Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη δεξαμενής


 
Yorgos

Recommended Posts

Για σεισμό ισχύει η Ε39/99 (υπολογισμός συμμετακινούμενης μάζας νερού) και κάθε τεκμηριωμένη επιστημονική μέθοδος.

Ωθήσεις γαιών με σεισμό με ΕΑΚ (mononobe-okabe).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το κάνω.

Δεν μπορείς να κάνεις και διατριβή σε κάθε πισινούλα ή δεξαμενούλα που είναι κακοπληρωμένη ή απλήρωτη... Βάζεις λίγο υπέρ της ασφάλειας (πάντα) και ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την προσέγγιση αλλά εχει επαλήθευσει κανείς αν τα αποτελέσματα από ανάλυση με πεπερασμένα στοιχεία δίνουν ευμενέστερη λύση από την απλή διαδικασία των τριερείστων και προβόλου?Εχω ακούσει πως για πισίνα δεν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική κάνε μια προσεγγιστική στατική ανάλυση με γραμμικά μέλη ... Αν έχεις το fespa... έχει στα παραδείγματα του μια τέτοια λύση !!!

Link to comment
Share on other sites

Με το STRAD και το ETABS δουλευω...έχει κάνει κανείς ανάλυση δεξαμενής σε κάποιο από τα δύο? Δώστε καμιά ιδέα γιατί ειδικά στο STRAD πρεπι να περιγράψω Γενική Κοιτόστρωση έχω την εντύπωση...θέμα μόρφωσης του μοντέλου δεξαμενής&γενικής κοιτόστρωσης είναι...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα μου έτυχε δεξαμενή νερού -3 έδραση +1,2 στέψη κλειστή στην οροφή.

Κατ' αρχάς αν έχεις κλειστή οροφή δεν έχει καμία σχέση με πισίνα.

Για πειραματισμό το έλυσα όλο με πεπερασμένα αλλά και με το χέρι με πίνακες πλακών. Συνοπτικά τα συγκριτικά αποτελέσματα είναι:

1) Με τους πίνακες βγήκαν μεγαλύτερα εντατικά μεγέθη.

2) Μεμβρανικά στοιχεία βάζεις όπου μπορεί να λειτουργήσουν έτσι (πολύ λεπτές πλάκες) γεγονός που δεν ισχύει εδώ. Τα πεπερασμένα της προσομοίωσης θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψη και διατμητική παραμόρφωση (ιδίως στα περιμετρικά τοιχώματα).

3) Σεισμός όσον αφορά την ταλαντούμενη μάζα της οροφής στο 1,2 δεν έβγαζε τίποτα σημαντικό καθώς περιμετρικά έχεις τοιχεία και βγαίνει ως πρακτικά απαραμόρφωτη κατασκευή.

4) Σεισμός όσον αφορά τις πρόσθετες ωθήσεις γαιών (mononobe okabe) δεν ξέρω αν είναι τελείως σωστό καθώς αυτές για τον υπολογισμό των πρόσθετων ωθήσεων λαμβάνουν υπόψη ταλαντούμενη μάζα το πρίσμα εδάφους Coulomb, δηλαδή μάζα εδάφους μετακινούμενη μαζί με την κατασκευή (βλέπε ακρόβαθρα) οπού υπάρχει μεγάλο περιθώριο μετακίνησης. Μπορείς να το λάβεις υπόψη υπέρ της ασφαλέιας και μόνον αν αυξάνει τα μεγέθη. Πιο ρεαλιστική αντιεμτώπιση θα ήταν αν αντί εδάφους έβαζες ελατήρια μη γραμμικά με νόμο αυτόν του ke,kp του εδάφους οπότε δεν χρείάζεται να βάλεις και φόρτιση ενεργητικών ωθήσεων, θα βγούν από μόνες τους. Αν δεν έχεις αυτήν τη δυνατότητα βάλε τις ενεργητικές ωθήσεις ως φόρτιση και για τις παθητικές μονόδρομα ελατήρια (να ενεργούν μόνο σε θλίψη) ή καλώδια αλλά με αντίθετη διεύθυνση με σταθερά kp.

5) Τέλος αφού έκανα όλα αυτά έφτασα στην απαίτηση υδατοστεγανότητας δηλαδή περιορισμό ρηγματώσεων με έλεγχο τάσεων σκυροδέματος και οπλισμού (είναι το πλέον κρίσιμο για δεξαμενές). Εκεί μου βγήκε ο τελικός οπλισμός ο οποίος ήταν αρκετά μεγαλύτερος αυτού της αντοχής.

 

Συμπερασματικά ασχολήσου περισσότερο με την λειτουργικότητα από την αντοχή γιατί εκεί θα σου βγούν τα κρίσιμα μεγέθη (έλεγχος ρηγμάτωσης). Η τελική όπλιση έβγαινε πιο εύκολα, πλην της οροφής, διπλή εσχάρα και χρειάστηκαν καβαλέτα στην εδαφόπλακα κοντά στα περιμετρικά τοιχεία (τα οποία στη βάση τους τα διαμόρφωσα σαν πεδιλοδοκούς με κώνο) καθώς και σε κάποια μεσαία υποστυλώματα που είχα λόγω διάτρησης. Τα υποστυλώματα τα έβαλα για να μειώσω το άνοιγμα των πλακών της οροφής για τί είχα απαίτηση μεγάλων χώρων ενιαίων οπότε στο μέσο τους έβαλα υποστύλωμα.

Καλό είναι όπου προτίθεσαι να βάλεις "κρυφουποστυλώματα" συμπαγείς ζώνες να το λάβεις υπόψη στο μοντέλο σου καθώς θα προκύψουν στην βάση τους μεγαλύτερες εντάσεις στο έδαφος τοπικά και πρέπει να το ελέγξεις για παν ενδεχόμενο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος/απόφαση/φεκ για τον υπολογισμό δεξαμενών και ειδικότερα για τους ελέγχους ρηγμάτωσης μιας και στην Σ15.2 ΕΚΩΣ2000 αναφέρει ότι έργα με ειδικές απαιτήσεις έναντι ρηγματώσεως όπως οι δεξαμενές δεν καλύπτονται από το κεφάλαιο αυτό.

 

Έχετε δει το μέρος 4 του en1998 που αναφέρεται στα σεισμικά δεξαμενών?Δεν το έχω και δυστυχώς το link απο τα downloads των ευρωκωδίκων (rapidshare) δεν δουλεύει.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.