Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Evva

Recommended Posts

Με βάση το άρθρο 12 παρ. 7α, όπως συμπληρώθηκε με την παρ. 5 του άρθρου 6 του ν2242/1994 "Η πράξη εφαρμογής κυρώνεται με απόφαση του Νομάρχη, αποτελεί ταυτόχρονα και πράξη βεβαίωσης για την εκπλήρωση των υποχρεώσεων εισφοράς σε γη, όπως και κάθε μεταβολής που επέρχεται στα ακίνητα σύμφωνα με την παρ. 3, όπως αυτή συμπληρώθηκε με την παρ. 5α του ν.151285 και μεταγράφεται στο οικείο υποθηκοφυλακείο. Για τα ακίνητα αυτά δεν ισχύουν οι διατάξεις περί χρησικτησίας".

 

Επομένως, μετά την υπογραφή της απόφασης κύρωσης της ΠΕ από το Νομάρχη, αυτή προωθείται στο οικείο υποθηκοφυλακείο για μεταγραφή.

 

Η απόφαση που αναφέρεις (ΦΕΚ 862/Β και όχι 862/Δ) αφορά στον τρόπο και τις προδιαγραφές σύνταξης της ΠΕ. Επίσης, εκτός των άλλων, η προθεσμία των 10 ημερών για την ενημέρωση των ιδιοκτητών, που αναφέρεται στην απόφαση αυτή έχει τροποποιηθεί σε "προθεσμία που αναφέρεται σε σχετική πρόσκληση", με την παρ. 4 του άρθρου 6 του ν.2242/1994.

 

Τέλος, οι προθεσμίες για την προσφυγή κατά διοικητικών πράξεων (αυτή που αναφέρεις, 60 ημέρες από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ κλπ) είναι γενικές και ανεξάρτητες της διαδικασίας μεταγραφής της ΠΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η πράξη εφαρμογης μεταγραφει την επομενη μερα απο την κυρωση του Νομαρχη και επελθουν μεταβολες που προβλεπονται και ακυρωθει απο τον περιφερειαρχη για παραβαση νομου τι γινεται με τα συμβολαια,ακυρωνονται?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το γεγονός ότι, η ερώτηση είναι εντελώς θεωρητική (πρακτικά, δεν είναι δυνατόν να γίνει), δεν καταλαβαίνω τη συσχέτιση με "συμβόλαια".

 

Συμβουλεύω να βρεις και να διαβάσεις το κωδικοποιημένο άρθρο 12 του ν.1337/1983, στο οποίο περιλαμβάνονται όλες οι σχετικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου πεί τη γνώμη του για το ποιά πρακτική σε σχέση με τη δημοσιοποίηση- ενημέρωση ομόρων ιδιοκτησιών , πρέπει να ακολουθήσει η πολεοδομία στην περίπτωση που με διορθωτική πράξη μεταβάλλεται η γεωμετρία των τελικών ορίων άρα και η στήλη 41, ή καταργείται ένα νέο οικόπεδο καθότι στη θέση του είχε εκδοθεί οικ. άδεια βάση της οποίας κατασκευάστηκε νόμιμο κτίσμα πρίν την κυρωμένη π.ε. πλήν όμως δεν αποτυπώθηκε από τον μελετητή?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας συνάδελφοι,

ήθελα να ρωτήσω το εξής :

θέλω να κάνω μια διορθωτική πράξη εφαρμογής σε ένα οικόπεδο ,

επειδή ο μελετητής της Π.Ε. δεν είχε αποτυπώσει ένα αυθαίρετο κτίσμα και εγώ σήμερα ζητάω να παραμείνει το ένα σύνορο στην αρχική θέση , καθώς στην τελική θέση βάσει Π.Ε. τέμνει το σπίτι.

Ο όμορος συμφωνεί και αποδέχεται την πρόταση της διόρθωσης της Π.Ε.

Η ερώτηση μου είναι αν λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο...?

δηλ.πολεοδομικά αυτά περπατάνε?

κατόπιν θα πρέπει να διορθώσω και το κτηματολόγιο ...

αυτά γίνονται ή ώραια τα λέμε?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οι αλλαγές που θα κάνεις σε αυτά τα δύο οικόπεδα....

Κανονικά πρέπει να εξετασθεί αν με τις αλλαγές αυτές επηρεάζονται και όλα τα άλλα οικόπεδα εντός του Ο.Τ.

Σε γενικές γραμμές ΝΑΙ περπατάνε αλλά με ρυθμούς .... δημοσίου.

Τώρα μάλιστα που βάλανε και ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΙΚΟ TURBO ..... Θα πρέπει να βρεις που θα αποστείλεις το φάκελλο.... Εδώ μπορώ να σε βοηθήσω: Αποκεντρωμένη Περιφέρεια...

Ποια υπηρεσία και Ποιός θα τον χρεωθεί ??? και Πότε???? Άστο καλύτερα γιατί θα βάλεις τα κλάματα!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτά σκέφτομαι και απογοητεύομαι ,

φαντάζομαι είναι μεγάλος μπελάς.

μάλλον θα προσπαθήσω να τον αποφύγω,

το μόνο καλό είναι ότι θα φύγει από την πολεοδομία Μαρκοπούλου (τσώρας κ.λ.π.)

βέβαια που θα πάει....

 

τελικά πήγα μια βόλτα από πολλεοδομία και ο τοπογραφος της πολεοδομίας μου είπε την εξής πατέντα για να μην μπλέξω με διορθωτική:

να γίνει αγορά από τον οικοπεδούχο 1 του ομόρου οικοπέδου 2

και αγορά από τον οικοπεδούχο 2 του ομόρου οικοπέδου 1

οπότε θα προκύψει το τελικό οικόπεδο 1+2 στο οποίο θα κάνω κάθετη και θα ορίσω το μεταξύ τους σύνορο όπως θέλω.

μου φαίνεται καλή λύση

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού.. τον φόρο για τις μεταβιβάσεις ποιός τον πληρώνει????

και επίσης δεν κατάλαβα τον συλλογισμό του.

Πιο απλό δεν είναι να γίνει συνένωση των δύο?? γιατί να γίνουν αγορές??? Ισως βέβαια και τα δεδομένα που έδωσες δε βοηθούν στη κατανόηση του προβλήματος... ίσως..

Link to comment
Share on other sites

ο όμορος απλά συμφωνεί αλλά τα έξοδα θα βαρύνουν τον ενδιαφερόμενο για τις αμφότερες αγοραπωλησίες και την σύσταση.

@grtopo,

έχεις δίκιο οι αμοιβαίες αγορές (ανταγορές) θα καταλήξουν στην συνέννωση,

θα ρωτήσουμε συμβολαιογράφο αν φορολογικά συμφέρει η συνέννωση ή οι προτεινόμενες ανταγορές ,

έχω την αίσθηση ότι θα βγάλουν τον ίδιο φόρο.

 

αυτό που δεν ξεκαθάρισα είναι αν όταν γίνει η συνέννωση με τον α΄, β ΄τρόπο ,

δεν πιστέυω να πρέπει να κάνω επιπλέον και διορθώση στην Π.Ε. ότι τα 2 οικόπεδα έγιναν 1 ενιαίο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.