Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική μελέτη ξύλινου κτιρίου


 
xilokopos

Recommended Posts

για οσους ενδιαφέρονται υπάρχει έκθεση για ξύλινες κατασκευές αυτό το σ.κ. και με ενδιαφέρουσα ημερίδα για το θέμα αυτό που θα μιλήσουν καθηγητές απο πολυτεχνεία του εσωτερικού και του εξωτερικού.

 

για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει σχετική ανακοίνωση στην αρχική σελίδα του μηχανικος.γρ

 

 

για οσους θέλουν να εμβαθύνουν στη μελέτη υπάρχει ενα πολύ καλό βιβλίο για τους ελέγχους που κάνουμε του καθηγητή κατσαραγάκη του ε.μ.π. ( εκδόσεις ε.μ.π.)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αν θες να είσαι οικονομική και τεχνικά άρτια θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε μηχανικό της περιοχής σου. Τα υλικά τα προμηθεύει η κάθε κατασκευαστική εταιρία αλλά αυτά που περιέγραψες είναι και τα συνήθη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γεια σας συνάδελφοι. Πρόκειται να νομιμοποιήσω μια ξύλινη αποθήκη 25 τ.μ.

Το πρόβλημα μου είναι τι στατικά να καταθέσω.Έχω υπ΄όψην τον έλεγχο πεσσών αλλα δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει για ξύλινα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν ισχύει. Ανάλογα με το πρόγραμμα που διαθέτεις μπορείς να κάνεις μια προσομοίωση (για εντατικά μεγάθη) και ελέγχους με το χέρι. Φυσικά υπάρχουν και έτοιμα προγράμματα για ξύλινες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.