Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τυφλό οικόπεδο με πρόσβαση από οδό προ του 1923


ARS

Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση εντός Σ.Π. Το οποίο εγκρίθηκε το 1975 όπου μετά από κάποια αναθεώρηση του ΣΠ το 1993 καταργήθηκε μια οδός και η οποία άφησε ένα τυφλό οικόπεδο το οποίο δεν ήταν τυφλό μέχρι να καταργηθεί. Τώρα ένας μπροστινός θέλει να οικοδομήσει αλλά πρέπει πρώτα να τακτοποιηθεί ο τυφλός. Αυτό που ρωτώ είναι το εξής :

Η οδός που καταργήθηκε το 1993 ήταν διανοιγμένη και είναι και προϋφισταμένη του 1923 η οποία χρησίμευε ως πρόσβαση στο τυφλό πλέον οικόπεδο. Μου είπε λοιπόν κάποιος συνάδελφος ότι όταν ένα τυφλό οικόπεδο έχει πρόσβαση από οδό που δεν προβλέπετε από το Σ.Π. και η οδός αυτή είναι προ του 1923 τότε δεν χρήζει τακτοποίησης το οικόπεδο αυτό και είναι οικοδομήσιμο εφόσον βλέπει σε οδό προ του 1923 άσχετα αν δεν προβλέπετε πλέον από το Σ.Π..

Πως το βλέπετε αυτό? Γνωρίζετε να ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να ξαναμπεί στο ΣΠ για να γίνει δουλειά .

Δηλαδή τώρα σαν τι θεωρείται ; Σαν μέρος ιδιοκτησίας .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θεωρήται ως δημοτικός χώρος για τον οποίο πρέπει κάποια στιγμή να γίνει πράξη αναλογισμού.....η οποία θα επιφέρει και τακτοποίηση του τυφλού

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση εντός Σ.Π. Το οποίο εγκρίθηκε το 1975 όπου μετά από κάποια αναθεώρηση του ΣΠ το 1993 καταργήθηκε μια οδός και η οποία άφησε ένα τυφλό οικόπεδο το οποίο δεν ήταν τυφλό μέχρι να καταργηθεί. Τώρα ένας μπροστινός θέλει να οικοδομήσει αλλά πρέπει πρώτα να τακτοποιηθεί ο τυφλός. Αυτό που ρωτώ είναι το εξής :

Η οδός που καταργήθηκε το 1993 ήταν διανοιγμένη και είναι και προϋφισταμένη του 1923 η οποία χρησίμευε ως πρόσβαση στο τυφλό πλέον οικόπεδο. Μου είπε λοιπόν κάποιος συνάδελφος ότι όταν ένα τυφλό οικόπεδο έχει πρόσβαση από οδό που δεν προβλέπετε από το Σ.Π. και η οδός αυτή είναι προ του 1923 τότε δεν χρήζει τακτοποίησης το οικόπεδο αυτό και είναι οικοδομήσιμο εφόσον βλέπει σε οδό προ του 1923 άσχετα αν δεν προβλέπετε πλέον από το Σ.Π..

Πως το βλέπετε αυτό? Γνωρίζετε να ισχύει κάτι τέτοιο?

 

ομολογώ οτι δεν περίμενα να ακούσω τέτοια υπόθεση...

αν μπορείς να βρεις το σκεπτικό της απόφασης τροποποίησης που λήφθηκε το 93 ανάρτησε την ...θα είχε ακαδημαικό ενδιαφέρον αν μη τι άλλο...

αυτό που αναφέρεις δεν ισχύει...ισχύει οτι αν υπάρχει δρόμος προ του 23 που δεν προβλέπεται από το σχέδιο πόλεως μπορεί να αναγνωριστεί αυτός και να αποτελεί νόμιμο δρόμο που να δίνει πρόσωπο και οικοδομησιμότητα σε οικόπεδο. Δεν είναι αυτόματη διαδικασία όμως,θέλει απόφαση νομάρχη. Πρέπει να δείς το σκεπτικό(...) της κατάργησης πρώτα και μετά να κινηθείς ανάλογα...γιατί κατά την γνώμη μου αποτελεί παράδοξο

Link to comment
Share on other sites

για δες και αυτό το άρθρο από το ν.1577/1985

Αρθρο 24.

Τακτοποίηση οικοπέδων.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Βλέπε το άρθρο 303 του κωδικοποιητικού διατάγματος από 14.7.99 ΦΕΚ Δ 580/27.7.99.

.......................

"5. .............. Οικόπεδα που δεν έχουν πρόσωπο σε εγκεκριμένη οδό

ή οδό προϋφιστάμενη του έτους 1923, εφόσον δεν προέρχονται από

κατάτμηση, που έγινε από τους ιδιοκτήτες ή τους δικαιοπαρόχους τους με

δικαιοπραξία εν ζωή ή αιτία θανάτου, μετά την έγκριση του ρυμοτομικού

σχεδίου της περιοχής και προυφίστανται της ισχύος του ν.651/ 1977, όταν

παρά την προσκύρωση καταργούμενης ιδιωτικής οδού ή γενικά καταργηθέντος κοινόχρηστου χώρου δεν αποκτούν πρόσωπο ή εμβαδόν κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής, θεωρούνται οικοδομήσιμα εφόσον αποκτούν τουλάχιστον 5,0 μ. πρόσωπο σε εγκεκριμένη οδό ή οδό προυφιστάμενη του έτους 1923 και εγγράφουν στο οικοδομήσιμο τμήμα τους κάτοψη κτιρίου με ελχιστη επιφάνεια 50,0 τ.μ. και ελάχιστη πλευρά 5.0 μ.. ................"

*** Η παρ.5 αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ.2

άρθρ.21 Ν.2831/2000, ΦΕΚ Α 140/13.6.2000.

...............................

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο καλός συνάδελφος 2016 σου έδειξε τον δρόμο.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να κινήσεις τη διαδικασία αναγνώρισης της οδού ως προϋφιστάμενης του 1923 και να πας με τις διατάξεις του αρ.24 του ΓΟΚ.

Η οδός όταν αναγνωρισθεί ως προ του 23 εξωμοιούται με εγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αντιμετώπιζα για χρόνια ένα παρόμοιο πρόβλημα.

Έχω ένα οικόπεδο με σπίτι σε προάστιο της Θεσσαλονίκης, το οποίο χτίστηκε την δεκαετία του '20 χωρίς οικοδομική άδεια.

Με την πάροδο των χρόνων και τις πολεοδομικές αλλαγές που συντελέστηκαν, το οικόπεδο που βρίσκεται ακριβώς πίσω από μένα, έμεινε τυφλό.

Δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει ένας δημόσιος δρόμος, που οδηγεί στο γειτονικό οικόπεδο από το τυφλό. Ο ιδιοκτήτης του τυφλού όμως προτίμησε να ζητήσει παρόλαυτά δρόμο από τη μέση του οικοπέδου μου, δηλαδή 5 μέτρα από τον άλλο δρόμο. Δήλωσε δε, ότι υπήρχε δρόμος από το '23 και ότι η οικογένειά μου τον έκλεισε. Μετά από πολλά δικαστήρια ο δρόμος άνοιξε, γκρεμίζοντας ένα κομμάτι του σπιτιού μου, αφού δεν είχε οικοδομική άδεια και "έκοψε" το οικόπεδό μου στα δύο.

Τώρα ο γείτονας του γειτονικού από το τυφλό οικοπέδου χτίζει, ενώ έβγαλε την άδεια από τον καινούργιο δρόμο, κι όχι απ αυτόν, που βρίσκεται μπροστά του.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Τι ακριβώς θα συμβεί με τον δρόμο που βρίσκεται μπροστά από το νεόκτιστο και δίπλα στο σπίτι μου και πλέον δεν χρησιμοποιείται?

Υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί εφόσον πια δεν χρησιμοποιείται και πως?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή που δίνεις προκύπτει ότι, ο δρόμος που "άνοιξε" στο οικόπεδό σου είναι επιβολή δουλείας διόδου, η οποία, βεβαίως, όσο ενοχλητική και αν είναι, δεν "χωρίζει" το οικόπεδό σου στα δύο, γιατί η επιφάνεια της διόδου εξακολουθεί να ανήκει στο οικόπεδό σου. Άλλωστε, δεν εγκρίνεται διάνοιξη οδού μέσα σε οικόπεδο χωρίς τροποποίηση του σχεδίου.

 

Πάντως, με τα στοιχεία που δίνεις, προκύπτει ακόμη ότι, στη δικαστική διαδικασία δεν είχες την υποστήριξη μηχανικού, ο οποίος θα βοηθούσε τον δικηγόρο σου με τα κατάλληλα τεχνικά επιχειρήματα.

 

Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορεί να δοθεί απάντηση στο ερώτημά σου, μέσω Internet, δεδομένου ότι, αυτός που θα ασχοληθεί πρέπει να έχει στη διάθεσή του όλα τα απαραίτητα στοιχεία (ρυμοτομικό σχέδιο, θέση οικοπέδων, δρόμων κλπ), ώστε να σου δώσει τις κατάλληλες και σωστές συμβουλές. Θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, που να γνωρίζει την πολεοδομική νομοθεσία, για λύσεις τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ΤΜ

 

Έχω φυλάξει το συνημμένο, νομίζω ότι η θέση του είναι εδώ, αλλά τα σχόλια δικά σας!!!

 

Ps. Το άρθρο 28 κάτω αριστερά το έχω επικολλήσει εγώ δεν υπήρχε δηλ. στην σελίδα.

 

281337.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.