Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση - Ανταλλαγή Τμημάτων Εντός Σχεδίου


Recommended Posts

8 ώρες πριν, tetris said:

Και στις δύο περιπτώσεις

1.  συνένωση (θα πρέπει να προκύπτει άρτιο κατά τον κανόνα)

2. προσάρτηση (για βελτίωση οικοδομησιμότητας) 

η δόμηση υπολογίζεται επί του τελικού

 

Στα εκτός οικισμού πάντως υπάρχει έγγραφο όπου ανά φέρει ότι κατα την συνενωση αρτιο κατά παρέκκλιση με μη αρτιο  συνεπάγεται για βελτίωση οικοδομησιμοτητας ως προς την θέση και μόνο.Απλα το αναφέρω 

 

Οπότε εσύ λες συνάδελφε ότι αν αγοράσω δύο άρτια κατά παρέκκλιση συνεχόμενα δεν μπορώ να τα συνεννόησω αν δεν έχω αρτιοτητα κανόνα καθώς δεν θεωρείται βελτίωση οικοδομησιμοτητας?Προσάρτηση προφανώς εννοείς τμήμα από άλλο οικόπεδο ,αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον Υπάρχει κάποιο έγγραφο?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ξέρω όλα αυτά, τα έχω .Αυτά  σχετικά  με την βελτίωση αρτιότητας ως προσ την θέση αφορούν τα εκτός μεν αλλα εγώ ρωτάω για εντος (οικοπεδα) για τον ΣΔ αν υπάρχει κάτι ξεκαθαρο .Ναι γράφουν ότι μπορείς να τα συνενώσεις για βελτίωση αρτιότητας. Η βελτίωση αρτιότητας όμως μπορεί να είναι ως προς την θέση κτλ.Οποτε το ερώτημα, επανέρχομαι,  είναι απλό. Κατα την συνενωση αρτιων κατά παρέκκλιση συνεχόμενων οικόπεδων, ή συνενωση αρτιου κατα παρέκκλιση  με μη αρτιο  ο ΣΔ  θα είναι επι του ενιαίου οικοπεδου?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

λογικα "ναι"

αντι να τρεχεις με τα χρονια να κανεις ΠΤ και τιμη μοναδος προσκυρουμενων κλκλπ.

δεν βλεπω τον λογο  να μην μπορεις να  αγορασεις ενα "αχρηστο" μεν απο μονο του, χρησιμο δε εαν συνενωθει με ομοροι που ηδη χτιζει.

Ο σδ θα παει στο "συνολο"

Δεν υπαρχει πουθενα σχετικη απαγορευση

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Μονο για τα εκτός (ασχετα με τον 4759) υπήρχε. Το ίδιο ισχύει,ΣΔ επι του συνολουκαι αν το κατα παρέκκλιση οικόπεδο μου "πάρει " τμημα από κατά παρέκκλιση η κατά κανόνα άρτιο αφού σύμφωνα με έγγραφο επιτρέπεται να γίνει αυτό το "πάρε δώσε "(και δεν επηρεάζει τις αρτιοτητες  των οικοπέδων τα οποία χάνουν το τμήμα)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι  ερωτημα, οχι ανταλλαγης αλλα αγορας..

Αν μιλαμε παντα για οικοπεδα, βαση ειναι το 690/48 

Βαλε το ερωτημα, σε τί αφορα.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρτιο κατά παρέκκλιση σε οικισμό  70 τμ.Διπλα υπάρχει άρτιο κατα παρέκκλιση (συγγενικο)  600 τμ (οικισμός με το πδ 81 αρτιοτητα πριν 81 300τμ).Θέλω να αγοράσω τα 100 τμ μιας και στον άλλο δεν δίνουν ΣΔ (max400).Σύμφωνα με το έγγραφο που ποσταρα(ΓΝΩΜ 326/77 ΝΣΚ) πριν επιτρέπεται, οπότε αυξανω την δομηση μου κατά τα λεγόμενα της κουβέντας μας σωστά?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτό θα γίνει με ένα συμβόλαιο. Στο σχετικό διάγραμμα, και στη δήλωση 651/77, θα περιγράψεις αναλυτικά όλα αυτά.

Επίσης, βεβαίωση αδόμητου (ή νόμιμου, ή τακτοποιημένου κτίσματος) δινεται ΜΟΝΟ για το αποκοπτόμενο και προσαρτώμενο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.