Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


Recommended Posts

φίλε Belgrim ο συναδ.  dimamp μας το κάνει κάπως πιο κουραστικό.

Φυσικά αυτός είναι ένας σωστός δρόμος, αν φυσικά δεν έχουμε εξάρτηση στην περιοχή. Αν είμαστε τυχεροί και βρούμε εξάρτηση τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Πάντα φροντίζουμε να έχουμε καλές σχέσεις με παλιούς συναδ. και προπάντων με χωραφάδες. (δηλ. συναδέλφους που δουλεύουν περισσότερο έξω και όχι μόνο γραφείο).

Τότε αποτυπώνουμε όλα τα σημάδια από την πλάκα, αν πρόκειται για γήπεδο, ή όλο το Ο.Τ. και τα απέναντι αυτού, αν είναι οικισμός. 

Θα μου πεις....πολύ δουλειά! ...Ε! έτσι είναι αυτά. Σε όποιον αρέσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ δουλεια δεν ειναι nbr, ειναι υποχρεωτικη δουλεια.

dimamp εγω εχω αλλη προσεγγιση περι ανασταση διανομης:

Αφου λυσεις (οσο μπορεις) την διανομη στο "τοπικο συστημα" ΗΑΤΤ επομενο βημα να μην την ενταξεις (την διανομη) στο συστημα που δουλευεις (ΕΓΣΑ) αλλα το αντιστροφο. Δηλαδη να μεταφερεις την σημερινη κατασταση (ΕΓΣΑ) στο προπολεμικο datum -παλιο Μπέσελ (με οτι στοιχεια εχεις). Με αυτο επιτυγχανεις μια πιο ολοκληρωμενη εικονα την υφισταμενης καταστασης στο προπολεμικο datum -παλιο Μπέσελ ωστε να σε βοηθησει να δεις/διορθωσεις την επιλυση/ανασταση της διανομης. Αφου λοιπον καταληξεις με την επιλυση στο προπολεμικο datum -παλιο Μπέσελ (λαμβανοντας πολλες φορες υποψιν και υφισταμενα) τοτε ξαναγυρνας διανομη+αποτυπωση ξανα στο ΕΓΣΑ.

Παραθετω επισης μια αλλη μεθοδολογια που θα σε βοηθησει να χρησιμοποιησεις τα δεδομενα gps για να μεταφερθεις στο προπολεμικο datum -παλιο Μπέσελ

http://kataskevesktirion.gr/η-χρήση-της-τεχνικής-rtk-για-τον-προσδιορ/

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, η εμπειρία του nbr και του jojo είναι σαφώς μεγαλύτερη από την δική μου (ο nbr μετράει πριν γεννηθώ...). Και επειδή απεχθάνομαι τους εγωισμούς, οι πλέον πεπειραμένοι συνάδλεφοι ίσως μηχανευτούν πιο εύκολους δρόμους...Αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει "εύκολος δρόμος" για τις διανονμές...

@nbr : έχεις δίκιο να μιλάς για πληροφορία από παλαιότερους συναδέλφους. Αλλά εμάς όταν δουλεύα στο νομό Δράμας, δεν είχαμε την δυνατότητα όχι τοπογραφικού, αλλά στάσης ώστε να δουλέψουμε μαζί με τον συνάδελφο. Οπότε, το πάω από την αρχή (am Anfang γιατί ξέρω ότι είσαι γερμανομαθής) για να δώσω την εικόνα του "παλεύω μόνος".

@jojo

το πας αντίστροφα. Δεν θα διαφωνήσω. Αλλά αυτό προϋποθέτει -κατά την γνώμη μου- πολλά στοιχεία για την διανομή, ώστε η "ανάσταση" να γίνει με βέλτιστο τρόπο. Νομίζω ότι η διαδικασία σε πλάκες χωρίς ορόσημα ή/και με μη αναγραφή πλευρών, θα δυσχαιρένει την κατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την μεθοδολογία του jojo ακολουθώ και εγώ, παρότι μου φαίνεται εντελώς ανάποδη.

η αποτύπωση (ΕΓΣΑ) μεταφέρεται σαν μπλοκ στην διανομή (ΗΑΤΤ) και στο τέλος της δουλειάς για την χάραξη γίνεται η μεταφορά στο ΕΓΣΑ'87 με την αντίστροφη διαδικασία.

βοηθάει όμως στην καλύτερη "ανάσταση" της διανομής με ορόσημα, σταθερά σημεία, ψηφιοποιημένες διανομές, χάρτες και παλιά τοπογραφικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα φυσικα!!!

1. πλακες χωρις οροσημα+πλευρες=ζωγραφικη

2. πλακες με πλευρες=δεν εχεις σφαλματα οροσημων (αλλα δεν γνωριζεις στροφη)

3. πλακες με οροσημα+πλευρες=κρατας πλευρες, οροσημα ή συνδιασμο? αναγεις σφαλματα οροσημων στις πλευρες? κρατας καθετοτητες κλπ

Φυσικα το αλε-ρετουρ της αποτυπωσης (ΕΓΣΑ->ΗΑΤΤ->ΕΓΣΑ) προυποθετει περισσοτερα στοιχεια απο το καθολου, αλλα μην ξεχναμε

1. εχεις ζευγος ΗΑΤΤ-ΕΓΣΑ87 (στασεις απο συναδελφο ή ΤΥΥΓ)

2. δεν εχεις ζευγος ΗΑΤΤ-ΕΓΣΑ87? κολυμπι 

@papathvas

ΥΓ: δεν αφηνεις ποτε ενα σχεδιο σε ΗΑΤΤ, ειναι υποθεση λεπτου να το ξαναγυρισεις. Θεωρω πως δεν ειναι "αναποδη" η διαδικασια" μιας και προσπαθεις να αναστησεις μια διοικητικη πραξη στο συστημα της και τα υλοποιημενα ειναι απλως βοηθητικα στην περιπτωση που πρεπει να παρεις καποια αποφαση περισσοτερο. Το να λυνεις διανομη (ΗΑΤΤ) σε προβολικο cad (ΕΓΣΑ) καταρχας δεν εχει τις παραμορφωσεις κλιμακας

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία θέλω να σας παρακαλέσω να μη χρησιμοποιούμε τον όρο ΗΑΤΤ (έτσι σκέτο) για τις τιμές που μας δίνει η τοπογραφική υπηρεσία. Καλύτερα να το συνηθίσουμε με τον όρο "τιμές μικρού φύλο χάρτου" . Πάντα μα πάντα σημειώνουμε το "φ" & "λ" του φύλλου στο οποίο δουλεύουμε. 

Παρατήρησα και αυτό πρέπει να αναστραφεί, πως πολλοί φίλοι μας πιστεύουν, ακόμη και όταν ήμαστε στο κεντρικό φύλλο των διανομών, πως το ΗΑΤΤ αυτό των διανομών είναι το ίδιο με αυτό της ΓΥΣ.  ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι το ίδιο, ώστε να πάμε με ευκολία στο ΕΓΣΑ87. Αν το ψάξετε θα δείτε πως τριγωνομετρικά της ΓΥΣ, που έβαλε (σκόπιμα για να γίνονται εύκολα οι μετασχηματισμοί) στα τριγωνομετρικά της δίκτυα η Τ.Υ. , στα κεντρικά τους φύλλα, ΔΕΝ έχουν τις ίδιε τιμές στις συντ/νες τους  Διαφέρουν κατα 5-7μ. Αυτά akrib;vw που ανέφερε ο dimamp παραπάνω.

Επειδή λοιπόν το σύστημα ΕΓΣΑ μπήκε, τα τελευταία 5-6 χρόνια, βίαια στη ζωή μας (άρα και σε αυτών την ζωή που δεν "χαμπάριαζαν" από ΕΓΣΑ. Αυτό θέλουμε δεν θέλουμε είναι μία αλήθεια) έγιναν αρκετοί πειραματισμοί και έστειλαν πολλά χωράφια στην άλλη πλευρά-όχθη του ρέματος.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, nbr said:

Με την ευκαιρία θέλω να σας παρακαλέσω να μη χρησιμοποιούμε τον όρο ΗΑΤΤ (έτσι σκέτο) για τις τιμές που μας δίνει η τοπογραφική υπηρεσία. Καλύτερα να το συνηθίσουμε με τον όρο "τιμές μικρού φύλο χάρτου" . Πάντα μα πάντα σημειώνουμε το "φ" & "λ" του φύλλου στο οποίο δουλεύουμε. 

Παρατήρησα και αυτό πρέπει να αναστραφεί, πως πολλοί φίλοι μας πιστεύουν, ακόμη και όταν ήμαστε στο κεντρικό φύλλο των διανομών, πως το ΗΑΤΤ αυτό των διανομών είναι το ίδιο με αυτό της ΓΥΣ.  ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι το ίδιο, ώστε να πάμε με ευκολία στο ΕΓΣΑ87. Αν το ψάξετε θα δείτε πως τριγωνομετρικά της ΓΥΣ, που έβαλε (σκόπιμα για να γίνονται εύκολα οι μετασχηματισμοί) στα τριγωνομετρικά της δίκτυα η Τ.Υ. , στα κεντρικά τους φύλλα, ΔΕΝ έχουν τις ίδιε τιμές στις συντ/νες τους  Διαφέρουν κατα 5-7μ. Αυτά akrib;vw που ανέφερε ο dimamp παραπάνω.

Επειδή λοιπόν το σύστημα ΕΓΣΑ μπήκε, τα τελευταία 5-6 χρόνια, βίαια στη ζωή μας (άρα και σε αυτών την ζωή που δεν "χαμπάριαζαν" από ΕΓΣΑ. Αυτό θέλουμε δεν θέλουμε είναι μία αλήθεια) έγιναν αρκετοί πειραματισμοί και έστειλαν πολλά χωράφια στην άλλη πλευρά-όχθη του ρέματος.

Ξέρεις nbr τί διαπίστωσα;;;

ό,τι οι άνθρωποι της ΤΥΥΓ κάνανε πολύ μα πολύ καλή δουλεια για την εποχή τους...Οι κανονισμοί της ΤΥΥΓ είναι ελβετικοί και οι τριγωνισμοί γίνανε -σε πάρα πολλές περιπτώσεις- ιδανικά για την εποχή. Το ζήτημα είναι ότι νομίζουν πολλοί ότι η ΗΑΤΤ της ΤΥΥΓ συμπίπτει με την ΗΑΤΤ της ΓΥΣ και τα αποτελέσματα μπορεί να οδηγήσουν στην καταστροφή.

Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα σε κάθε συνάδελφο να μπει στον κόπο και να ψάξει βαθράκια της ΤΥΥΓ. Αν βρει, ας κατσει να κάνει μετασχηματισμούς παλιο Μπέσελ <--> ΕΓΣΑ87.

Προσοχή! : Αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ για βαθράκια που αναφέρονται στο ίδιο (μικρό) φύλλο ΗΑΤΤ!!!

Σε αντίθετη περίπτωση, πρέπει να κάνουμε μετατροπή μικρό -->μεγάλο

ΥΓ

Στο νομό Δράμας, φτάνουμε σε ακρίβειες μετασχηματισμού 15-20 εκ. που είναι ικανοποιητικότατες για την δουλειά μας.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε nbr, ο συναδελφος dimamp το εχει θεσει πολυ πιο συγκεκριμενα. 

"Παρατήρηση: 

Α. Η Τοπογραφική του τέως ΥΓ βασίζεται σε 6 Χ 6 πρώτα και σε διαφορετικό ΣΑ από αυτό της ΓΥΣ (μεγάλο φύλλο) και του ΕΓΣΑ87. 

Με το που πας από μικρό σε μεγάλο,  χάνεις από την "μάνα" 5-10 μέτρα. Η ΤΥΥΓ χρησιμοποιεί προπολεμικο datum -παλιο Μπέσελ- ενώ το μεγάλο φύλλο (30 Χ 30) αναφέρεται στο νεο μπέσελ. Είναι δύο διαφορετικά ντατουμ. Οπότε αυτό που έκανες είναι μία χλιαρή προσέγγιση."

Με αλλα λογια ειναι "ΗΑΤΤ" 6Χ6(η οπως το ειπες και συ "τιμές μικρού φύλο χάρτου" 

ΑΛΛΑ σε προπολεμικο datum -παλιο Μπέσελ

και αν θες να συμπληρωσω και γω -στην ορθη παρατηρηση σου (πρεπει οντως να καταλαβαινουμε τις διαφορες μεταξυ των 2 ντατουμ)-

οτι και το ΕΓΣΑ87 δεν πρεπει να το λεμε ΕΓΣΑ87 πλεον εφοσον συνηθως "μετραμε" με χεπος.

Με αλλα λογια τα σημεια μας ειναι στο HTRS07 (ETRF2005, εποχης 2007 και μισο) και οχι ενταγμενα στο ΕΓΣΑ87 απο τα τριγωνομετρικα ΕΓΣΑ87 της ΓΥΣ για την περιοχη μελετης.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πάψω να το λέω πως η δουλειά τους ήταν τέλεια (μη ξεχνάμε αρχίζουν περι το έτος 1932). Τα όργανά τους ήταν ένα απ΄λο ταχύμετρο (Τ16) , μεταλλική κορδέλα παρακαλώ, και σταδίες. ΠΟΤΕ δεν πίστευαν αυτοί πως τα χωράφια που μοίραζαν σαν "σταροχώραφα" μετά από 80 χρόνια κάποιοι νεόπλουτοι θα τα ήθελαν, τα χωράφια αυτά, για να φυτέψουν μέσα οικοδομή και  οι έξυπνοι μηχανικοί με τα distomat & gps θα ψάχνουν να βρουν τον πόντο.

Πάντως ο νεαρός που έβαλε το θέμα δεν ξαναέγραψε!!! 

Από την συζήτηση αυτή ίσως κάποιοι άλλοι πάρουν κάτι. Έστω τον προβληματισμό για το θέμα.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προς jojo . Ίσα- ίσα που εγώ λέγω, πως ΟΥΤΕ για τις διανομές που είναι στο κεντρικό φύλλο οι τιμές τους ταυτίζονται με αυτές της ΓΥΣ -ΗΑΤΤ!!  Οι κεντρικές τιμές της τοπογραφικής είναι αυτές που είχαμε προ 1975-1980 που ξαναμετρήθηκαν από την ΓΥΣ τα τριγ. σημεία της Ελλάδας. 

 Πρέπει υποχρεωτικά να έχουμε min. δύο (2) κοινά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.