Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα τιμολόγια και ΕΚΚΟ


Recommended Posts

Απλως πρεπει να ξεπερνας το συνολο που λεει το ΕΚΚΟ για να μπορεσεις να κανεις αναπροσαρμογη των ποσοστων.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω. Δηλαδη μαζευω ολα τα τιμολογια υλικων - τιμολογια παρ. υπηρ. και αναλογα με τα ποσα στις αντιστοιχες εργασιες του πινακα κανω την αναπροσαρμογη (αν τα υπερβαινω συνολικα).

Τωρα επειδη τα θελω για ρευμα....η Ο.Α. εχει βγει στο ονομα, Αφοι Ταδε (3 αδερφια-3ομοιες μεζονετες συνεχομενες).

Ομως μονο ο ενας το ολοκληρωσε το σπιτι. (οι αλλοι στα τουβλα εμειναν)

Θα κανω τον τελικο πινακα για το ποσοστο του ενος; ή όλων

Μπορει να παρει ξεχωριστα ο ενας ή πρεπει ολοι ρευμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ.

Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΠΙΝΑΚΑ 1 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΟ Α ΜΕ ΠΙΝΑΚΑ 1 ΕΚΚΟ ΕΝΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΤ.

ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΜΠΕΛΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΚΟ ΛΕΕΙ 107.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΓΙΑ 60.000.

ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΙΑ..

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΨΙΑ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΖΩΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΡΑ ΘΑ ΦΑΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ...ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν σε μία εργασία έχω παραστατικά μόνο για τα υλικά (π.χ. φέρων οργανισμός) και καλύπτω με τα υλικά το συνολικό κόστος εργασίας, αλλά και συνολικά καλύπτω το εκκο, θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να κοπεί και απόδειξη παροχής υπηρεσιών άσχετα αν υπερκαλύπτεις τις τιμές του ΕΚΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Νομίζω ότι έχει καταργηθεί η προσκόμιση αποδείξεων στην εφορία για το ΕΚΚΟ εκτός αν κάτι άλλαξε και δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί για άδειες μετά το 1994. Παρόλα αυτά πρέπει ο διοκτήτης να κρατήσει στα αρχεία του το σύνολο των αποδείξεων-τιμολογίων για μελλοντικό πιθανό έλεγχο.

Αν ελεγχθεί δεν θα είναι εντάξει αν έχει παραστατικά μόνο υλικών(άσχετο αν το ύψος τους ξεπερνάει κατά πολύ το εκκο: περίπτωση σκελετού) χωρίς απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

Edited by an@stas1a
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Νομίζω ότι έχει καταργηθεί η προσκόμιση αποδείξεων στην εφορία για το ΕΚΚΟ εκτός αν κάτι άλλαξε και δεν το ξέρω.

 

 

Έχει καταργηθεί για άδειες μετά το 1994. Παρόλα αυτά πρέπει ο διοκτήτης να κρατήσει στα αρχεία του το σύνολο των αποδείξεων-τιμολογίων για μελλοντικό πιθανό έλεγχο.

Αν ελεγχθεί δεν θα είναι εντάξει αν έχει παραστατικά μόνο υλικών(άσχετο αν το ύψος τους ξεπερνάει κατά πολύ το εκκο: περίπτωση σκελετού) χωρίς απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

προς επιβεβαίωση των ανωτέρω τεκμηριωμένα

έχει καταργηθεί βλ.

http://www.forin.gr/articles/article/11296/d12a-1015993-eks-2014-katarghsh-xorhghshs-bebaiwshs-hlektrodothshs-akinhtwn

και συγκεκριμένα όπως λέει η εγκύκλιος με το αρ. 26 παρ. 11 του νόμου για τον ΕΝΦΙΑ, Ν. 4223/2013 (ΦΕΚ Α 287/31-12-2013)

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.