Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Koντό υποστύλωμα


 
avgoust

Recommended Posts

@avgoust

Από τη στιγμή που το υποστύλωμα σου είναι σε επαφή με το τοίχωμα υπογείου και η σκυροδέτηση είναι ενιαία χωρίς τη δημιουργία κατακόρυφου αρμού, εκτιμώ ότι δεν έχεις κοντό υποστύλωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαριστεί αν το υπόγειο θεωρείται αμετάθετο ή όχι. Αν είναι αμετάθετο (που μάλλον δεν είναι), δεν τίθεται θέμα κοντού υποστυλώματος, αφού δεν υπάρχει σεισμός κλπ. στη στάθμη αυτή. Αν είναι μεταθετό, θεωρώ πως η σεισμική δύναμη που θα καταπονήσει το στύλο είναι σημαντικά μειωμένη, σε σχέση με τους υπόλοιπους ορόφους, λόγω της παρουσίας των τοιχείων υπογείου. Οπότε θα έλεγα να το θεωρήσεις ως "θέσει" κοντό, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και μάλιστα δεν πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα είναι αντιοικονομικά (δηλαδή, από την όποια εμπειρία μου, έχω παρατηρήσει τα δυσμενέστερα αποτελέσματα θα εμφανιστούν στη στάθμη του ισογείου, ακόμα και αν εκεί δεν είναι κοντό το υποστύλωμα). Να το θεωρήσεις κοντό, και στην πράξη οπλισέ το ως ένα σώμα - οπότε ΕΣΥ θα ξέρεις οτι δεν είναι κοντό στην ουσία...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πρέπει να είναι η απόσταση L , για να μη δημιουργηθεί κοντό υποστύλωμα?

Αναφέρομαι σε πλαίσιο ανωδομής με οπτοπλινθοδομή.

 

 

1123433.jpg

Link to comment
Share on other sites

sundance νομίζω ότι δεν είναι πολύ εύκολο να απαντήσει κάποιος με βεβαιότητα ποια είναι η ασφαλής απόσταση που θα σου εξασφαλίσει εξάλειψη αβεβαιοτήτων! Ακόμα και ο Κανονισμός δεν λέει κάτι ξεκάθαρα!

Σε ανάλογες περιπτώσεις λοιπόν φύλαγε τα ρούχα σου και έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μπορεί να γίνει και κοντό, ώστε να έχεις μεριμνήσει για εξασφάλισή του.

Εξάλλου αυτό που αναφέρεις είναι "θέσει" κοντό υποστύλωμα που όπως πολύ καλά θα ξέρεις δεν προσομοιώνεται ούτε από τα προγράμματά μας (τουλάχιστον στο Fespa που χρησιμοποιώ).

Link to comment
Share on other sites

ilias είναι δυσκολο (ακολουθωντας αυτη τη λογικη) να αντιμετωπιζεις ολα τα υποστυλωματα μιας μελετης ως κοντα.

 

Συν τοις αλλοις αν ειναι θεσει κοντο,δεν εξασφαλιζεσαι απο την εξασφαλιση του ως φυσει κοντο,αφου πρεπει ΕΠΙΠΛΕΟΝ να εφαρμοσεις την 18.4.9.2 (διαταξεις 1-6).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Κανονισμός λέει ότι όταν έχεις "θέσει" κοντά, ελέγχεις έτσι όπως λες!

Νομίζω όμως ότι πετάει το μπαλάκι σ΄εμάς από τη στιγμή που δε δίνει σαφείς οδηγίες σε σχέση με τις αποστάσεις, οπότε είναι καθαρά στην κρίση του Μηχανικού και στην εμπειρία του πως θα κινηθεί!

Γιατί πες μου πόσους ξέρεις ότι κάνουν τους ελέγχους των βημάτων 1-6????

Και σκέψου πόσα ανοίγματα έχει ένα κτήριο που μπορεί να δημιουργήσουν "θέσει" κοντά υποστυλώματα! Φυσικά πολλά!

Διάβασε και αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον.

 

Το L>ύψους του ανοίγματος όμως δυσκολευει πολυ τα πραγματα στις μπαλκονοπορτες και στα μεγαλου υψους παραθυρα.

 

στην πραξη δλδ καποιος στην μελετη πρεπει να θεωρησει πολλα απο τα υποστυλωματα ως κοντα, αν και δεν ειναι βασει as αλλα θα είναι θεσει στην πραξη.

 

Χρησιμοποιει κανεις πλακες εξηλασμενης στις ενωσεις του τοιχου με τα υποστυλωματα για αποφυγη θεσει κοντου?

 

Τι μειονεκτηματα μπορει να εχει αυτη η τεχνικη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ομως μηπως ενισχυεις την πιθανοτητα ανατροπης λογω ελλιπους δεσίματος της τοιχοποιιας...

 

Ποσων εκ. αρμο δημιουργειτε συνηθως?

 

Ας ακουστουν και οι υπολοιποι ως προς το πρακτεο που εφαρμοζετε.

Link to comment
Share on other sites

Αρμός λιγότερο από 3 cm νομίζω αρκεί!

Εμπειρικά πάντα!

 

Δεν ξερω ομως μηπως ενισχυεις την πιθανοτητα ανατροπης λογω ελλιπους δεσίματος της τοιχοποιιας...

Ε εντάξει, οι αβεβαιότητες δεν τελειώνουν ποτέ σε μία κατασκευή!

Αν πάμε σε τόσο μεγάλο "ψείρισμα" οδηγούμαστε σε ένα φαύλο κύκλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.