Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποτυπώσεις (συμβουλές)


xobit

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω πείρα πάνω στις αποτυπώσεις και μου ζητήθηκε να κάνω μια, μπορείτε να μου πείτε τι να προσέξω ή τι βήματα να ακολουθήσω?οτιδήποτε συμβουλή θα είναι χρήσιμη.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόκειται να αποτυπώσεις? Γίνε λιγάκι ποιο συγκεκριμένος αν θες. Παντός πριν από οτιδήποτε να ορίσεις τον άξονα αναφοράς των μετρήσεων σου, αυτό μπορεί να γίνει εύκολα με αλφαδολάτσιχο ή λέιζερ. Έπειτα μπορείς να ξεκινήσεις την αποτύπωση σου επισημαίνοντας και τις τυχών προσθήκες- κατασκευαστικές φάσεις αν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ακόμα δεν ξέρω.Γενικά μου είπαν οτι θα αποτυπώσω το δίκτυο ύδρευσης-αποχέτευσης σε ένα δρόμο με σκόπο σε μελλοντικη αλλαγή του δρόμου να σχεδιάσουμε το καινούργιο δίκτυο.Υπάρχουν κάποια στάνταρ βήματα που πρέπει να ακολουθήσω?Κάποια μεθοδολογία?

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα στανταρ βήματα είναι το "έκαστος στο είδος του" συνάδελφε.δε σημαίνει ότι επειδή το είπαν σε εσάνα (σαν υπέυθυνο ή σαν εργολάβο φαντάζομαι) ότι θα πας και εσύ αυτοπροσώπως να το αποτυπώσεις...φωνάζεις έναν τοπογράφο και αυτός ξέρει..(και για τώρα και για το μέλλον!)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου είπαν οτι θα αποτυπώσω το δίκτυο ύδρευσης-αποχέτευσης σε ένα δρόμο με σκόπο σε μελλοντικη αλλαγή του δρόμου να σχεδιάσουμε το καινούργιο δίκτυο.Υπάρχουν κάποια στάνταρ βήματα που πρέπει να ακολουθήσω?Κάποια μεθοδολογία

 

Δουλειά τοπογράφου. Η λειτουργία του δικτύου και τα εξαρτήματά του είναι δουλειά και μηχανολόγου, αλλά η αποτύπωσή του δικτύου για μελλοντικές αλλαγές δρόμου κτλ, όχι.

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν εξετάζουμε αν είναι δουλειά του τοπογράφου ή όχι!εγώ ρώτησα αν μπορει ο τοπογράφος να αποτυπώσει σωληνες ύδρευσης και αποχέτευσης (αν γνωρίζει εννοώ).Το δρόμο θα μπορει να τον χαράξει,τα δίκτυα ομως θα ξέρει πως θα τα αποτυπώσει?Και στη τελική επειδή αυτο με τον τοπογράφο είναι φιλοσοφική συζήτηση μήπως έχετε τίποτα σχετικές γνώσεις για να μου τις μεταδώσετε?

2.Δεν κατάλαβα την ερώτηση αν ενα δίκτυο μπορεί να μελετηθεί απο μηχανολόγο?αν μπορείς να γίνεις πιο σαφής.Απο ποιόν να μελετηθεί?

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν εξετάζουμε αν είναι δουλειά του τοπογράφου ή όχι!εγώ ρώτησα αν μπορει ο τοπογράφος να αποτυπώσει σωληνες ύδρευσης και αποχέτευσης (αν γνωρίζει εννοώ)

σαν μεθοδολογία ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΝΑΙ.σαν λεπτομέρειες (αν χρειάζεσαι κάποια εξιδεικευμένα σημεία που θα πρέεπει να αποτυπωθούν) θα πρέπει από πριν να του τα επισημάνεις.και αυτός θα βρει τον τρόπο.να είσια σίγουρος.φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.