Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Evva

Recommended Posts

Καλημέρα!!Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έκανα ένα τοπογραφικό, σε κυρωμένη πράξη εφαρμογής. Ψάχνοντας διαπίστωσα πως το οικόπεδο χρωστάει εισφορά σε γη 4τ.μ. Ο ιδιοκτήτης ζήτησε να ρωτήσω τι χρειάζεται για να είναι καθαρό το οικόπεδό του. Στην πολεοδομία μου είπαν πως πρέπει να κάνουμε διορθωτική πράξη εφαρμογής (κάτι που δεν έχω ξανακάνει). Να αναφέρω πως για την ίδια περιοχή έχουν γίνει ήδη 4 πράξεις εφαρμογής.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Όταν χρεωστάει εισφορά σε γη μπορεί να οικοδομήσει?

2) Κάνοντας την διορθωτική τι θα κάνω?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Evva

το εμβαδό των 4 τ.μ είναι πολύ μικρό και το πιθανότερο μη πολεοδομικά αξιοποιήσιμο

είναι η πιό συνηθισμένη περίπτωση μετατροπής απο εισφορά σε γή σε εισφορά σε χρήμα

κάτι τέτοιο μάλλον θα απαιτείται

ρώτησε σχετικά την υπηρεσία και προχώρησε σε διορθωτική, να και κατά την γνώμη μου μάλλον παράλειψη είναι και θα μπορούσε να έχει ήδη διευθετηθεί

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί μου κίνησε την περιέργεια.

Μετά την πράξη Εφαρμογής και όταν πλέον δοθούν οι ιδιοκτησίες είναι δυνατόν να υπάρχει εισφορά σε γη?

Δεν θα έπρεπε στους πίνακες της πράξης να έχει μετατραπεί σε εισφορά σε χρήμα?

Link to comment
Share on other sites

Μετα την κυρωση ολα μετατρεπονται σε χρημα μετατροπη εισφορας γης σε χρημα και εισφορα σε χρημα και γινεται η πραξη επιβολης.

Αν εχεις προσκυρωση στηλη 48 χρειαζονται συμβολαια

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται διορθωτικη εκτος αν υπαρχει λαθος στα στοιχεια...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συνάδελφισσα δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Τα 4 τ.μ. είναι το υπολοιπο της εισφοράς που μένει μετά την ρυμοτόμηση? Οπως είπε ο συνάδελφος, θα έπρεπε να είχε γίνει μετατροπή. Μήπως δεν αναφέρεται αυτό στους πίνακες και χρειάζεται εκεί διόρθωση ο πίνακας? Αν σου ήταν δυνατό, ανέβασε τους πίνακες της πράξης μήπως γίνει πιο σαφές το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τον πίνακα θα τον πάρω από βδομάδα για να δω τι ακριβώς γράφει. Μου είπαν πως στην τελευταία πράξη που κυρώθηκε έγιναν πάρα πολλά λάθη και πρέπει να κάνω διορθωτική. Και επειδή το ιδιοκτησιακό είναι περίεργο πρέπει να κάνω για το σύνολο των οικοδομικών τετραγώνω. Πάντως σας ευχαριστώ όλους και μόλις πάρω τους πίνακες θα τους βάλω εδώ και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπαρχει καπου πινακας πραξης εφαρμογης για να το συμπληρωσω σε ecxel;

θελω να κανω διωρθωτικη και ψαχνω καθαρο πινακα πρωτυπο. Εχει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ηθελα να ρωτησω : Ποτε χρονικα μεταγράφεται στο υποθηκοφυλακιο αποφαση νομαρχη για κυρωση διορθωτικης πραξης εφαρμογης σχεδιου πολεως με τις διαταξεις του Ν.1337/83 και αφορα μικρο αριθμο ιδιοκτησιων

α)Αμεσως μετα την υπογραφη του Νομαρχη?

β)με την παρελευση του 10ημερου ενημερωσης των ιδιοκτητων της υπ.αριθμ.αποφ.79881/3445/6-12-84 ΦΕΚ 862 Δ/11-12-1984?

γ)μετα την παρελευση των 30 ημερων απο προσφυγη για παραβαση νομου στον περιφερειαρχη?

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στο παρόν.

Δεν χρησιμοποιούμε κεφαλαία στους τίτλους των θεμάτων. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, DOOM.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.