Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιβαλλοντική μελέτη


nik

Recommended Posts

Πρέπει να κάνω μία για ένα μικρό μαγαζι συγκεκριμένα ένα ξυλουργείο.γνωρίζει κανείw κατι?ποιος κάνει τέτοιες μελέτες συνήθως ?μηχανολόγος?χρειάζονται κάποιεσ ειδικές γνώσεις?παρακαλώ αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω ένα παράδειγμα ας γράψει ένα link

Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες αυτές γίνονται πλέον εξειδικευμένα από Μηχανικούς Περιβάλλοντος, αλλά αν δεν είναι κατηγορίας B3 ή μεγαλύτερες (που απαιτούν μελετητικό πτυχίο στην κατηγορία 27-Περιβαλλοντικές Μελέτες) γίνονται και από άλλους μηχανικούς.

 

Ο ευκολότερος τρόπος να βρεις μια έτοιμη είναι να απευθυνθείς στην Διεύθυνση Περιβάλλοντος της Νομαρχίας που βρίσκεσαι και να ζητήσεις μια. Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν μια καθώς είναι δημόσιο έγγραφο. Μιας και θα πας ως εκεί ρώτα και τι κατηγορίας μελέτη θέλει το ξυλουργείο για να ξέρεις τι να ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.elinyae.gr έχει όλη τη νομοθεσία για Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων.

 

Δες πρώτα την ΚΥΑ 11014/2003 (νομίζω) για την κατάταξη της δραστηριότητας. Αν είναι Β4 συνήθως την δέχονται από Πολιτικό, Μηχανολόγο, Χημικό κλπ κλπ. Αν είναι όμως ανώτερης κατηγορίας ζητάνε πτυχίο κατηγορίας 27 (ανάλογα την υπηρεσία)

Link to comment
Share on other sites

...Δες πρώτα την ΚΥΑ 11014/2003 (νομίζω) για την κατάταξη της δραστηριότητας....

 

Sorry λάθος! H KYA 11014/2003 αφορά την διαδικασία εγκρίσεων. Η ΚΥΑ που έχει τις κατατάξεις είναι η 15393/2002. Και επιπρόσθετα ισχύει η 145799/2005 (συμπληρωματική).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ως χημικός μηχανικος τελειώνοντας πως μπορώ να κανω περιβαλλοντικες μελέτες. Εχω ακουσει πως υπαρχουν γενικα καποιες κατηγοριες που επιλεγεις οπως και για τεχνικες μελετες αλλα πολυ γενικα και δεν εχω καταλαβει. Μπορει καποιος να μου εξηγησει; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γένικά ισχύουν τα εξής : Με το που πάρεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορείς να υπογράψεις μόνο για μελέτες κατηγορίας Β4 (δηλαδή για πολύ μικρά έργα που η μπε πηγαίνει στην νομαρχία)

 

Αν η μελέτη αφορά ένα μεγαλύτερο έργο (ιδιωτικό) ή θές να κάνεις ΜΠΕ για δημόσιο έργο απαιτείται η κατοχή μελετητικού πτυχίου --> 4 χρόνια από το δίπλωμα! )

http://www.ypex-mele.gr/ec_home.asp

(Μπορείς να έχεις μελετητικό σε 2 κατηγορίες ταυτόχρονα πχ Περιβαλλοντικές και χημικοτεχνικές για την περίπτωση σου )

 

Για την κατάταξη των έργων δες την Κ.Υ.Α που λέει ο Γιάννης

Κατέβασε την από τα downloads του forum-->Περιβαλλοντική νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.