Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστό ΚΗ ψηφίσματος και τρόπος πληρωμής


Recommended Posts

1. Σου απάντησε ο ΚΑΝΑ εδώ μη διπλοποστάρεις ερωτήματα

2. Το ΚΗ σε νέα άδεια υπολογίζεται κλιμακωτά. Τα προγράμματα αμοιβών το κάνουν αυτόματα αν δε δηλωθεί ως προσθήκη. Αν έχεις προϋπολογισμό έως 58,5€ τότε μόνο είναι μηδενικό.

Η σχετική νομοθεσία είναι το ομώνυμο ΚΗ ψήφισμα στις 23.08.1947 και συμπληρώθηκε με τον Ν.622/1977

(Edit: Το άρθρ.59 παρ.8 Νομ.947/1979,τομ.23,σελ.430,41 όρισε ότι απαλλάσσονται της εισφοράς του παρόντος οι άδειες οικοδομής για ανέγερση εντός της ζώνης ενεργού πολεδομίας) όμως δεν το έχω τσεκάρει.

Edited by Gousgounis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 5/11/2020 at 11:29 ΠΜ, georgegaleos said:

Καλημέρα σας,

για τον Δημο Σαρωνικού που η αδεια θα βγει στο Μαρκοποτλο, ποσο ειναι το ποσοστό ΚΗ υπέρ Δήμου?

Συναδελφε σε περιπτωσεις σαν αυτην που αναφερεις,

1. το ΚΗ υπερ δημου, υποθετω οτι αφορα στον δημο του Μαρκοπουλου που εχει το πολεοδομικο γραφειο και οχι του δημου Σαρωνικου. Συμφωνουμε;

2. Η εισφορα ομως για τον δημο, 0,5% χ Προυπολογισμο-290€ (για νεα οικοδομη), παει στον δημο Σαρωνικου που ανηκει το εργο. Συμφωνουμε;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η εισφορα ΚΗ που αποδίδεται στον Δήμο, και η υπερ Δήμου (στο ίδιο έντυπο τυπώνονται) αποδίδονται στον Δήμο που ανήκει το έργο όχι η ΥΔΟΜ.

Στην περίπτωσή σου, στον Δήμο Σαρωνικού. Επιβεβαίωσε με την ΥΔΟΜ και το ποσοστό του ΚΗ που αποδίδεται στον Δήμο. Λογικά επειδή δεν έχει ΥΔΟΜ θα είναι 40%, όχι 75 όπως συνήθως.

Απο την άλλη, τις κρατήσεις Υπερ ΔΟΥ (με το αντίστοιχο ΚΗ) μπορείς να τις πληρώσεις σε όποιαδήποτε ΔΟΥ της χώρας σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κατεδάφιση στον Δήμο Καλλιθέας, η εφαρμογή μου βγάζει ΚΗ' 14 ευρώ περίπου , να πληρωθεί όλο στην ΔΟΥ και καθόλου στον Δήμο, ενώ είναι τσεκαρισμένο το 75 % . Η πολεοδομία είναι του Δήμου. 

Είναι σωστό αυτό , ή έχω βάλει κάτι λάθος στην εισαγωγή δεδομένων ?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
56 minutes ago, nik said:

Γνωρίζει κάποιος ποσοστό ΚΗ στην ΥΔΟΜ Ελευσίνας για έργο στο δήμο Μάνδρας ?

Δες μήπως το έχει εδώ, είναι από προσπάθεια συναδέλφων μέσω Facebook

 

win2.gr_KH_YDOM_ver.3.00.xlsx

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

@akis73 Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Μόνο στην Ελλάδα ψάχνουν οι ιδιώτες μεταξύ τους να βρουν τι ισχύει σε κάθε Δήμο γιατί οι Δήμοι ναί μεν θέλουν έσοδα και στο ταμείο τους απευθείας, αλλά δεν μπορούν να παρέχουν ηλεκτρονικούς τρόπους πληρωμής... Στην πραγματικότητα δεν μπορούν καν να παρέχουν τις απαραίτητες πληροφορίες μέσω internet...

Ψάχνω να βρω το ποσοστό ΚΗ για οικοδομικό έργο στο Πικέρμι (ΥΔΟΜ και Δήμος Ραφήνας - Πικερμίου).

Πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια μου απαντάει η ΥΔΟΜ (Ραφήνας - Πικερμίου ... τηλεφωνικώς) ότι το ΚΗ θα μου το δώσει η Τεχνική Υπήρεσία του Δήμου !!!!! Εκεί μου λένε ότι δεν ξέρουν τι είναι το ΚΗ και να μιλήσω με το τμήμα Εσόδων .... Το τμήμα Εσόδων μου λέει να μιλήσω με το τμήμα Τεχνικής Υπηρεσίας...

Τελικά τους είπα μέχρι τη Δευτέρα να έχουν ενημερωθεί και να απαντήσουν υπεύθυνα! 

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει το ΚΗ για Πικέρμι (ΥΔΟΜ ΡΑΦΗΝΑΣ - ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ) και πού πληρώνεται ???

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα γνώσεις και πληροφορίες καταλαβαίνω τα εξής:

α) ΚΗ 40% αφού δεν έχει ΣΑ η ανωτέρω ΥΔΟΜ

β) πληρωμή στο ταμείο του Δήμου Ραφήνας

γ) η ΥΔΟΜ κάνει αποδεκτό ότι και να πάμε αφού δεν ξέρει πόσο είναι το ΚΗ, αρκεί να το εγκρίνει το ταμείο του Δήμου

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Σε πρόσφατη ερώτηση στην ΥΔΟΜ Αχαρνών (01/2024) μου είπαν ότι το ΚΗ για το Δήμο Αχαρνών είναι 60%.

Το αφήνω εδώ σε περίπτωση που κάποιος το χρειαστεί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2024 at 4:53 ΜΜ, Aenor said:

Καλησπέρα σας. Μήπως θυμάται κάποιος το ποσοστό ΚΗ για τον Δήμο Διονύσου?

Καλησπέρα! Με μια επιφύλαξη, 40% αλλά για σιγουριά, διασταυρώστε το και με την ΥΔΟΜ Διονύσου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.