Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικοί χωρίς νόημα πια!


aginor

Recommended Posts

aginor τελευταία κατέληξα σε ένα συμπέρασμα

"Ο μεγαλύτερος εχθρός είναι ο εαυτός σου"

Ξεκίνα λοιπόν να διορθώσεις τον εαυτό σου.

κάτι που εξώφθαλμα χρειάζεται διόρθωση είναι η Ορθογραφία σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εντάξει ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Όπως σχεδόν σε όλα τα επαγγέλματα οι γνώσεις συμπληρώνουν την εμπειρία και vice versa. Το πτυχίο είναι άκρως σημαντικό και απαραίτητο και δεν χρειάζεται να το υποβιβάζουμε πολλές φορές εκ του πονηρού. Στην σχολή μας λέγανε πως το πτυχίο δείχνει εκτός από τις γνώσεις και την υπευθυνότητα και την επιμονή που έχεις για να τελειώσεις κάτι. Αυτοί που εφεύραν κάτι χωρίς να το σπουδάσουν αντιπροσωπεύουν το 5 άντε το 10% του συνόλου των εφευρέσεων. Τα υπόλοιπα με βρίσκουν σύμφωνο αφού οι δουλειά του μηχανικού στην Ελλάδα δυστυχώς περιορίζεται στα στενά πλαίσια της οικοδομής ενώ γενικά έχει ευρύτατο φάσμα. Ο μηχανολόγος για παράδειγμα εδώ θα ασχοληθεί πιθανόν με θερμομόνωση και πυρασφάλεια ενώ σε άλλη χώρα με σοβαρές υποδομές ακόμα και με δορυφόρους ή κάτι που να έχει σχέση με τον ανθρώπινο οργανισμό

Link to comment
Share on other sites

+100000

Επιστημη μονο στα πανεπιστημιακα ιδρυματα (και εκει αμφιβολο ειναι...)

η θεωρια του πανεπιστιμιου, η μελετη και η διατριβη ειναι το λιγοτερο αχριστα χωρις την πραξη.(για μηχανικους τουλαχιστον) τι να το κανω να εχεις μελετισει μονο ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ πχ ενα μηχανισμο?? μπορει πολυ απλα να εχεις ενα λαθος, ισως και κραβγαλεο που απλα δεν φενετε χωρις την πραξη. ο μανωλης με τα λογια κτιζει ανογια και κατογια.... ολα ειναι τριχες, μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

Καλή και η μουτζούρα αλλά και λίγο ορθογραφία φίλε aginor, έλεος.

αν και συχενομαι τα ανορθογραφα κειμενα, και τα greeklish, ειμαι φουλ καργα δυσλεκτικος και μαγκια μου. ισως το μεγαλυτερο πλεονεκτημα που εχω σαν μηχανικος!

Και είμαι χαρούμενος που εκεί που έχω βαρεθεί και λέω "μα τι μηχανικός σπούδασα και @@" τσουπ έρχεται κάτι και μου δίνει ξανά την χαρά της δημιουργίας.....

σουτ! μην μηλας καθολου. εισαι απο τους τυχαιρους φαινετε...

εγω που το αισθανομαι σε καθημερινη βαση ως επιβλεπων μηχανικος και κυριως εργοδηγος πολυ μεγαλου εργου πρεπει να αισθανομαι ιδιαιτερη ικανοποιηση;

μου τυχε σπανια ευκαιρια;

δεν νομιζω,παρα πολλοι φιλοι και γνωστοι δουλεουν στο αντικειμενο που σπουδασαν παραγουν επιβλεπουν καθοδηγουν.

ναι, και τυχερος εισαι.αν εχει κατι διμιουργικο και δεν ειναι 400 ολοιδες μεζονετες σε ενα αριστο και επιπεδο χοραφι.... υπαρχουν και οι μηχανικοι που λες εκει. αλλα εδω ειναι πιο πολλοι οι "σφραγιδαδες"

 

mechanicalengineer,

συμφωνω με ολα εκτος απο ενα σημειο. ο μηχανικος που ασχολητε με οικοδομες και αυτος στους δορυφορους δεν κανουν την ιδια δουλεια. αυτο ακριβως λεω.

η εφευρεση ανικει κατα 99.9% σε μη πτυχιουχους και το υπολοιπο σε πτυχια. η βελτιωση ανοικει 99.9% σε πτυχια. οι γνωσεις απο το πτυχιο διστιχως μας περιοριζουν στο να κανουμε μεγαλα αλματα. οχι παντα αλλα τις περισοτερες φορες. πχ τα πτυχια ελεγαν οτι τιποτα βαρυτερο του αερα δεν μπορει να πεταξει. ασχετοι ειναι αυτοι που ξεκινησαν. και οταν μας εβαλαν τα γιαλια, τοτε εμεις τα πτυχια καναμε τα 747....

Link to comment
Share on other sites

η θεωρια του πανεπιστιμιου, η μελετη και η διατριβη ειναι το λιγοτερο αχριστα χωρις την πραξη.(για μηχανικους τουλαχιστον) τι να το κανω να εχεις μελετισει μονο ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ πχ ενα μηχανισμο?? μπορει πολυ απλα να εχεις ενα λαθος, ισως "

 

Εγω εδω θα διαφωνησω καθετα...Ολα τα εργαλεια που εχουμε στα χερια μας, βιβλιογραφια, λογισμικα, κανονιστηκα κειμενα, πειραματικα δεδομενα, θεωρηματα, φορμουλες κτλπ απο τετοιου ειδους "θεωριες" εχουν προκυψει και πιστεψε με αυτοι που ασχολουνται με αυτο μπορει να μην ξερουν τι ειναι εργοταξιο....Καθενας στο ειδος του...

Link to comment
Share on other sites

aginor καλά τα λες αλλά πόσοι από δω ξέρουν τι ήταν οι Otto και Diesel; Καλό το πτυχίο, καλή η γνώση, αλλά κάπως πρέπει να ζήσεις και κει είναι η ουσία του προβλήματος έχουμε βιομηχανία με έρευνα έτσι ώστε οι ιδέες μας να γίνουν πράξη αν μπορούν; Όποιος κατάλαβε κατάλαβε τι θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που αναφερεις πιο πανω,terry, ναι μεν καποιος τα σκεφτηκε αλλα μετα εφαρμοστηκαν, πειραματιστηκαν. απο σκετη θεωρια ξερεις τι προκειπτει? οι ηλιθιοι νομοι που σου βγαζουν το λαδι γιατι ειναι ασχετοι με την πραγματικοτητα. οτι και να σχεδιασεις, οτι και να προσομοιωσεις, αν δεν το δεις στην πραξη ειναι ζωγραφιες και μικυ μαους.......

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι αναφερεσαι σε εφευρεσεις και καινοτομιες μεχρι τις αρχες του περασμενου αιωνα (ακομα και ο carnot ομως που ηταν απο αυτους που δημιουργησαν το υποστρωμα της βιομηχανικης επαναστασης, στην ecole polytechnique φοιτησε). Αν εξαιρεσει καποιος την προοδο στον ευρυτερο τομεα της πληροφορικης, η συντριπτικη πλειοψηφια της τεχνολογικης πρωτοποριας στον περασμενο και τρεχοντα αιωνα εχει προελθει απο ανθρωπους υψηλης επιστημονικης και τεχνικης καταρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά το http://en.wikipedia.org/wiki/Engineering

 

Αν θες δώσε μας παραδείγματα σε αυτό που γράφεις

ηλιθιοι νομοι που σου βγαζουν το λαδι γιατι ειναι ασχετοι με την πραγματικοτητα. οτι και να σχεδιασεις, οτι και να προσομοιωσεις, αν δεν το δεις στην πραξη ειναι ζωγραφιες και μικυ μαους.......

 

Για την ορθογραφία βάλε firefox που έχει ορθογραφικό έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

aginor καλά τα λες αλλά πόσοι από δω ξέρουν τι ήταν οι Otto και Diesel; .

 

Μην ξεχνάς τον Wankel , είναι λίγο ενεργοβόρος αλλά 22 χρονών τον σκέφτηκε ο άνθρωπος , όχι λόγω R8 αλλά λόγω του 787Β ,νικητή του Le Mans, με τους τέσσερις ρότορες.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτός ο Carroll Shelby που ήταν οδηγός αγώνων http://www.carrollshelby.com/history.html, o Enzo Ferrari, http://en.wikipedia.org/wiki/Enzo_Ferrari, ο Ferdinand Porsche http://en.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Porsche κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.