Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Evva

Recommended Posts

Συνάδελφοι, πέρα από το ρυμοτομούμενο, η πράξη δεν δείχνει αλλαγές στα εσωτερικά όρια της κάθε ιδιοκτησίας, και είναι 4 σπίτια κολλητά, χωρίς καν θλάσεις στα όρια. Δεν νομίζω ότι έχει διαφορά το τότε από το τώρα. Είτε ο μελετητής είχε κάνει λάθος στην αποτύπωση που δεν το πήρε κανένας χαμπάρι μέχρι το 2002 (οπότε περαστικά τους...), είτε συνάδελφε liv25k, κάπου κάνεις λάθος, είτε στις μετρήσεις είτε σε μετατροπές μεταξύ των συστημάτων. Αν η πράξη εφαρμογής κουβαλάει τέτοιο σφάλμα, τουλάχιστον θα ήταν γνωστό στην περιοχή (πολεοδομία, μηχανικοί στην περιοχή).

 

Γνώμη μου: αποτύπωση με total (όχι gps) των τεσσάρων ιδιοκτησιών, σε αυθαίρετο σύστημα, και κούμπωμα πάνω στο σχέδιο της πράξης. Βγαίνουν διαφορές σε μήκη/εμβαδά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν γίνεται.

Έχεις 1 αρχική και 3 τελικές. ο Α έχει 5% στην αρχική. Αν τον βάλεις στην 1 τελική και όχι στις άλλες, οι τελικές δεν θα κλείνουν ως ποσοστά (100%).

 

Γιατί ανταλλαγές ποσοστών και περισσότερες/λιγότερες μεταβιβάσεις; Κάντε την σύσταση τώρα και όχι αργότερα. Ένα συμβόλαιο.

 

(Εκτός και αν δεν υπάρχει συνεννόηση μεταξύ του συνόλου των συνιδιοκτητών, οπότε έτσι & αλλιώς αυτό που πας να κάνεις πιθανόν να είναι και παράνομο. Ποιός είναι αυτός που θα επιλέξει σε ποιό ΟΤ θα καταλήξει ο καθένας; )

 

Πώς θα γίνει σύσταση καθέτων σε 3 Ο.Τ.;....Μα ακριβώς επειδή υπάρχει συννενόηση μεταξύ τους, και συμφωνούν οι ίδιοι σε ποια Ο.Τ. θα μπει ο καθένας.Στο τέλος, όλοι οι συνιδιοκτήτες, έχουν το ίδιο ποσοστό επί της αρχικής ιδιοκτησίας!Μπορεί στο ένα Ο.Τ. οι δύο να έχουν από 50% της ιδιοκτησίας σε αυτό το Ο.Τ., αλλά στο σύνολο των κομματιών και στα 3 Ο.Τ. έχουν το ποσοστό που τους αναλογεί, βάσει τίτλων!

Συγγνώμη που επιμένω, αλλά ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό που λέω δεν γίνεται!Το ίδιο κάνει και το σχέδιο πόλης, μόνο που τους μοιράζει όλους και στα 3 Ο.Τ. Μάλλον κάτι μου ξεφεύγει από τη νομοθεσία....ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Link to comment
Share on other sites

οπως τα ειπε και ο dsworks,

 

με την ΠΕ αποδοθηκαν σε ολους τους αρχικους συνιδιοκτητες του "ενταχθεντος" ακινητου, τρια ανεξαρτητα οικοπεδα,

και κατα το ιδιο ποσοστό, σε ολα, όσο ειχε καθε ενας στο αρχικό....

 

δλδ.... σε καθε ενα ξεχωριστό οικοπεδο παιρνει καθε ενας 20%, - αν στο αρχικο ηταν 5 με 20% καθε ενας...

Η ΠΕ μεταγράφεται και εχει ο καθενας τον δικο του τιτλο για το δικο του ποσοστό..

Αν θελουν να "ανταλλαξουν" μεταξυ τους ποσοστα ή να πουλήσει καθε ενας το ποσοστό του

ή να χτισουν ολοι μαζι ανα οικοπεδο χωριστα

 

ή να συστησουν καθετη σε ενα ή σε ολα τα οικοπεδα... ξ ε χ ω ρ ι σ τ ά

ειναι δικαιωμα του καθενος

 

Ετσι επρεπε να κανει η ΠΕ, να τους ξαναβαλει ολους σε ολα με τα ιδια ποσοστά...

[αν ο μελετητής επαιρνε πρωτοβουλια να τους τα μοιρασει "ξεχωριστα" οι μισοι θα καταμηνυαν τους αλλους μισους..-μαζί με τον μελετητή...-

που πήραν τα "καλυτερα" ....τα "γωνιακα", τα πιό "ευάερα" !!!! και ό,τι αλλο θα ελεγε καθε ενας...]

 

Αρα,. αν θελουν να μοιρασουν.... θα κανουν διανομή πληρωνοντας τα εξοδα.

 

αυτα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα γίνει σύσταση καθέτων σε 3 Ο.Τ.;....Μα ακριβώς επειδή υπάρχει συννενόηση μεταξύ τους, και συμφωνούν οι ίδιοι σε ποια Ο.Τ. θα μπει ο καθένας.Στο τέλος, όλοι οι συνιδιοκτήτες, έχουν το ίδιο ποσοστό επί της αρχικής ιδιοκτησίας!Μπορεί στο ένα Ο.Τ. οι δύο να έχουν από 50% της ιδιοκτησίας σε αυτό το Ο.Τ., αλλά στο σύνολο των κομματιών και στα 3 Ο.Τ. έχουν το ποσοστό που τους αναλογεί, βάσει τίτλων!

Συγγνώμη που επιμένω, αλλά ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό που λέω δεν γίνεται!Το ίδιο κάνει και το σχέδιο πόλης, μόνο που τους μοιράζει όλους και στα 3 Ο.Τ. Μάλλον κάτι μου ξεφεύγει από τη νομοθεσία....ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

 

Δεν πειράζει που επιμένεις, γι' αυτό υπάρχει το forum άλλωστε. Επίσης, δεν πιστεύω ότι σου ξεφεύγει κάτι από την νομοθεσία, είναι - νομίζω - θέμα λογικής.

 

Υπήρχε μία αρχική, και υπάρχουν τρεις τελικές. Δεν υπάρχει πλέον η αρχική και έτσι δεν έχει πλέον νόημα να λες «μπορεί στο ένα ΟΤ αυτό αλλά στο σύνολο εκείνο». Είτε ΚΑΕΚ ήταν είτε μια γραμμή σε μερίδες, έσβησε, πάει. Από εκεί και πέρα ο μελετητής δεν είχε δικαίωμα να κάνει διανομή. Θα μπορούσαν άλλωστε, θεωρητικά, να φτιαχτούν πολυκατοικίες και στα 3 ΟΤ και όλοι να έχουν διαμερίσματα παντού.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου: αποτύπωση με total (όχι gps) των τεσσάρων ιδιοκτησιών, σε αυθαίρετο σύστημα, και κούμπωμα πάνω στο σχέδιο της πράξης. Βγαίνουν διαφορές σε μήκη/εμβαδά;

Αρα το δικό σου οικόπεδο έχει εμβαδόν μεγαλύτερο από το αναγραφόμενο στον πίνακα της πράξης εφαρμογής.

Η αποτύπωση σου σταθερών σημείων ταιριάζει με την αποτυπωμένη κατάσταση όπως φαίνεται στο διάγραμμα της πράξης? Το όριο σου δυτικά δηλαδή, φαίνεται σαν να είναι η πλευρά ενός κτηρίου όμορου και ανατολικά η ανατολική πλευρά ενός κτηρίου εντός του οικοπέδου σου. Υπάρχουν αυτά τα κτήρια ? Τα όρια σου είναι όντως εκεί υλοποιημένα σήμερα? Ο τίτλος κτήσης, τι διαστάσεις και εμβαδόν δίνει?

Πιθανόν να είναι καλό να αποτυπώσεις το Ο.Τ. (τις κορυφές των ιδιοκτησιών έστω) ώστε να δεις από που προκύπτουν οι διαφορές..

 

Εννοείται ότι απευθύνθηκα σε τοπογράφο και εκείνος μέτρησε συντεταγμένες με ΕΓΣΑ και μου είπε για το σφάλμα των 70cm. Δεν πήγα με gps. Επίσης μου είπε ότι τριπλοτσέκαρε και τις μετατροπές των μονάδων. Οπότε λάθος από μας δε νομίζω ότι υπάρχει. Το οικόπεδό μου έχει μεγαλύτερο εμβαδό απ' αυτό της πράξης εφαρμογής. Δεν έχω το καινούργιο σχέδιο της αποτύπωσης στα χέρια μου για να ξέρω αν η παραβίαση είναι από τη δεξιά ή την αριστερή πλευρά του οικοπέδου, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το λιγότερο αυτή τη στιγμή και μόλις μου δώσει ο τοπογράφος τα παλιά και τα καινούργια όρια θα το δω.

 

Τα κτήρια αυτά υπάρχουν και δεν είναι σπίτια, είναι βιοτεχνικά πολύ παλιά κτίρια. Και επειδή η περιοχή είναι όρια μεταξύ δύο δήμων γίνεται ένα μπάχαλο και υπάρχει γενικώς θέμα, γιατί κανείς δεν προχωράει στις απαλλοτριώσεις. Είμαι σίγουρη ότι ο τότε μελετητής έκανε λάθος στην αποτύπωσή του και φυσικά δεν ασχολήθηκε κανείς μ' αυτό. Δε νομίζω ότι θα βγάλω άκρη εύκολα και αν μπορώ να προχωρήσω σε διόρθωση θα το κάνω για να πάρει σειρά γιατί είναι γραφειοκρατικό φουλ το θέμα. Οπότε το άμεσο πρόβλημά μου είναι πώς θα το δείξω στο τοπογραφικό του αυθαιρέτου, που πρέπει να γίνει σύντομα, ούτως ώστε ούτε ο τοπογράφος ούτε ο ιδιοκτήτης να χουν πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πάντως για όλες τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Υπάρχει περίπτωση τα εμβαδά μετά τη ρυμοτόμηση (στήλη 14) να μην συμπίπτουν με το εμβαδό οικοπέδου (στήλη 41)? Αυτά δεν πρέπει να ταυτίζονται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Υπάρχει περίπτωση τα εμβαδά μετά τη ρυμοτόμηση (στήλη 14) να μην συμπίπτουν με το εμβαδό οικοπέδου (στήλη 41)? Αυτά δεν πρέπει να ταυτίζονται?

 

Ταυτίζονται μόνο όταν δεν έχεις προσκυρώσεις/διαθέσεις από/προς όμορα.

Link to comment
Share on other sites

ναι προσθέτω τις δυο ιδιοκτησίες (με διαφορετικό ιδιοκτήτη κάθε μία) μετά τη ρυμοτόμηση με το εμβαδό οικοπέδου που προέκυψε από συνένωση των δύο και είναι διαφορετικό.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

και,

συμπληρωματικα στα οσα ορθα ανεφερε ο dsworks

[με τις καλησπερες μου]

 

αυτο είναι μεν το το "τελικο" οικοπεδο, πλήν όμως δεν ειναι οικοδομησιμο...

αν χρωσταει "προσκυρωσεις"

πρεπει να εξοφληθουν....

Με πραξη εξοφλησης και μεταγραφης της...

οχι με συμβολαιο "προσκυρωσης"...

διοτι προκειται για "λογιστικη" τακτοποιηση....δεν υπαρχουν τμηματα με στοιχεια 1-2-3-ερ-5-1...κλπκλπ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε, είναι δυνατόν να αντιγράψεις ή να σκανάρεις τον πίνακα για να καταλάβουμε την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.