Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση - Ανταλλαγή Τμημάτων Εντός Σχεδίου


Recommended Posts

Είμαι πολιτικός μηχανικός, νέο μέλος εδώ και ζητώ τη βοήθεια εμπειροτέρων συναδέλφων.

Σε Περιοχή με αρτιότητα 400 τ.μ. και παρέκκλιση 250 τ.μ. έχω οικόπεδο Α=125 τ.μ. οικοδομήσιμο με το άρθρο 25.

Δεξιά αυτού υπάρχουν στη σειρά δύο οικόπεδα Β=125 τ.μ. και Γ=160 τ.μ. ομοίως οικοδομήσιμα με το άρθρο 25.

Τα Α,Β,Γ έχουν πρόσωπο σε κεντρικό δρόμο ενώ το Γ βλέπει και σε κάθετο πεζόδρομο πλ 2,5 μ.

Αριστερά από το Α υπάρχει οικόπεδο Δ=600 τ.μ.

Πίσω από τα Α,Β,Γ υπάρχει οικόπεδο Ε= 280 τ.μ. άρτιο κατά παρέκκλιση που βλέπει μονό στον πλαινο πεζόδρομο που βλέπει και το Γ.

Ρωτώ τα εξής:

1) Εάν αγοράσω τα Β,Γ, μπορω να τα εννώσω με το Α ώστε να έχω Α+Β+Γ=410 τ.μ. άρτιο κατά κανόνα;

2) η ένωση θα είναι υποχρεωτική η μπορω και να τα διατηρησω ανεξάρτητα;

3) Μπορω να αγοράσω από το Δ μερος του οικοπέδου π.χ. 150 τ.μ ώστε να μην υπάρχει πολεοδομικό πρόβλημα με το κτίσμα που βρισκεται στο Δ και να το ενώσω με τα Α+Β+Γ, κι αν ναι με ποια διαδικασία;

Μήπως αν αρχικά ενώσω τα Α και Β μόνο και κρατήσω το Γ ανεξάρτητο, (Α+Β=250) μπορω να πάρω τα 150 από το Δ με το αιτιολογικό της απόκτησης της κατά κανόνα αρτιότητας.

4) εάν γινει η ένωση Α+Β+Γ προκύπτει στενόμακρο οικόπεδο με σχετικά μικρό βάθος. Μπορεί να γίνει στη συνέχεια ανταλλαγή με το Ε ώστε αυτό να αποκτήσει πρόσωπο και στον δρόμο που το επιθυμεί (δίνοντας του εγώ τμήμα του Γ) κι εγώ να αποκτήσω περισσότερο βάθος παίρνοντας του τμήμα από το πλάτος του που δεν το χρειάζεται;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχή συνάδελφε, συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ.

Στο θέμα τώρα.

1) Ναι

2) Ναι υποχρεωτική

3) Ναι με συμβόλαιο αγοράς

4) Ναι με ανταλλαγή εδαφικών τμημάτων συμβολαιογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο αν αγοραστούν με τρία διαφορετικά συμβόλαια γιατί δεν μπορούν να κρατήσουν την αντιμετώπιση τους σαν διαφορετικά οικόπεδα ?

Link to comment
Share on other sites

Βάσει και ΓΟΚ...... "12. Γήπεδο είναι η συνεχόμενη έκταση γης που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή σε περισσότερους κυρίους εξ αδιαιρέτου.

 

13. Οικόπεδο είναι κάθε γήπεδο, που βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο. οικόπεδο είναι η συνεχής και εννιαία έκταση γης"

 

Και όχι μόνο....

Η ανωτέρω απάντηση σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Στο εκτός σχεδίου έχει του όρους "αυτοτελές" και "ενιαίο". Τα 3 συνεχόμενα γήπεδα δεν είναι ένα αυτοτελές ούτε ούτε ένα ενιαίο. Θα γίνει όταν συνενωθεί.

 

Στο εντός σχεδίου αντίστοιχα λέει "συνεχής" και "ενιαία". Συνεχής μπορεί να είναι αλλά δεν είναι ενιαία μέχρι να γίνει η συνένωση.

 

Βέβαια δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια νομολογία που τα καθιστά ένα ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο αν αγοραστούν με τρία διαφορετικά συμβόλαια γιατί δεν μπορούν να κρατήσουν την αντιμετώπιση τους σαν διαφορετικά οικόπεδα ?
Διότι δεν είναι άρτια... Δες ΝΣΚ 430/91.. Ουσιαστικά κάνεις τακτοποίηση και βελτίωση αρτιότητας με ιδιωτική πρωτοβουλία.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αγοράζω με τρία συμβόλαια και τα τρία, επειδή π.χ τα βρήκα πολύ φθηνά.

Πάω στην Πολεοδομία και βγάζω άδεια με το άρθρο 25 για το ένα απο αυτά το χτίζω.

Στην συνέχεια πουλαώ το μεσαίο , και βγάζω άδεια για το τρίτο με το άρθρο 25.

Τι λάθος κάνω στον συλλογισμό μου?

Δνε μπορεί να ξέρει ούτε η πολεοδομία ούτε ο μηχανικός μου ότι είναι δικά μου και τα διπλανά.

Link to comment
Share on other sites

acnt το ΝΣΚ 430/91, μήπως λέει πως μπορούν να αντιμετωπισθούν σαν ένα ενιαίο?

Γνωρίζω πως αν έχεις όμορα οικόπεδα, μπορείς να προχωρήσεις σε οικοδομική άδεια σε ένα ενιαίο οικόπεδο χωρίς να κάνεις πράξη συνένωσης.

 

Το ζητούμενο είναι αν υπάρχει νομολογία η οποία υποχρεώνει σε συνένωση όμορων οικοπέδων.

 

edit.

Βρήκα το παρακάτω από την Εγκ-73080/4645/39/95

 

Κατά την πάγια νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας ο χαρακτηρισμός μιας εκτάσεως ως ενιαίου οικοπέδου γίνεται με βάση αντικειμενικά δεδομένα (φύση της εκτάσεως ως συνεχόμενης και ιδιοκτησιακό καθεστώς) και δεν εξαρτάται από τις δηλώσεις και τις ενέργειες των ενδιαφερομένων. Ειδικότερα, κατά τη νομολογία αυτή, για να θεωρηθεί μία έκταση ως ενιαίο οικόπεδο θα πρέπει αφενός να είναι συνεχόμενη και αφετέρου να συνιστά ενιαία ιδιοκτησία υπό την έννοια ότι ανήκει είτε σε έναν και τον αυτόν ιδιοκτήτη είτε σε περισσότερους συνιδιοκτήτες αλλά κατά ποσοστό συνιδιοκτησίας που είναι το ίδιο ως προς ολόκληρη την έκταση (ΣΤΕ-2845/94,

ΣΤΕ-287/93, ΣΤΕ-46/90, ΣΤΕ-4895/88, ΣΤΕ-2469/82, ΣΤΕ-2223/82, ΣΤΕ-2317/79, ΣΤΕ-3810/78 κα).

 

Το παραπάνω λέει πως τότε η έκταση μπορεί να θεωρηθεί ενιαία.

Ακόμα όμως δεν βρήκα υποχρέωση για συνένωση.

Link to comment
Share on other sites

@ Erling: Φίλε διαφωνώ με το συλλογισμό σου.

@ Αcnt : Μαθαίνεις γρήγορα βλέπω....!!!;)

@ netmin909: Στη παρούσα φάση ελλείψει στοιχείων διασταύρωσης ... δεν έχεις άδικο. Αν όμως ζητηθεί από την πολεοδομία η προσκόμιση τίτλων και για το διπλανό για την τεκμηρίωση του ότι δεν έχουν προκύψει από υπαίτια κατάτμηση... τί κάνεις???

Link to comment
Share on other sites

@ netmin909: Στη παρούσα φάση ελλείψει στοιχείων διασταύρωσης ... δεν έχεις άδικο. Αν όμως ζητηθεί από την πολεοδομία η προσκόμιση τίτλων και για το διπλανό για την τεκμηρίωση του ότι δεν έχουν προκύψει από υπαίτια κατάτμηση... τί κάνεις???

 

α)Tα πουλάω στην γυναίκα μου!!!

β) Πάω τον τίτλο του προκατόχου μου.

Α ρε αθάνατη Ελλάδα μας έχεις κάνει να σκεφτόμαστε λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.