Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όριο απαλλοτρίωσης επαρχιακής οδού


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω μία μελέτη κτηματολογίου υπεραστικής οδοποιϊας(διαπλάτυνση υφιστάμενου) για την οποία αφού πήγα σε όλες τις υπηρεσίες (δ12, νομαρχία, πολεοδομία) δεν υπάρχουν στοιχεία για το όριο απαλλοτρίωσης. πως προχωράω? έχω μαζέψει ένα κάρο νόμους, εγκυκλίους και προεδρικά διατάγματα (ν.653/77, ν.2052/92, πδ 929/79, εγκ 30/89) αλλά άκρη δεν βγάζω. γνωρίζει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τεχνική εταιρεία δεν έχει τίποτα αλλά θα κοιτάξω και στον Δήμο. σε ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανό, όπως μου είπαν από την τεχν. υπηρεσία της νομαρχία είναι να μην υπάρχει τίποτα. το δύσκολο είναι το τι θα κάνω από εκεί και πέρα...πως θα ορίσω το νέο όριο απαλλοτρίωσης....

Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι που το αναρωτιέται και εγώ...εκτός της Δ12 που ήταν πολύ εξυπηρετικοί όλοι οι υπόλοιποι βαριόντουσαν ή είχαν πλήρη άγνοια....αύριο θα ξαναπάω στην κτηματική και στην νομαρχία να δω αν υπάρχει κάτι τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Στην βόρεια Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί δρόμοι που άνοιξαν χωρίς απαλλοτρίωση.

Είτε πάτησαν πάνω σε δρόμους διανομών (Εθνική οδό Δράμας Καβάλας Δευτερεύον Εθνικό παρακαλώ) είτε απλά διανοίχτηκαν π.χ επί χούντας (περισσότεροι στην Χαλκιδική).

Στην περίπτωση σου τα αγροτεμάχια είναι από διανομή ή ντόπια?

Αν είναι ντόπια τότε όριο της οδού θεωρείται το τελευταίο άκρο του τεχνικού της οδού.

Πόδι ή φρύδι.

Αν ειναι από διανομές και ανάμεσα φαίνεται δρόμος τότε εφάρμοσε τα αγροτεμάχια και βλέπεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.