Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαλκός ή μπρούτζος σε όψεις


howard_roark

Recommended Posts

εχει χρησιμοποιήσει κανείς φύλλα χαλκού ή μπρούτζινα σε όψη κτιρίου?

 

το αισθητικο ειναι λυμενο, προβληματιζομαι όμως για τη συμπεριφορα του υλικού μετά από πολύχρονη έκθεση στα στοιχεία της φύσης - μιλάμε για τελείως νότια όψη σε φαρδύ δρόμο, δηλαδή ο ήλιος το βαράει τουλάχιστον 10-15 ωρες την ημέρα.

 

σκεφτομαι πιθανή αλλαγή χρώματος ή άλλο που δεν μπορώ να σκέφτώ. Ιδέες ή εμπειρίες?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή χρώματος (στο κλασσικό πρασινί του χαλκού) θα έχεις εαν το υλικό που θα βάλεις δεν θα έχει υποστεί επεξεργασία.

 

δες εδώ

 

http://www.tecu.com/products/surfaces/pr_su_index.php.en

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το λινκ, διαβαζοντας το (εκτος αν μου ξεφευγει κατι) σε ολα τις ποικιλες για cladding αναφερει οτι οντως θα υπαρχει αλλαγη χρωματος στο χρονο. Εχεις αντιληφθει εσυ κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

ο μπρούντζος είναι πιο ανθεκτικός. Θα έχει υποστεί βέβαια, αρχική επεξεργασία, αλλά ΔΕΝ πρέπει να προσπαθήσει κανένας μετά να τον "ξαναγυαλίσει". - Νομίζω ότι είναι και φθηνότερος ως λύση σε σχέση με το χαλκό.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για μπρουτζο το βλεπω γιατι ερχεται σε πιο σκουρα χρωματα, ο χαλκος εκτος του κινδυνου να πρασινισει ειναι πιο εντονος στα χρωματα και επικινδυνος να αποτυχουμε στο αποτελεσμα.

 

εχω στειλει ενα μηνυμα στην ΚΜΕ, εχει κανεις εμπειρια ή γνωση για ελληνα προμηθευτη φύλλων για επένδυση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα έχουν αλλαγή χρώματος αλλά μικρή, εκτός απο το classic το οποίο θα γίνει πρασσινί αλλά μετά απο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αν το κτυπάει ο ήλιος τόσες ώρες ίσως θα πρέπει να δεις το θέμα των συστολοδιαστολών.

Αν πάλι το έχεις εξετάσει ξέχνα το σχόλιο μου.

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου σαν επιθυμητό αισθητικό αποτέλεσμα αλλα κοίτα για χάλυβα cor-ten, που έχει άριστη αντοχή και καλυτερεύει με τον χρόνο. Χρωματικά σκουραίνει ελαφρώς με τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.