Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλώδιο ethernet


jimjimre

Recommended Posts

μήπως γνωρίζετε εάν το σκίσιμο της εξωτερικής μόνωσης του καλωδίου ethernet μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη σύνδεσή μου? τα εσωτερικά καλώδια έχουν αποκαλυφθεί σε αρκετά σημεία και έχω κάποια προβλήματα, υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερική μόνωση προστατεύει από υγρασία και μηχανική φθορά της θωράκισης (μπλεντάζ)

Αν δεν έχει πειραχτεί το μπλεντάζ και δεν έχει περάσει υγρασία κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Μιλάς για μεγάλη εγκατάσταση ή μικρή?

 

Καλό θα ήταν πάντως τα φθαρμένα καλώδια να αλλαχτούν..

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείς αν δεν το ξεκαθάρισα, μιλάω για το σπίτι μου.. τίποτα σοβαρό δηλαδή, υγρασία έχει περάσει σίγουρα από το σφουγγάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Φτηνά είναι τα καλώδια.. Άλλαξέ τα αν έχεις πρόβλημα με το δίκτυο σου. Αν δεν σε καλύπτουν τα έτοιμα μήκη που βγαίνουν τα καλώδια αυτά μπορούν να σου φτιάξουν από χύμα κουλούρα καλώδιο (πρέπει να είναι πιστοποιημένο) και ακροδεκτες σε ότι μήκος θες. Υπάρχει ειδική "πένσα" που πατάει τους ακροδέκτες. Ρώτα πόσο κοστίζει μην σε γδάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις αν έχεις πρόβλημα με τις ταχύτητες στο δίκτυο. Εγώ θα τα άλλαζα πάντως αν ρωτάς αυτό.. 6 euro το 15μετρο καλώδιο έχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.