Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Koντό υποστύλωμα


 
avgoust

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Εστω ένα υποστύλωμα υπογείου (όχι γωνιακό) το οποίο από την μία πλευρά έχει σε επαφή παράθυρο και από την άλλη έχει το τοιχείο του υπογείου.

 

Αυτό πρέπει να θεωρηθεί κοντό , η μήπως όχι , με την έννοια ότι επειδή από την άλλη πλευρά υπάρχει τοιχείο πλήρους ύψους θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν μπορεί να καταπονηθεί ως κοντό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την κρίση μου δεν έχουμε "θέσει" κοντά υποστυλώματα στο υπόγειο, διότι τα περιμετρικά τοιχεία δεν

έχουν συμπεριφορά τοίχων πλήρωσης, οι οποίοι καταπονούν τους στύλους λόγω της ψαθυρής αστοχίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Chilon η πράξη σε χώρες της Β.Αφρικής έχει δείξει πως μια από τις χειρότερες μορφές ΚΥ είναι στο υπόγειο. Βέβαια εκεί είχαν φεγγίτες παντού, αλλά και πάλι θεωρώ πως το τοιχίο υπογείου θα κάνει πολύ περισσότερη ζημιά.
Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός στην παράγραφο 18.4.9 για τα "θέσει" κοντά υποστυλώματα αναφέρεται μόνο σε τοίχους πληρώσεων.

Στην παράγραφο όμως για τις κρίσιμες περιοχές του υποστυλώματος αναφέρει "όταν το υποστύλωμα συνδέεται με τοίχωμα σε μέρος του ύψους του τότε κρίσιμο θεωρείται όλο το υπόλοιπο ύψος". Οπότε εφόσον στην πλευρά του παραθύρου έχουμε διακοπή στο ύψος δεν θεωρείται δημιουργία κοντού υποστυλώματος?

Link to comment
Share on other sites

apoul έχεις δίκιο σε ότι αναφέρει ο κανονισμό...

Δες όμως εδώ

και στο 1ο λεπτό δείχνει τι παθαίνει ΚΥ με τοίχο από μπετό... Βέβαια αυτό το ΚΥ είναι ανωδομής αλλά...
Link to comment
Share on other sites

Το αν έχουμε κοντό υποστύλωμα δεν έχει να κάνει με το αν ο παρακείμενος τοίχος είναι από τούβλο , ή σκυρόδεμα.

 

Εγώ λέω κάτι λίγο διαφορετικό. Εχω στην μια μεριά παράθυρο και στην άλλη τοιχείο υπογείου πλήρους ύψους , σιδερωμένο και σκυροδετημένο μαζί με την κολώνα.

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι το κοντό υποστύλωμα σημαίνει συγκεκριμένο τρόπο παραμόρφωσης και αστοχίας που στην περίπτωση αυτή λόγω τοιχείου δεν θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τον avgoust. Αν το υποστύλωμα είχε σκυροδετηθεί ξεχωριστά από την κολώνα, μάλλον τότε θα έπρεπε να κουβεντιάζουμε για το αν μπορεί να λειτουργήσει σαν ΚΥ. Από τη στιγμή που είναι εννιαίο τότε θα αποκρίνεται και σαν ένα σώμα.

Θα μπορούσες να πεις (από τη στιγμή που συνδέονται καθόλο το ύψος) ότι είναι σαν μια "εμφανή" κρυφοκολώνα του τοιχείου σου:grin:, (βέβαια λόγω διάταξης των οπλισμών ίσως να υπάρχει μια κάποια σημαντική διαφορά δυσκαμψίας, αλλά δε νομίζω σε καμία περίπτωση ότι θα λειτουργήσει σαν κοντό υποστύλωμα)

Στο παραπάνω βίντεο ενώ υπάρχει τοιχείο (και από τις δυο πλευρές του υποστυλώματος, που είναι μονολιθικά συνδεδεμένο μαζί του) από ένα ύψος και μετά, το υποστύλωμα παραμένει μόνο του και από τις δυο πλευρές!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πεις ότι είναι σαν μια "εμφανή" κρυφοκολώνα του τοιχείου σου

yeahthat.gif Άλλο τοίχος πλήρωσης και άλλο περιμετρικό τοιχείο υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω κάτι λίγο διαφορετικό. Εχω στην μια μεριά παράθυρο και στην άλλη τοιχείο υπογείου πλήρους ύψους , σιδερωμένο και σκυροδετημένο μαζί με την κολώνα.

 

Από τη στιγμή που είναι σκυροδετημένα μαζί είναι λογικό και καταλαβαίνω τη σκέψη ότι δεν έχεις κοντό υποστύλωμα.

Έτσι όμως δεν κάνουμε την παραδοχή ότι στην ουσία δεν υπάρχει καθόλου υποστύλωμα αλλά ένα τοιχείο Ω/Σ δίπλα στο παράθυρο?

Πιθανόν λόγω μικρότερης εμπειρίας (και άρα μεγαλύτερου άγχους) για να είμαι σίγουρος να σκέφτομαι τη δυσμενέστερη περίπτωση.

 

Στο video που έχει βάλει ο acnt έχουμε διαφορετική περίπτωση, εκεί έχουμε κοντό υποστύλωμα ανεξαρτήτος υλικού. Νομίζω υπάρχει άλλο ένα θέμα με κοντά υποστυλώματα που είχες βάλει πάλι μερικά ωραία videakia.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.