Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θα υλοποιηθεί το ΕΣΠΑ όσον αφορά την ενίσχυση των επιστημόνων;


Recommended Posts

Όποιοι χρειάζονταν τον εξοπλισμό άμεσα κανονικά έπρεπε να τον έχουν ήδη αγοράσει.

Οι αγορές μετά τις 1/9/2009 μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα, δεν είναι ανάγκη να περιμένουν την έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι σίγουρο ότι η έγκριση της πρότασης του καθένα προυποθέτει την σίγουρη επιδότησή του; Δηλαδή οι εγκρίσεις αποτελούν συνάρτηση του τι λεφτά υπάρχουν για επιδότηση ή απλά του ότι πληρείς τις προυποθέσεις χρηματοδότησης;;;;

 

Και μετά μες την τρελή χαρά πας αγοράζεις αυτά που θες και στον έλεγχο σου λένε.....δεν υπάρχουν λεφτά για επιδότηση;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι η καινουργια κυβερνηση δε γουσταρει αυτο το προγραμμα και επειδη δε μπορει να το καταργησει περικοβει το τελικο ποσο.

Βασικα δεν το περιεκοψε..... το χαντακωσε....

 

Στα αλλα προγραμματα δεν εκανε καμια περικοπη χρηματων.

Δηλαδη εκοψε 180 εκ. απο το εσπα και σωθηκαμε. Αλλα 50 απο παγωμα μισθων.

Πενηνταρακι πενηνταρακι θα το παμε.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιπρόσωπος της Canon. Όχι δεν είναι ότι θα φέρουν νέο μοντέλο (και αυτό να ήταν πάλι πρόβλημα δημιουργείται). Θα ανέβει η τιμή του IPF 750 για τον οποίο ζήτησα προσφορά.

 

Φίλε tpanag και εμένα τα ίδια μου είπε αλλά ξεχνάνε πως μπορείς πολύ άνετα να αλλάξεις προμηθευτή αν ανεβάσει την τιμή. Το λέει ξεκάθαρα ο πλήρης ενημερωτικός οδηγός, σελίδα 24 πρώτη παράγραφο.

Για δες εδώ

Η ενίσχυση είναι για εμάς και όχι για το πλαίσιο κ.ο.κ. αν κάνουν χαζά όπως με τα προτιμολόγια που βάζανε άλλες μεγαλύτερες τιμές απ' ότι πουλούσαν, πολύ απλά δεν θα πάρεις από αυτούς και θα πάρεις από άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιούς "άλλους" να πάρω; Για το συγκεκριμένο προϊόν ουσιαστικά 2 επιλογές έχω: Canon και ΗΡ. Δεδομένου ότι είναι απόλυτα λογική η συμπεριφορά της Canon ("Τώρα πουλάμε τόσο κύριε, σε 3,4,6 μήνες η τιμή θα αλλάξει") γιατί να πιστεύω ότι και στην ΗΡ δε θα συμβεί το ίδιο απόλυτα λογικό πράγμα; Δε φταίνει οι κακοί προμηθευτές για όλα! Το κράτος μας φταίει που είναι για γέλια και για κλάματα! Το θέμα του ΕΣΠΑ έπρεπε να διεκπεραιώνεται από την αρχή ως το τέλος εντός 1 μήνα το πολύ από την αίτηση (γιατί δεν έχει καμία υποχρέωση στην τελική να περιμένει ο καθένας την λήξη της προθεσμίας για όλους ή αλλιώς ας σπεύσουμε όλοι να κάνουμε την ηλ. υποβολή την τελευταία μέρα). Ή τέλος πάντων σε ένα μήνα από την έγκριση της πρότασης. Οτιδήποτε πάνω από αυτό είναι απαράδεκτο.

Για μια ακόμα φορά, δεν πρέπει να απορούμε που χάνονται πόροι! Πρώτη φορά το έψαξα λίγο και κατάλαβα αμέσως γιατί συμβαίνει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν αναφερθηκε στο παρασκηνιο της επιδότησης ειναι τα 180 εκατ για ποιο λόγο τα εκοψαν και που θα διατεθουν ? Μηπως στο να καλύψουμε το ελλειμα στο ασφαλιστικό!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγώ το εξής:ποιός μας εγγυάται ότι εφ' όσον έχουμε εγκριθεί,έχουμε προχωρήσει στην επένδυση,έχουμε ελεγχθεί κ όλα καλώς,στο τέλος θα πάρουμε τα χρήματα?Παίζει περίπτωση τέτοιου παλτού?Εγώ το σκέφτομαι πάρα πολύ...........

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν αναφερθηκε στο παρασκηνιο της επιδότησης ειναι τα 180 εκατ για ποιο λόγο τα εκοψαν και που θα διατεθουν ? Μηπως στο να καλύψουμε το ελλειμα στο ασφαλιστικό!

 

Υπάρχουν κάποιοι που πεινάνε... όχι επειδή δεν έχουν να φάνε αλλά επειδή τους έχει ανοίξει το στομάχι.

 

Δεν αναφέρομαι στους 300, αλλά σε άλλους σε διάφορες θέσεις που περνάνε χρήματα από τα χέρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγώ το εξής:ποιός μας εγγυάται ότι εφ' όσον έχουμε εγκριθεί,έχουμε προχωρήσει στην επένδυση,έχουμε ελεγχθεί κ όλα καλώς,στο τέλος θα πάρουμε τα χρήματα?Παίζει περίπτωση τέτοιου παλτού?Εγώ το σκέφτομαι πάρα πολύ...........

 

Αυτό έγκειτε στο αν η έγκριση της πρότασής μας συνεπάγεται σίγουρη επιχορήγηση ή απλά έγκριση σημαίνει ότι πληρούμε τις πρϋποθέσεις για να μπούνε οι υπέυθυνοι στη διαδικασία να δουν ΑΝ ΘΑ μας δώσουν την επιχορήγηση...

 

Απάντηση σαφέστατη δεν πήρα από κανέναν.....και ούτε θα πάρω. Και φυσικά δεν ξεκαθαρίζεται στον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.