Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;


ZaXoYs

Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;  

902 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης;

    • Ναι
      371
    • Όχι
      531


Recommended Posts

Το μεταπτυχιακό δεν το κάνουμε για τις συνθήκες εργασίας αλλά επειδή οι γνώσεις που παρέχει είναι αναγκαίες για την δουλειά που θέλουμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απολύτως. Εκανα μεταπτυχιακό πολλά χρόνια μετά το βασικό πτυχίο μόνο για να καλύψω ελλείψεις που εκτιμούσα ότι είχα στο αντικείμενο απασχόλησής μου.

Και φυσικά με βοήθησε να ανταποκριθώ καλύτερα στις υποχρεώσεις μου.

Κακά τα ψέματα. Μόνο με διάβασμα και ενημέρωση γίνεσαι απλά ένας καλός 'εμπειροτέχνης' (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ελάχιστη πιθανότητα να βοηθήσει το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα.

 

Εγώ θα το κάνω γιατί μαρέσει (κυριώτερος λόγος) και επειδή σκέφτομαι να κάτσω λίγα χρόνια έξω για PhD.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω μεταπτυχιακό, δεν μου χρειαστηκε μέχρι στιγμής στον ιδιωτικό τομέα που δουλεύω.

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος - πελάτες, ψαρώνουν αρκετά από αυτούς τους τίτλους που κοτσάρουν διάφοροι συνάδελφοι και μη στις ταμπέλες τους! Μάλιστα έχω πετύχει και περίπτωση που συνάδελφος έγραφε μεταπτυχιακό τίτλο στη ταμπέλα του χωρίς να τον έχει, μόνο και μόνο για "ψάρωμα".....

 

τωρα αυτόνανε τι να τον κάνεις δηλαδη;;;;

 

Να τον καταγγείλεις φυσικά....είναι δυνατόν??? Θέλει ερώτημα?

Αν είναι ο καθένας μας να το κάνει αυτό και να τρώει τις δουλειές με ψέυτικο ή ανύπαρκτο πτυχίο θα μας πάρει και θα μας σηκώσει!

Link to comment
Share on other sites

εδώ δε γίνονται καταγγελίες για τους εμπειροτέχνες που δηλώνουν μηχανικοί

ξέρετε τους λεγόμενους εμπ και όχι Ε.Μ.Π.

ή

για όλους τους διακοσμητές που ξαφνικά δηλώνουν Αρχιτέκτονες (εσωτερικού χώρου) το οποίο και πάλι μπορει να το ξεχάσουν

τα ΤΕΙ ανθοκομίας που δηλώνουν Αρχιτέκτονες Τοπίου

τα ΤΕΙ ανακαίνισης και αποκατάστασης που δηλώνουν επίσης Αρχιτέκτονες

κλπ

 

θα γίνει κάτι για το μεταπτυχιακό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω νομιζω πως ολος αυτος ο πανικος με τα μεταπτυχιακα που εχει γινει την τελευταια δεκαετια εχει γινει περισσοτερο για τα μορια στο δημοσιο.Δεν νομιζω πως ολοι αυτοι γουσταραν να μαθουν κατι περισσοτερο αλλα το εκαναν απλως για να εχουν ενα βελος ακομα στην φαρετρα τους. Δεν το κατακρινω μην παρεξηγηθώ, οτι γνωση περνεις μονο καλο μπορει να κανει κακο δεν κανει.

 

Και μια άλλη ερώτηση επειδή είχαμε μια συζήτηση τις προάλλες με κατι φίλους πιστεύεται οτι θα ηταν καλο το μεταπτυχιακό να μπορεί να σου δώσει καποιο εππαγγελματικο δικαιωμα επιπλεον?(ενοειται με προϋποθέσεις παντα)

Link to comment
Share on other sites

....πιστεύεται οτι θα ηταν καλο το μεταπτυχιακό να μπορεί να σου δώσει καποιο εππαγγελματικο δικαιωμα επιπλεον?

ΟΧΙ!!! Για φαντάσου τι θα γινόταν στο φόρουμ μεταξύ Ξενό-Κολέγιο-ΤΕΙ-ΑΕΙ-τζήδων!

 

ΜΠΟΥΡΡΡΡΡΛΟΤΟ!!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

MSc Project Management, με βοήθησε, και στη δουλειά μου και στον τρόπο σκέψης μου, κούραση αλλά τα έβγαλε τα λεφτα του... το MSc το κάνεις στοχευμένα αφού δεις οτι η δουλεια το απαιτει, έτσι αυτό θα γίνει όπλο, αν το κάνεις για το "χαρτί", οι καιροί είναι δύσκολοι για σπατάλες χρημάτων χρόνου φαιάς ουσίας, με αποτέλεσμα το όπλο να στρέφεται προς τον κρόταφό σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

MSc in thermal power and fluids engineering (UMIST) τώρα πού θα με βοηθήσει αυτό ή το PhD στην Ελλάδα, δεν ξέρω και νομίζω θα το μάθω με τον άσχημο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.