Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Ζητείται νέα αρχιτεκτόνισσα, εμπειρία όχι απαραίτητη" (δεν πρόκειται για διαφήμιση)


Julius Caesar

Recommended Posts

πρόσεξε φίλε ss_sk, δεν μίλησα για "συνεργασία", για υπαλληλική σχέση μίλησα. Γιατί η γυναίκα που εχει αποφασίσει να δουλέψει μόνη της, δεν μασάει τίποτα και καλά κάνει. Σε αυτές τις περιπτώσεις εγώ αντιμετωπίζω την συνάδελφο ακριβώς όπως θα αντιμετώπιζα εναν αντρα (δηλαδη ακόμη και με μπινελίκια) και βλέπω πως βγάζω άκρη μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν συνάδελφοι διαφωνώ μαζί σας στην μη αναγραφή του φύλου του υπαλλήλου που θες . Και γω αν και γυναίκα μηχανικός όταν έψαχνα μόνιμο υπάλληλο στο γραφείο μου ζήτησα αρχιτεκτόνισσα ή γυναίκα πολιτικό μηχανικό με σαφήνεια στην αγγελία . Λέτε να είχα πονηρούς σκοπούς ?

Όταν ξέρεις τι θες είναι καλύτερο να το αναγράφεις για να γλιτώνεις χρόνο από το διάβασμα περιττών βιογραφικών και mail.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι το βρίσκω απαράδεκτο να ορίζεται φύλο στην αγγελία και μάλιστα στου ΤΕΕ

 

αν κάποιος θεωρεί το φύλο ως κριτίριο είναι ελέυθερος να το κάνει από τα βιογραφικά

δεν ασχολούμαι με τον λόγο για τον οποίο κάνει τη διάκριση

-------

προσωπικά έχω διαμαρτυρηθεί τηλεφωνικώς 2 φορές στο ΤΕΕ που επιτρέπει τέτοιες αγγελίες

από την άλλη δεν το έκανα και γραπτώς

διότι δεν έχω ξακαθαρίσει αν είναι καλύτερο να μπαίνουν τέτοιες αγγελίες που αποκαλύπτουν τις "προσθέσεις" των εργοδοτών ωστε οι ενδιαφερόμενοι να τους "αποφεύγουν"

 

πάντως εγώ προσωπικά δε θα απαντούσα ποτέ σε τέτοια αγγελία

Link to comment
Share on other sites

@howard_roark

 

Δε διαφωνούμε. Συμπληρώνω πως όταν είσαι υπάλληλος έχεις a priori αποδεχτεί κάποια πράγματα. Σου λένε ''κάνε αυτό'' και το κάνεις ακόμη και αν το θεωρείς άσκοπο ή απαράδεκτο. Από εκεί και πέρα η παλαιότητα σου προσφέρει κάποιες ελευθερίες. Άρα είτε άνδρας είσαι είτε γυναίκα η επιλογή ''υπάλληλος ή αυτο-απασχολούμενος'' εξαρτάται απ' τις οικονομικές υποχρεώσεις, τις επαγγελματικές (αυτο)απαιτήσεις και τις ψυχολογικές αντοχές.

 

 

υ.γ όσοι εργοδότες ξέρω πάντως που ζητάνε αποκλειστικά συναδέλφισσες ''ληγούρια'' είναι.

Link to comment
Share on other sites

myri αν ο άλλος έχει σαφή εικόνα για το τι θέλει, εαν έχει καεί απο άντρες ή γυναίκες αντίστοιχα είναι παράλογο να μην μπορεί να γράψει αυτό που επιθυμεί.

Με την ίδια λογική και αυτή που ζητούν εργασιακή εμπειρία πάλι απαράδεκτοι είναι.

Άρα εδώ διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

εαν έχει καεί απο άντρες ή γυναίκες αντίστοιχα είναι παράλογο να μην μπορεί να γράψει αυτό που επιθυμεί.

σαφώς και είναι παράλογο όπως το θέτεις

έχει καεί διότι δεν επέλεξε τους σωστούς συνεργάτες

 

αν τώρα θεωρεί πως φταίει το φυλλο δικαίωμά του στο γραφείο του

όχι στις αγγελίες του ΤΕΕ

το οποίο οφείλει ή έστω να προσποιείται πως τηρεί το Σύνταγμα και τα ανθρώπινα διακιώματα

 

το φύλο δεν αποτελεί ούτε προσόν ούτε κριτίριο για την αξιολόγηση ενός ατόμου ή ενός επαγγελματία

 

το ίδιο αφορά τη θρησκεια, την ιθαγένια κλπ

δηλ πως θα σας φαινόταν να μπαίναν αγγελίες του τύπου

Αλβανοί, Ρουμάνοι και Κινέζοι μη αποδεκτοί κλπ

Link to comment
Share on other sites

καμμία σχέση η αναζήτηση εμπειρίας με την συγκεκριμενοποίηση του φύλλου.

 

ουσιαστικα δηλαδη panos & adadim, θεωρείτε πως συγκεκριμενες συμπεριφορες που σας "εχουν κάψει" ή που σας εχουν ενοχλησει εχουν να κανουν με το φυλλο και οχι με την προσωπικοτητα? Κι εγω που εχω καει από νιγηριανό συνάδελφο κατα τη λογική αυτη να βαλω αγγελία "ζητείται λευκός αρχιτέκτονας" για να γελάσουμε?

 

Ε αυτό ακόμη κι αν ειναι η προσωπική μας γνώμη, απαγορεύτεται από το νόμο να το δηλώνουμε, τουλάχιστον σε όσες ευρωπαικές χώρες γνωρίζω. Αντε σε καμμιά Ιταλία και σε εμάς να μην εφαρμόζεται δρακόντεια ο νόμος περί διάκρισης των φύλλων.

 

Ειδικά η έγγραφη αναζήτηση συγκεκριμενου φύλλου, φυλής και εθνικότητας ειμαι σίγουρος πως απαγορευεται.

 

Θα κανουμε αυτο που γινεται παντου: ολα τα βιογραφικα δεκτα, η αγγελια αφορα προσοντα και μονο και ξεκαθαρισμα ο καθενας με τις δικες του αποψεις ιδιαιτέρως.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε παιδιά να μην αναζητάμε καθαρίστρια αλλά γενικά καθαριστή , να μην ζητάμε μπετατζή αλλά μπετατζού κτλ . Και έτσι τώρα για την κουβέντα θα διάλεγε κανένας νοήμων άνθρωπος Αλβανό μπετατζή ή ηλεκτρολόγο ? Ενώ για κτίσιμο διακοσμητικής πλάκας θα έψαχνα κυρίως Αλβανό όπως και στεγά Πολωνό ή Τσέχο . Πάντα βέβαια με παρουσίαση προηγούμενων δουλειών κτλ γνωστά . Ο καθένας στο είδος του ...

Καμία συμπεριφορά δεν με έχει κάψει γιατί απλώς το πρόβλεψα για να μην καώ ...

Και όπως και να το κάνουμε οι ανάγκες που έχει ο κάθε εργοδότης δεν μπορούν να προβλεφθούν από κανέναν άλλον . Εγώ για παράδειγμα ήξερα πως οι άνδρες λόγω ενδόμυχης κοσμοθεωρίας και εγωισμού δεν θα μπορούσαν ποτέ να δεχθούν με ευκολία και υπακοή οδηγίες και εντολές από γυναίκα ανώτερο τους και για αυτό τους απέρριψα εξαρχής . Την ίδια συμπεριφορά έχουν αρκετοί και στο δρόμο που με το που βλέπουν πως τους προσπερνά γυναίκα αρχίζουν να γκαζώνουν και να χώνονται για να την περάσουν . Ε επειδή αυτά σε μένα δεν περνάνε ... διάλεξα την αναγραφή του φύλου στην αγγελία μου και αν χρειαστώ πάλι κάποιον άλλον ξέρω πως για δουλειά γραφείου θα ζητήσω γυναίκα και για εργοτάξιο άνδρα όλοι νεώτεροι μου για να μη μου πουλάνε αέρα και μαγκιά . Αν βέβαια παρόλου αυτά αποτύχω στην επιλογή τότε σπίτι τους και γρήγορα . Αν και πιθανότατα αν έχεις μάθει να ψυχολογείς τον άλλο/η τότε θα τον/ην καταλάβεις από τη συνέντευξη ή ακόμα και από το βιογραφικό του /της .

Howard_roark μου ήρθαν και μένα κάποιες "τρελές" αρχιτεκτόνισσες που εννοείται πως τελικά απορρίφθηκαν και πολλές περισσότερες έκαναν μπαμ από το βιογραφικό τους πως ήταν αλλού για αλλού και δεν έκανα καν τον κόπο να τις ζητήσω να έρθουν για interview.

Και υπήρχαν και άνδρες συνάδελφοι που μου έστειλαν βιογραφικά τα οποία και διάβασα αν και ουσιαστικά είχαν ήδη απορριφθεί γιατί δεν με κάλυπταν ως συνεργάτες - υφιστάμενοι .

Link to comment
Share on other sites

howard_roark:

ο αντρας μηχανικος εχει παντα στο μυαλο του τα δικα του κουμαντα. Για να τον κρατησεις πρεπει να κανεις συνεχως αυξησεις ΚΑΙ ψυχοθεραπεια (η δουλεια δεν μου αρεσει, ειναι βαρετη, θελω κινητρο, θελω εταιρικο τηλεφωνο, αμαξι, να φυγω με τη γκομενα Σ-Κ-Δ κλπ.) Οτι του διδασκεις, αυριο θα τα βρεις μπροστα σου. ειτε σαν ανταγωνισμο, ειτε σαν εκβιασμο για αυξησεις (εγω στα κανω ολα, πληρωσε με 4 φορες το μισθο μου κλπ)

 

adadim:

Εγώ για παράδειγμα ήξερα πως οι άνδρες λόγω ενδόμυχης κοσμοθεωρίας και εγωισμού δεν θα μπορούσαν ποτέ να δεχθούν με ευκολία και υπακοή οδηγίες και εντολές από γυναίκα ανώτερο τους και για αυτό τους απέρριψα εξαρχής

 

--------------------------------------------------------------------

 

Λοιπόν για εμάς τους άντρες που είχαμε την ατυχία να γεννηθούμε με το λάθος χρωμόσωμα και μας απορρίπτουν τόσο οι άντρες όσο και οι γυναίκες εργοδότες και μας επισυνάπτουν όλα τα παραπάνω, έχω να πω ότι απλώς δεν επιβεβαιώνεστε από τη δική μου εμπειρία.

 

Στο εργοτάξιο που δούλευα μια χαρά πήγαινε και αποτύπωνε η Α. μια μικροκαμωμένη κοπέλα Τοπογράφος με Αλβανό στοχοφόρο. Θέλει απλώς να ξέρεις πως θα χειρίζεσαι και θα συμπεριφέρεσαι στους ανθρώπους και να μην έχεις προκαταλήψεις γι' αυτούς. Η Α. ήταν και πολύ επαγγελματίας και πάντα με πηγαίο χαμόγελο στα χείλη.

 

Είστε σίγουροι, howard_roark και adadmin, ότι αυτά που μας λέτε δεν είναι αυτοεκπληρούμενες προφητείες;

 

Εξάλλου το κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις...αυτό που μας λένε κατ' ουσίαν ο howard_roark και η adadmin είναι ότι προτιμούν γυναίκες γιατί "κάθονται" πιο εύκολα στον εργοδότη. Και ποιός σας είπε ότι αυτό είναι προσόν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.