Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λιθοδομές και θερμομόνωση


ilias_77_thes

Recommended Posts

Να πω και εγώ κάτι ρε παιδιά για πρόβλημα με λιθόκτιστο που μου παρουσιάστηκε.

 

Σχετικά με την θερμομόνωση. Βρήκα ότι ο λιθόκτιστος τοίχος έχει περίπου Κ=2. Άρα βάση κανονισμού πρέπει να μπει μόνωση.

Πως είναι δυνατόν λοιπόν κάποιοι να λένε ότι τα πετρόκτιστα έχουν φοβερή μόνωση??Ότι τα καλοκαίρια είναι δροσερά???

Εγώ πως να υπολογίσω τις θερμικές μου απώλειες?? Βάζοντας τον τοίχο Κ=2 έχω φοβερές απώλειες.

Πιθανόν κάτι να μην αντιλαμβάνομαι κάτι σωστά και εκεί να χάνετε το παιχνίδι. Όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει τίποτα. Δώστε μου τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Ηλία το πλεονέκτημα του πετροντούβαρου είναι η μεγάλη θερμοχωρητικότητα και όχι η θερμομόνωση. λόγω θερμοχωρητικότητας μεγάλης μάζας και πάχους παρουσιάζεται μια χρονική καθυστέρηση στη μεταφορά θερμότητας.

Έτσι την ημέρα μέσα αισθάνεσαι την δροσιά της νύχτας, μέχρι να φτάσει στην εσωτερική πλευρά η εξωτερική μεσημεριανή ζέστη, έχουμε μεσάνυχτα και πάει λέγοντας.

 

Πιστεύω ότι αυτή η λειτουργία ψιλοακυρώνεται μέσα στο αστικό περιβάλλον που τις νύχτες δεν δροσίζει.

Link to comment
Share on other sites

Άρα από ότι κατάλαβα είμαστε εντάξει το καλοκαίρι. Εφόσον βέβαια το βράδυ πέφτει αρκετά η εξωτερική θερμοκρασία.

 

Το χειμώνα όμως??Φαντάζομαι ότι έχουμε ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα. Δηλαδή έχω τρομερές απώλειές. Εγώ ζεσταίνω το σπίτι, "φορτώνει" η πέτρα θερμότητα και μετά αρχίζει να την μεταδίδει στο εξωτερικό περιβάλλον αφού η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη. Δαπανώ έτσι τρομερά ποσά ενέργειας για να διατηρώ την θερμοκρασία στους 22οC λόγω των απωλειών. Τα λέω σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα λέει ο ilidis.

Όσο για το ερώτημα σου δες το και αλλιώς. Το βράδυ είναι πιθανό να μην ανάψεις θέρμανση γιατί οι τοίχοι ακόμα θα ακτινοβολούν τη ζέστη που έχουν μαζέψει όλη τη μέρα. Το γεγονός όμως ότι το σπίτι έχει υψηλή θερμοχωρητικότητα δεν αναιρεί το ότι θα ήταν καλό να έχει και θερμομόνωση. Στη θεωρητική περίπτωση που οι τοίχοι είχαν πάχος πάνω από 80-100εκ. τότε θα ήταν άχρηστο γιατί η θερμοκρασία θα ήταν σταθερή και ίση με τη μέση ετήσια του τόπου 17βαθμούς για Αθήνα.

Και μία δική μου ερώτηση. Το πλεονέκτημα των πέτρινων (ιδίως αν είναι εμφανή εσωτερικά) μήπως λειτουργεί καλύτερα όχι με θερμοστάτη(που μετράει θερμοκρασία αέρα) αλλά με το ον/οφ του χρήστη (που λαμβάνει υπόψη και την αίσθηση άνεσης λόγω ακτινοβολίας)?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία το χειμώνα στη Βόρεια Ελλάδα (αν κατάλαβα καλά είσαι από Θεσσαλονίκη), δεν είναι και τόσο άνετα για κατοικία. Γι' αυτό και όλα τα σπίτια είχαν θέρμανση.

Σαν αποθήκες ή στάβλοι όμως είναι μια χαρά, η θερμοκρασία είναι μεν χαμηλή όμως σε καμία περίπτωση κάτω από το μηδέν.

 

Κώστα Κ ανοίγεις τεράστιο θέμα. Νομίζω πως το on/off του χρήστη (που διαθέτει στοιχειώδη αντίληψη) είναι σαφώς προτιμότερο. Ούτως ή άλλως είμαι οπαδός του manual και όχι του auto. Ακόμα καλύτερα αν ο μελετητής αντιλαμβάνεται ότι η θερμική άνεση είναι σύνθετο ψυχολογικό μέγεθος και όχι απλώς καθορισμός θερμοκρασίας αέρα. Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι υπάρχει καμιά λύση για αποφυγή θερμομόνωσης σε λιθοδομή πάχους 60 εκ?

 

Ενας θερμομονωτικός σόβας (εσωτερικά όμως) τι προβλήματα λέτε οτι μπορεί να παρουσιάσει πέρα από το οτι χάνεις σε θερμοχωρητικότητα ?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.