Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ΤΕ


Recommended Posts

  • 1 year later...

Αν και θα επισκεφτώ την διεύθυνση Βιομηχανίας για να ρωτήσω, είπα να θέσω και την ερώτηση εδώ για να είμαι περισσότερο προετοιμασμένος. Ίσως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία!

 

Εργάζομαι από Οκτώβριο του 2013 σε εταιρία κατασκευής ηλεκτρολογικού βιομηχανικού εξοπλισμού. Έχω προσληφθεί κανονικά ως ηλεκτρολόγος μηχανικός.(Απόφοιτος ηλεκτρολογίας ΤΕΙ)

Η εταιρεία αυτή έχει σύμβαση έργου ωστόσο με ένα αιολικό πάρκο για την συντήρηση του, επιτήρηση του και αποκατάσταση βλαβών τόσο τις γεννήτριες όσο και στον υποσταθμό. 

Παραπάνω από έναν χρόνο λοιπόν δεν βρισκόμουν στις εγκαταστάσεις της εταιρείας αλλά στον υποσταθμό παραγωγής του αιολικού πάρκου. 

 

Σύμφωνα με τα διατάγματα για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ είμαι Εγκαταστάτης Ηλεκτρολόγος Α' Ειδικότητας 3ης κατηγορίας αλλά με διετή προϋπηρεσία μπορώ να γίνω 4ης. Αρκεί το ένα από τα δύο χρόνια να είναι σε εγκαταστάσεις ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ όπως λέει μεγαλύτερες των 600KW και άνω των 1000V. 

Εγώ λοιπό με την εργασία μου στο αιολικό πάρκο καλύπτω την συγκεκριμένη απαίτηση.

 

Γνωρίζει όμως κανείς πως γίνεται η βεβαίωση αυτής της προϋηρεσίας. Σαν μισθοδοσία εγώ έχω αυτή της εταιρείας που είμαι εργαζόμενος. Αυτή έχει την σύμβαση με το αιολικό πάρκο και με έχει στείλει εκεί. Αρκεί μία βεβαίωση της εταιρείας που δουλεύω μαζί με την σύμβαση έργου που έχει ότι με απασχολούσε σο συγκεκριμένο κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα Κωνσταντίνε,

 

Όπως τα είπες παραπάνω είναι, αφού σε έχουν προσλάβει σαν Η/Μ και αφού η εταιρεία έχει αναλάβει τη συντήρηση του πάρκου, όλα είναι καλά. Βέβαια θα πρέπει να υπάρχει και επιβλέπων ή η ισχύς του πάρκου να μην είναι μεγαλύτερη των 900kW. (600+50%).

 

Βέβαια καλό είναι να ρωτήσεις και στη νομαρχία της περιοχής σου, γιατί ο κάθε δημόσιος υπάλληλος καταλαβαίνει άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το όλο πρόβλημα από ότι βλέπω θα κολλήσει στο θέμα της σύμβασης έργου με τον επιβλέποντα μηχανικό. Η εταιρεία που εργάζομαι έχει "άτυπη" σύμβαση με κάποιον διπλωματούχο Ηλεκτρολογό Μηχανικό για να υπογράφει όποτε αυτό χρειαστεί. Ωστόσο αυτή η σχέση δεν είναι νομικά κατοχυρωμένη με σύμβαση έργου ή ιδιωτικό συμφωνητικό. Αυτό σημαίνει ότι αν ζητήσουν απόδειξη για την απασχόληση του επιβλέποντα μηχανικού δεν υπάρχει.

 

Το είδα το υπόδειγμα της βεβαίωσης αλλά το θέμα είναι τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που θα ζητήσουν. Αυτό θα το μάθω μόνο με ερώτηση σήμερα στην διεύθυνση βιομηχανίας. 

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω κοιτάξει πολύ αλλα νομίζω μπορείς να φτιάξεις με αυτόν μία σύμβαση "επίβλεψης εργασιών" με ένα τυπικο τίμημα και πλήρωσε εσύ το ΦΠΑ, φόρο κτλ Θα είναι κρίμα να μην το κάνεις.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια διαδικασία απαιτείται ώστε να βγάλω (αν μπορώ)  ενός εργολήπτη δημοσίων έργων για ηλεκτρολογικά κυρίως έργα και πόσα χρήματα στοιχίζει. Όσο αφορά την προϋπηρεσία σε 1 μήνα κλείνω 5ετία (τα νόμιμα), σαν ελεύθερος επαγγελματίας με δημόσια έργα πολύ μικρής κλίμακας >1.000 ευρώ/έργο και σε τάσεις δικτύου 230-400Volt, μικροεπισκευές δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

5 χρόνια απο το πτυχίο + 30 000 ευρώ στην κατασκευή αποδεδειγμένη εμπειρία(οχι με ΤΠΥ) αν θυμάμαι καλά.

Δες εδώ, http://www.michanikos.gr/topic/1981-%CE%BC%CE%B5%CE%BA-%CE%BC%CE%B5%CE%B5%CF%80-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF/page-75

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

5 χρόνια απο το πτυχίο + 30 000 ευρώ στην κατασκευή αποδεδειγμένη εμπειρία(οχι με ΤΠΥ) αν θυμάμαι καλά.

Δες εδώ, http://www.michanikos.gr/topic/1981-%CE%BC%CE%B5%CE%BA-%CE%BC%CE%B5%CE%B5%CF%80-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF/page-75

Ευχαριστω πολύ φίλε!!!! Αλήθεια όταν εννοείς κατασκευή σε ποιον ακριβώς τομέα εννοείς???

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.