Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος χημικός μηχανικός


stgr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι πλέον Διπλωματούχος Χημικός Μηχανικός και με την βούλα!Μου ήρθε πριν μια βδομάδα η κάρτα μέλους στο ΤΕΕ.

Όμως έχω πάρα πολλές απορίες. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε λιγάκι.

1. Μαζί με την κάρτα μου ήρθαν και καποια έγγραφα που επιβεβαιώνουν την εγγραφή μου στο ΤΕΕ. Κάποιο από αυτά αναφέρει ότι δεν πληρώνω το ΤΣΜΔΕ μέχρι 31/12. Η ερώτηση μου είναι με τον καινούριο χρόνο πληρώνω κάθε μήνα το ταμείο? Ανεξάρτητα με το αν εχω βρει δουλειά? Περίπου πόσα λεφτα? Μπορώ να κάνω καποιο διακανονισμό να πληρώσω αφου βρω δουλειά πρώτα?

2. Γενικότερα δεν έχω δουλέψει ποτέ στη ζωή μου. Στον ΟΑΕΔ μπορώ να γραφτώ μόνο εφόσον έχω προυπηρεσία 1 έτους?Κάποια επιδότηση σαν πτυχιούχος δεν δικαιούμαι?

3. Χωρίς προυπηρεσία ξέρω είναι πολύ δύσκολο να βρω δουλειά. Όμως από κάπου δεν πρεπει να ξεκινήσω κ εγω?

4. Σαν μηχανικός είναι προτιμώτερο ένα ΜΒΑ ή μεταπτυχιακό στη φαρμακευτική?(λόγω αντίστοιχης διπλωματικής και ενδιαφέροντος)

Όσο σκέφτομαι τόσο πιο πολλά ερωτήματα γεννώνται...

Σας ευχαριστώ πολύ,

ΧΜ

Link to comment
Share on other sites

1. Οχι καθε μηνα. Πληρώνεις 2 φορες το χρονο, Οκτωβρη και Απρίλιο αν θυμάμαι καλά. Τα 5 πρωτα χρονια είναι 1800 ευρω το χρονο το ποσό που πληρωνεις. Ανεξαρτητα αν δουλευεις. Διακανονισμοί γίνονται, δεν ξερω και πολλα πανω σε αυτο ομως.

2.Στον ΟΑΕΔ δεν μπορεις να γραφτεις..Ποτέ.. Αυτο το διαστημα τρεχει μια επιδοτηση για νεους μηχανικους, ψαξε να δεις προυποθεσεις και αν σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.