Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Koντό υποστύλωμα


 
avgoust

Recommended Posts

Πρόσεχε Γιάννη, αν κάνεις αυτό με τους αρμούς, τότε διαγράφεις την ύπαρξη κ λειτουργία του στατικού υπογείου!

 

Βασικά, εγώ τα cours anglaise δεν τα φοβάμαι όταν έχουν "λαμπά" τουλάχιστο μισόυ μέτρου. Αν έχεις περιμετρικά μόνο στύλους και παντού φατνώματα, τότε έχεις πρόβλημα...

 

Τρίτη λύση: Ξανά επίλυση με τα στοιχεία που "φοβάσαι" ως κοντά με το κατάλληλο Ητ.

 

Alexispap, χθες βράδι είχα αυτή την κουβέντα και υποστήριζα οτι αυτά τα bracings είναι ο λόγος που δεν "περπατά" η μεταλλική κατασκευή στην κατοικία στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είτε έχεις nv>0,60 ή όχι, δεν παιζει κανενα ρολο στην αντιμετωπιση των κοντων.

 

Αφου προκειται για μονοκατοικια, λύσε με q=1,5 και αγνοησε τα κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπρεπε να το είχα κάνει sundance γιατί θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο...

Τώρα όμως ξεκινάει η οικοδομή!! Δεν νομίζω ότι προλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Ηλία όποτε μπορέσω θα ανεβάσω..

 

Όμως έχει εφαρμόσει κανείς στην πράξη αυτό που τους λέω; (Δηλ. αρμό μεταξύ περιμετρικού τοιχείου και υποστυλωμάτων);

Γιατί θα με τρελλάνουν! Λένε ότι πρέπει να πέσει σε δύο δόσεις γιατι δεν στέκεται το φελιζόλ στη θέση του! Ε! Και;

Να πέσει σε δύο δόσεις! Τόσο δύσκολο είναι;

Από το να φτιάξεις κοντά υποστυλώματα γύρω - γύρω και να φοβάσαι μια ζωή μην τυχόν και γίνει σεισμός...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην το κάνεις Γιάννη μάλλον περισσότερα προβλήματα θα κάνεις με στεγανώσεις κ.τ.λ.

Δεν το έχω κάνει ποτέ.

Αν ανεβάσεις κατόψεις και δω τις αποστάσεις θα σου προτείνω όπλιση πέριξ των ανοιγμάτων και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όμως έχει εφαρμόσει κανείς στην πράξη αυτό που τους λέω;

Nαι, το έχω κάνει. Και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερο άνοιγμα ή -για να το πω καλύτερα- με τοιχίο μικρότερου ύψους, ~1,50μ.

 

Έχουν δίκιο που λένε σε 2 φάσεις. Και πρέπει σε 2 φάσεις για να περάσεις κανένα κορδόνι για την υγρομόνωση.

 

Εσύ δεν θέλεις να πέσει σε 2 δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

κορδονι εννοεις waterstop?

 

και που πιάνεται το τοιχωμα υπογειου? μονο στην βαση του?

 

ΥΓ. αν δεν εχουν πεσει τα υποστυλωματα γιατι δεν κανεις μια επιλυση θεωρωντας τα κοντά και εφαρμοσε αυτη την οπλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.