμως πως εδώ το ερώτημα, όπως το βάζεις, δεν είναι ολοκληρωμένο (και δεν το περίμενα από εσένα).

Δεν μασ λες τι μετασχηματισμούς εννοείς? 

Υποθέτω πως εννοείς  μετασχηματισμούς των συστημάτων (συντ/νες χ,Υ _ Datum) της "τοπογραφικής υπηρεσίας" σε ΗΑΤΤ ή ΕΓΣΑ87 ? 

Nομίζω πάντως πως, επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε τοπικά συστήματα (έκταση μίας διανομής ή το πολύ δύο) και αν εν τέλη έχουμε στην διάθεσή μας 2 +(πλάσ) σημάδια, στα δύο προς εξέταση συστήματα (data), o μετασχηματισμός (Helmert) είναι πάντα καλός. 

Θα έχει πάντως ενδιαφέρον να μας πει την γνώμη του και τις εμπειρίες του ο καλός συνάδελφος kane.

Toν τελευταίο καιρό τον προκαλείς!..... να γράψει. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, nbr said:

Θα ζητήσω αρχικά συγγνώμη, κυρίως από τον kane,  που γράφω πριν απαντήσει (αν απαντήσει) αυτός.

Περισσότερο όμως το κάνω για να απαντήσει πιο ....... ολοκληρωμένα! 

Αρχικά φίλε Peresiadi θεωρώ πως kάνεις πολύ καλά, όπως δηλώνεις και κάπου αλλού, εδώ στο φόρουμ, που ανατρέχεις και διαβάζεις παλαιότερες αναρτήσεις άλλων συναδέλφων.

Νομίζω όμως πως εδώ το ερώτημα, όπως το βάζεις, δεν είναι ολοκληρωμένο (και δεν το περίμενα από εσένα).

Δεν μασ λες τι μετασχηματισμούς εννοείς? 

Υποθέτω πως εννοείς  μετασχηματισμούς των συστημάτων (συντ/νες χ,Υ _ Datum) της "τοπογραφικής υπηρεσίας" σε ΗΑΤΤ ή ΕΓΣΑ87 ? 

Nομίζω πάντως πως, επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε τοπικά συστήματα (έκταση μίας διανομής ή το πολύ δύο) και αν εν τέλη έχουμε στην διάθεσή μας 2 +(πλάσ) σημάδια, στα δύο προς εξέταση συστήματα (data), o μετασχηματισμός (Helmert) είναι πάντα καλός. 

Θα έχει πάντως ενδιαφέρον να μας πει την γνώμη του και τις εμπειρίες του ο καλός συνάδελφος kane.

Toν τελευταίο καιρό τον προκαλείς!..... να γράψει. 

 

Κύριε @nbr  ομιλώ πάντα για 2Δ μετασχηματισμούς. Πράγματι τον προκαλώ, γιατί βλέπω ότι είχε ασχοληθεί πολύ.

 

Δυστυχώς, οι ερωτήσεις μου προκαλούν επιπλήξεις από συντονιστές του φόρουμ, και ΔΕΝ πρόκειται να ξαναγράψω.

 

Έχετε μείνι ο "τελευταίος των Μοϊκανών". Καλή σας συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.