Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;


ZaXoYs

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;  

902 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;

    • Ναι
      371
    • Όχι
      531


Recommended Posts

Η ερώτηση είναι απλή ,έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης? ,όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει αν τελικά το Μ.Δ.Ε τον βοήθησε κάπου ή δεν άξιζε ο επιπλέον κόπος / χρήματα

 

*Όσοι παρακολουθουν τώρα Μ.Δ.Ε ας απαντήσουν ΝΑΙ να πάρουμε μια εικόνα της κατάστασης

 

** Η δημοσκόπηση δεν είναι φανερή ως προς το ποιός ψήφισε τι με την έννοια οτι δεν μας ενδιαφέρει ποιος έχει και ποιος όχι απλά να δούμε την γενική εικόνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειμαι Διπλ. πολιτικος Μηχ. αποφοιτος Π.Πατρων το 1987

ελευθερος επαγγελματιας - ΕΔΕ

δεν εχω μεταπτυχιακο και νομιζω οτι δεν θα μου χρειαζοταν και πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη χώρα που έχουμε γίνει Super Market οι Μηχανικοί (δες στατικούς που κάνουν από ηλ/κα. έως τοπ/κα και αρχιτ.) δεν έχει κανένα νόημα ΜΔΕ. Άλλωστε αυτό είναι κάτι που εδω το κάνουμε 1ον επειδή γουστάρουμε και 2ον επειδή μπορούμε (αν μπορούε οικονομικά).

 

Το να είσαι 24 με 25 χρονών με MBA δεν έγινε και τίποτα μια και δεν πρόκειται να σου χρειαστεί στα επόμενα 15 χρόνια. Απ' την άλλη αν είσαι στατικός και κάνεις ένα ΜΔΕ σε μεταλλικές κατασκευές μάλλον πώς θα σε βοηθήσει.

 

Προσωπικά είμαι ηλ. μηχ. με ΜΔΕ σε Τηλ/νιες και Δίκτυα και το έκανα γιατί ήθελα τη γνώση. Το θέμα είναι πως στο δικό μου κομμάτι σε λίγο καιρό θα είναι παροπλισμένη η γνώση μια και η τεχνολογία τρέχει και είναι καθαρά θέμα του καθενός να την ακολουθεί.

 

Για το λόγο αυτό η Άγγλοι φωνάζουν για το CPD (Continuous Professional Development) και σου βάζουν ένα min το χρόνο σε συμμετοχή σε σεμινάρια κλπ που αν δεν τα παρακολουθείς μπορούν να σε πετάξουν έξω από το επιμελητήριο τους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Αρχιτέκτων και θέλω να κάνω ΜΔΕ. Ειδικά την περίοδο αυτή που, κακά τα ψέματα, έχουμε περισσότερο χρόνο. Που μπορώ να βρω πληροφορίες για ΜΔΕ εξ΄ αποστάσεως;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

είναι κούραση χωρίς αποτελεσμα.

θέλει διαβασμα πολύ το οποίο το κάνεις έτσι κι αλλιώς, όταν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

εγώ που έχω κάνει σε 'πιασσάρικο' θέμα μόνο για συμβάσεις σε δήμους χρειάστηκε για να περάσω μπροστά, πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

έχω μεταπτυχιακό σε construction project management και μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει αρκετά όσον αφορά την κοστολόγηση έργων.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω μεταπτυχιακό, δεν μου χρειαστηκε μέχρι στιγμής στον ιδιωτικό τομέα που δουλεύω.

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος - πελάτες, ψαρώνουν αρκετά από αυτούς τους τίτλους που κοτσάρουν διάφοροι συνάδελφοι και μη στις ταμπέλες τους! Μάλιστα έχω πετύχει και περίπτωση που συνάδελφος έγραφε μεταπτυχιακό τίτλο στη ταμπέλα του χωρίς να τον έχει, μόνο και μόνο για "ψάρωμα".....

 

τωρα αυτόνανε τι να τον κάνεις δηλαδη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολιτικός Μηχανικός ΔΠΘ και ΜΔΕ στη Διαχείριση Τεχνικών Έργων.

Μου πήρε πολύ χρόνο, διάβασμα, έξοδα..........΄

δε μπορώ να πώ αποκόμισα γνώσεις αλλά δε ξέρω αν θα το ξανάκανα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.