Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατακόρυφοι Αντιανέμιοι


 
gsfp

Recommended Posts

Πρόσφατα σε μία στατική μελέτη ενός μεταλλικού κτιρίου, διαστάσεων

6,00Χ12,50μ., το οποίο από τις τρείς πλευρές εφάπτεται με άλλα κτίρια και έτσι τοποθετησα κατακόρυφα αντιανέμια στην μία του πλευρά (12,50μ.) ενώ στην πρόσοψη του (12,50μ.), επειδή θα τοποθετηθούν τζάμια δεν μπορούσα για αισθητικούς λόγους να τοποθετήσω κατακόρυφα αντιανέμια, ο ελεγκτής υπάλληλος στην Πολεοδομία, μου ζήτησε να του φέρω από τον Ευρωκώδικα την διάταξη που μου επιτρέπει να τοποθετήσω κατακόρυφα αντιανέμια μόμο από την μία πλευρά του κτιρίου. Αυτός θεωρεί δεδομένο και υποχρεωτικό ότι πρέπει να υπάρχουν τα κατακόρυφα αντιανέμια και απο τις δύο πλευρές.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;:D

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρέπει να είναι και από τις 2 πλευρές το χιαστί διότι υπάρχει στρέψη στο φορέα σου. Αν δεν μπορείς να βάλεις χιαστί βάλε τύπου Λ ή κάποια άλλη μορφή. Στην τελική χαράμισε λίγο από την πρόσοψη.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα σε μία στατική μελέτη ενός μεταλλικού κτιρίου, διαστάσεων

6,00Χ12,50μ., το οποίο από τις τρείς πλευρές εφάπτεται με άλλα κτίρια και έτσι τοποθετησα κατακόρυφα αντιανέμια στην μία του πλευρά (12,50μ.) ενώ στην πρόσοψη του (12,50μ.), επειδή θα τοποθετηθούν τζάμια δεν μπορούσα για αισθητικούς λόγους να τοποθετήσω κατακόρυφα αντιανέμια, ο ελεγκτής υπάλληλος στην Πολεοδομία, μου ζήτησε να του φέρω από τον Ευρωκώδικα την διάταξη που μου επιτρέπει να τοποθετήσω κατακόρυφα αντιανέμια μόμο από την μία πλευρά του κτιρίου. Αυτός θεωρεί δεδομένο και υποχρεωτικό ότι πρέπει να υπάρχουν τα κατακόρυφα αντιανέμια και απο τις δύο πλευρές.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;:D

 

Εάν έχεις κατακόρυφα χιαστί αντιανέμια στις τρεις πλευρές της περιμέτρου του κτιρίου σου

θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κανονιαμού.

Εξ άλλου και ο ΕΑΚ προτείνει στοιχεία ακαμψίας στις τρεις πλευρές της περιμέτρου του κτιρίου αν δεν μπορούμε να τα έχουμε συμμετρικά.

Οσον αφορά τον κάθε ελεγκτή υπάλληλο στην Πολεοδομία , και για οποιοδήποτε θέμα διαφωνεί σε κάποια μελέτη , θα πρέπει εκείνος να δείξει την διάταξη του κανονισμού που απαγορεύει το οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν κατάλαβα να έχει σε 3 πλευρές χιαστί, αλλά μόνο σε μία στην οποία δεν έχει τζαμαρίες. Εξάλου όταν έχεις φορέα με πλαίσια τα χιαστί τοποθετούνται στις πλευρές εκτός των πλαισίων. Αρα σε συνήθη ορθογωνικά κτίρια μάλλον 2 είναι οι διαθέσιμες πλευρές....

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα σε μία στατική μελέτη ενός μεταλλικού κτιρίου, διαστάσεων

6,00Χ12,50μ., το οποίο από τις τρείς πλευρές εφάπτεται με άλλα κτίρια και έτσι τοποθετησα κατακόρυφα αντιανέμια στην μία του πλευρά (12,50μ.) ενώ στην πρόσοψη του (12,50μ.), επειδή θα τοποθετηθούν τζάμια δεν μπορούσα για αισθητικούς λόγους να τοποθετήσω κατακόρυφα αντιανέμια, ο ελεγκτής υπάλληλος στην Πολεοδομία, μου ζήτησε να του φέρω από τον Ευρωκώδικα την διάταξη που μου επιτρέπει να τοποθετήσω κατακόρυφα αντιανέμια μόμο από την μία πλευρά του κτιρίου. Αυτός θεωρεί δεδομένο και υποχρεωτικό ότι πρέπει να υπάρχουν τα κατακόρυφα αντιανέμια και απο τις δύο πλευρές.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;:D

 

Το έχεις λύσει με χωρικό μοντέλο? Αν ναι τότε από μετακινήσεις βγαίνει η απάντηση που θα δώσεις στον ελεγκτή για το αν είναι επαρκές ή όχι η τοποθέτηση που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.