Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Evva

Recommended Posts

1) Με συμβόλαιο του 1994 έγινε αγορά του οικοπέδου Α

[εγινε αγορα ενος  ανεξαρτητου  οικοπεδου εμβαδου ....τμ απο ποιόν]
2) Με συμβόλαιο του 2000 έγινε αγορά του οικοπέδου Β. 

[ανεξαρτητο οικοπεδο αγορασθηκε απο τον   ποιόν???]

Ουσιαστικά τα Α+Β ήταν ένα ενιαίο οικόπεδο, το οποίο όμως πωλήθηκε σε 2 φάσεις. Το συμβόλαιο του 1994 και αυτό του 2000.

[ειτε ιδιο ειτε οχι, το αρχικο οικοπεδο κατατμηθηκε στα δυο και εγινε δυο τμηματα και δυο μεταβιβασεις]

3) Το 2004 κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής στην περιοχή. Τα οικόπεδα αυτά (Α+Β) έχουν δηλωθεί στην Π.Ε. σαν ενιαίο οικόπεδο,

[έστω και εάν  κακως δηλωθηκαν σαν  ενα, το ερωτημα ειναι απο ποιόν  δηλωθηκαν???]

με κωδικό κτηματογράφησης Χ και άγνωστους ιδιοκτήτες.

 

[αν στο σεντονι της ΠΕ γραφει  αγνωστους ιδιοκτητες  σημαινει οτι δεν προσκομισθηκαν/αναγνωρισθηκαν τα συμβολαια,

επομενως αυτο το τμημα γης  παρεμεινε αγνωστο  και δεν αποδοθηκε  σε  κανεναν...

επομενως, με σημειωση "αγνωστος" δεν εγινε και καμμια μεταγραφη στο υποθ/κειο  

και το σεντονι της ΠΕ περιμενε τον αληθη κυριο να κανει την διορθωτικη  στο όνομα του.

Μεχρι την διορθωτικη, το εμπραγματο δικαιωμα σε αυτα ηταν   "αιωρουμενο",  περιμενοντας   να το παρει καποιος με βαση την διορθωτικη να την μεταγραψει και στη συνεχεια να πουλησει...]

Απο κει και περα , όποιαδηποτε  μεταβιβαση  εκανε ενας Ψ ή δξ ποιός αλλος, την εκανε χωρις τιτλο του αγοραστη

 

αυτα καταλαβα απο την περιγραφη σου

 

Κατα τα λοιπα, η προσκυρωση δεν λειτουργει προσωπικα/ατομικα  αλλα παντοτε υπερ συγκεκριμενου  ακινητου.

Προφανως ενα οικοπεδο αγνωστου δεν μπορει να αγορασει το τμημα που προσκυρωνεται σε αυτο, διοτι ο ιδιοκτητης μονον απο την ΠΕ φαινεται...και στο σεντονι  ηταν "αγνωστος"

 

αυτα  σαν πρωτη απαντηση....

επιβεβαιωνεις καποια σημεια του ιστορικου που δεν καταλαβα  καλα - διορθωνεις τα λαθη

κι αν υπαρχει καποια αλλη συμπληρωση να την πεις

 

και τα λεμε

 

εδιτ

μεχρι να το γραψω

απαντησε ορθοτατα  ο συνονοματος

 

με τις καλησπερες μου

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κατανοήσει αυτό που περιγράφω. 

Το θέμα είναι πως όταν συντάχτηκε το συμβόλαιο του 2012, κανένας μηχανικός από όσους είχα ρωτήσει δεν ήξερε τη σωστή διαδικασία, κι εγώ επίσης είχα μαύρα μεσάνυχτα. Οι δε συμβολαιογράφοι, ακόμη και σήμερα που τους το εξηγώ, αρνούνται να δεχτούν πως δεν γνωρίζουν να αντιμετωπίζουν τέτοιες περιπτώσεις.

 

Στο δια ταύτα όμως: πώς να προχωρήσω; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Πώς το αντιμετωπίσατε; Κανείς (από υπηρεσίες και ιδιώτες συναδέλφους) δεν μπορεί να μου προτείνει κάτι που να στέκει νομικά! Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα ακυρωθεί το συμβόλαιο αυτό, ώστε να κάνω τη διορθωτική και να επαναλάβω το συμβόλαιο.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και αντιμετωπίστηκε σαν ένα απλό συμβόλαιο, αυτό δείχνει το αποτέλεσμα!!! 

Εφόσον λοιπόν το συμβόλαιο είναι άκυρο, θα πρέπει οι πωλητές να φέρουν εκ νέου δηλώσεις ιδιοκτησίας; Πώς θα φέρουν δηλώσεις ΕΝΦΙΑ των 2 τελευταίων χρόνων, δεδομένου ότι αυτοί θεωρούσαν πως το προσκυρούμενο τμήμα πωλήθηκε κι έτσι δεν δηλώθηκε ποτέ στον ΕΝΦΙΑ; Είναι πρακτικά τα προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίσω. Ενώ οι αγοραστές, πλήρωναν κανονικά τον ΕΝΦΙΑ και για το προσκυρούμενο.

Αυτή είναι μια πλευρά μόνο των όσων προκύπτουν από την ακύρωση!

Η συμβολαιογράφος προτείνει να γίνει επανάληψη του συμβολαίου (του 2012) αλλά δεν το δέχεται η πολεοδομία. 

Να μη συζητήσω το οικονομικό κομμάτι, δηλαδή φόρους μεταβίβασης, συμβολαιογραφικά έξοδα κλπ. Ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά; Αυτός που τα έχει ήδη πληρώσει(ο αγοραστής);

Δεν ξέρω από πού να πιαστώ για να το ξεκινήσω. Όλα καταλήγουν στο ίδιο σημείο!

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/5476-Πράξη-εφαρμογής/?p=757846

 

κατ αρχας θα πρεπει να γινει διορθωτικη ωστε το οικοπεδο που σημερα εχει "αγνωστο" ιδιοκτητη να αποκτησει ιδιοκτητη.

 

δες στο σεντονι που παραθετει πιο πανω ο φιλος συνονοματος δημητρης80

στην στηλη 36 περιλαμβανει "προσκυρωση τριτου", δλδ την υποχρεωση αποζημιωσης τριτου λογω προσκυρωσης απο δικο του οικοπεδο.

Στην στηλη 36 θα εχει την "προσκυρωση", η οποια ειναι "λογιστική"  και οχι με την εννοια που γνωριζουμε απο την κλασσικη πραξη τακτοποιησης.

Στην δε στηλη 41, εμφανιζεται το "τελικο" οικοπεδο,  δλδ. δεν ειναι μονον το αρχικο  στο οποιο "θα" προστεθουν   μετα τα "προσκυρουμενα"

αλλα   εχουν  ηδη προστεθει τα "προσκυρουμενα" και ειναι τα συνολικα τμ. του "τελικου" οικοπεδου.

Στην δηλωση του 651,  γραφουμε   οτι,  οικοπεδο ειναι αρτιο και θα καταστει οικοδομησιμο μετα την εξοφληση των υποχρεωσεων εκ προκυρωσεων...

Η συμβολαιογραφικη πραξη για την "αποκτηση" αυτων των τμ. δεν ειναι "αγοραπωλησια τμηματος"  

αλλά πραξη εξοφλησης προσκυρωθεντων τμηματων με δηλωση φορου μεταβιβασης, συνταξη συμβολαιου εξοφλησης και μεταγραφη.

[εδω μπορει να διαφωνουν μερικοι συμβ/φοι...τεσπα ...ετσι   -πρεπει να -  γινεται...]

 

Αφου τελειωσει η διορθωτικη,

ολα μετα θα παρουν τον δρομο τους, χωρις προβλημα.

Οσο για το πιστοποιητικο Ε9/ΕΝΦΙΑ ....δεν ειναι και τπτ σπουδαιο, ευκολα διορθωνεται.

 

Εν τελει, οταν γινεται ενα λαθος το οποιο οδηγει σε ακυροτητα μιας δικαιοπραξιας,  πρωτα "σωζουμε" την δικαιοπραξια  και μετα βλεπουμε τι μπορουμε να "σωσουμε" απο τα εξοδα  [πχ. επιστροφη φορου λογο νομικου ελαττωματος κατα την αρχικη αγορα...]

 

Προφανως, ολα τα εξοδα δεν γλυτωνονται...δυστυχως...

 

 

υγ

ανεξαρτητα αν συμφωνω ή οχι σε ολα,  αυτη εδω ειναι μια μελετη  της Στ. Λέπεση,  που θετει  σοβαρους προβληματισμους  για την "συνολη"  διαδικασια...σελ. 14  επ.

 

https://www.google.gr/search?q=www.notarius.gr/uploads/files/notarios_01-24_n14.pdf&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=vNOAVrz2BYGzswGdq65o

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από τη διορθωτική θέλω να ξεκινήσω, αλλά η υπάλληλος της πολεοδομίας δεν δέχεται να κάνω διορθωτική με τα συμβόλαια του 1996 και του 2000, επειδή το απόσπασμα του κτηματολογίου που μου ζητάει είναι του 2016 και όχι εκείνων των χρόνων.  Μίλησα με περιφέρεια και μου είπαν πως το απόσπασμα του κτηματολογίου πρέπει να είναι του έτους που κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής, δηλαδή του 2004. Αλλά το κτηματολόγιο εδώ λειτουργεί από το 2007. Μπορώ να πάρω απόσπασμα του 2007 από το κτηματολόγιο, αλλά δεν το δέχεται η πολεοδομία(όπως προανέφερα). Πρέπει πρώτα να ακυρώσω το συμβόλαιο του 2012(αυτό της προσκύρωσης). Η συμβολαιογράφος επιμένει πως δεν ακυρώνεται τόσο απλά ένα συμβόλαιο. Κι εγώ δεν μπορώ να βρω μια λογική λύση..

Link to comment
Share on other sites

δξ τι ψαχνουν εκει στην πολεοδομια

 

φυσικα και θα ακυρωσεις  την πραξη που κανατε

Η πολεοδομια τι ανακατευεται???

 

βλεπουν οτι ενα "αγνωστο" οικοπεδο εκανε μια προσκυρωση, προφανως ακυρη.

 

Αυτονοητο ειναι οτι δεν ισχυει αυτο. Διοτι αν ισχυε, θα σου εδιναν αδεια...

 

Στο κτηματολογιο υπαρχει το τελικο οικοπεδο...Αυτο που δεν ειναι εγκυρο ειναι η "πραξη εξοφλησης"  που αφορα την πληρωμη των προσκυρωθεντων τμ [οχι "προσκυρουμενων",  αλλα "προσκυρωθεντων"]

 

εμπλεξες αναμεσα σε αρμοδιους/αναρμοδιους/ειδικους και ξερολες

καθε ενας εχει περιχαρακωθει στην καρεκλα του....μονον μην του βαλεις δυσκολα.

 

Να πατε να κανετε ακυρωση του λαθος συμβολαιου περι προσκυρωσης,   λογω νομικου ελαττωματος

και να αφησουν τα διαφορα ακατ-ανοητα με το κτηματοφυλλο και το κτηματοαπόσπασμα και το κτηματοδιαγραμμα και  όλα αυτα τα μπερδεμενα.

 

Τι λεει ο συμβ/φος που εκανε το συμβολαιο??? Ας το  ψαξει να βρει λυση στο προβλημα,[ μαζι με τον δικηγορο σας..]

Στο κατω-κατω συμμετειχε  και  αυτος σε αυτο το λαθος.

 

Αν εχετε πεσει και σε καποιον αναποδο κτηματοφυλακα......

Πες σε ποια περιοχη εισαι...να δουμε αν θα ακουστούν πολλα  "ωχ"

 

[ξερουν οι παθοντες] :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διορθωτική πράξη κάνουμε (πρέπει !) όταν η κυρωμένη πράξη μεταφέρει στοιχεία στο υποθηκοφυλάκειο που πρέπει να διορθωθούν π.χ. άγνωστος ιδιοκτήτης (δεν πρέπει να πάρει όνομα??). Η ακόμη ο άγνωστος ιδιοκτήτης (αυτή είναι λίγο δύσκολη περίπτωση) να είχε στην μερίδα του (την 10.03 .82) περισσότερα τεμάχια κλπ, κλπ.  Επομένως  ξαναδιαβάζεις ότι γράφει ο Δημήτρης παραπάνω, αφού πρώτα  πιάσεις τον/την συμβολαιογράφο από τον σβέρκο (έχει χεσμένη την φωλιά του και να του το πεις), και ξεκινάς με την ακύρωση του λανθασμένου συμβολαίου. Τι δουλειά έχει εδώ η πολεοδομία?? Πρέπει να δεις με προσοχή τι είχε στην μερίδα του ο ιδιοκτήτης των τεμαχίων στην περιοχή που έγινε η πραξη ,(επειδή δηλώθηκε άγνωστος), την ημερομηνία 10.3.82. Μήπως πρέπει να ξανα- υπολογισθούν οι εισφορές σε γη και χρήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από τη διορθωτική θέλω να ξεκινήσω, αλλά η υπάλληλος της πολεοδομίας δεν δέχεται να κάνω διορθωτική με τα συμβόλαια του 1996 και του 2000, επειδή το απόσπασμα του κτηματολογίου που μου ζητάει είναι του 2016 και όχι εκείνων των χρόνων.  Μίλησα με περιφέρεια και μου είπαν πως το απόσπασμα του κτηματολογίου πρέπει να είναι του έτους που κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής, δηλαδή του 2004. Αλλά το κτηματολόγιο εδώ λειτουργεί από το 2007. Μπορώ να πάρω απόσπασμα του 2007 από το κτηματολόγιο, αλλά δεν το δέχεται η πολεοδομία(όπως προανέφερα). Πρέπει πρώτα να ακυρώσω το συμβόλαιο του 2012(αυτό της προσκύρωσης). Η συμβολαιογράφος επιμένει πως δεν ακυρώνεται τόσο απλά ένα συμβόλαιο. Κι εγώ δεν μπορώ να βρω μια λογική λύση..

 

Δείξε τους την εγκύκλιο 8/2005 που παραθέτω παρακάτω και προχώρησε όπως σε καθοδήγησε ο dimitris GM

 

 

Εγκ¬ΔΤΕ/Β/13474/553/8/1¬4¬05 / Εγκ¬8/05

Προσκομιζόμενα στοιχεία κατά την υποβολή δήλωσης ιδιοκτησίας του Αρθ¬12 του Ν-1337/83, σε περιοχές όπου έγινε έναρξη του Κτηματολογίου και τα Υποθηκοφυλακεία λειτουργούν ως Κτηματολογικά Γραφεία του Αρθ¬23 του Ν¬2664/98 ("Εθνικό Κτηματολόγιο και άλλες διατάξεις")

 

Με την Αποφ¬93027/7188/94 του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ (ΦΕΚ¬877/Β/25¬11¬94), καθορίστηκαν τα στοιχεία που συνυποβάλλονται με τη δήλωση ιδιοκτησίας που προβλέπεται από το Αρθ¬12 , παρ.5 του Ν¬1337/83. Σύμφωνα με το Αρθ¬23 του Ν¬2664/98, από την έναρξη λειτουργίας του Κτηματολογίου, τα Υποθηκοφυλακεία λειτουργούν ως Κτηματολογικά Γραφεία και οι εγγραφές που αφορούν ακίνητα των κτηματογραφημένων περιοχών γίνονται μόνο στα κτηματολογικά βιβλία και λοιπά τηρούμενα στοιχεία. Τα βιβλία που τηρούσε έως την έναρξη ισχύος του Κτηματολογίου το αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο επέχουν θέση αρχείου. Το αρχείο αυτό εξακολουθεί να φυλάσσεται από το Υποθηκοφυλακείο το οποίο εκδίδει και τα σχετικά αντίγραφα και πιστοποιητικά (παρ.1 και παρ.2 του Αρθ¬23 του Ν¬2664/98).

Επομένως, θεωρούμε ότι με το σύστημα του Κτηματολογίου, οι πληροφορίες που είναι απαραίτητες και πρέπει να συνοδεύουν τις δηλώσεις ιδιοκτησίας καλύπτονται από τις εγγραφές που καταχωρούνται στο κτηματολογικό φύλλο που αντιστοιχεί στο ακίνητο, σύμφωνα με το Αρθ¬11 του Ν¬2664/98, και η προσκόμιση αντιγράφου του αρκεί, διότι καλύπτει τις απαιτούμενες πληροφορίες για την κατάσταση του ακινήτου κατά το χρόνο λειτουοργίας του Κτηματολογικού Γραφείου και μετά.

Στις περιπτώσεις όμως που είναι απαραίτητη η αναδρομή σε προηγούμενους του χρόνου λειτουργίας του Κτηματολογικού Γραφείου τίτλους, προκειμένου να διαπιστωθούν μεταβολές στο ιδιοκτησιακό καθεστώς του ακινήτου που έλαβαν χώρα σε προγενέστερους χρόνους (πχ διαπίστωση της κατάστασης του ακινήτου κατά την 10¬3¬82, διαπίστωση του χρόνου δημιουργίας οικοπέδου κα) εφόσον ο τελευταίος μεταγεγραμμένος τίτλος είναι καταχωρημένος στο ενδιάμεσο διάστημα, τα στοιχεία αυτά (προγενέστεροι μεταγεγραμένοι τίτλοι) θα προκύπτουν από πιστοποιητικά που θα εξάγονται από τα βιβλία του Υποθηκοφυλακείου που διατηρούνται ως αρχείο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!

Εχω να κάνω διορθωτική σε μια κυρωμένη πράξη εφαρμογής και θα ήθελα την γνώμη σας.

Δύο τεμάχια του ιδίου αλλά αγνώστου ιδιοκτήτη και κάνω διορθωτική για να βάλω το όνομα και για να τα ενώσω

καθώς το ένα από αυτά είναι τυφλό...Για το τυφλό μη ρωτάτε πως...μεγάλη ιστορία. Μίλησα με το δήμο και μου είπαν 

να κάνω εκτός από το όνομα και συνένωση για να διορθωθεί το θέμα με το τυφλό οικόπεδο.  

Στον πίνακα σαν αρχικές ιδιοκτησίες θα βάλω το άθροισμα των δύο αρχικών ιδιοκτησιών και θα υπολογίσω κανονικά εισφορές κτλ...για τη συνένωση ή θα κρατήσω τις αρχικές ιδιοκτησίες και θα αθροίσω μόνο τις τελικές ιδιοκτησίες (στις στήλες 40-43) + τις υποχρεώσεις από και προς την ιδιοκτησία???

Στην πρώτη περίπτωση θα έχω νέα αρχική ιδιοκτησία στη στήλη 1 του πίνακα?

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με την προυποθεση  οτι την "κρισιμη¨ημερομηνια [μαλλον 1982] ήταν  ιδιος ιδιοκτητης...

 

θα δοσεις εναν κωδικο αριθμο κτηματογραφησης, γραφοντας τα δυο συμβολαια στο ιδιο κελι και   στις αλλες στηλες γραφεις το συνολικο εμβαδον

 και στην απο  κατω γραμμη σε αγκυλη το εμβαδον του δευτερου συμβολαιου,  [δειγμα πολυιδιοκτησιας]

οπότε καταληγεις σε εμβαδον τελικης ιδιοκτησιας.

 

ή γραφεις μονον το ενα συμβολαιο και τις αγκυλες, για να φαινεται οτι "υπολογισθηκαν" ολα τα τμ.

οπότε καταληγεις στο αυτο αποτελεσμα

και στις παρατηρησεις γραφεις και τα στοιχεια του δευτερου

 

πιθανον απο τον Δημο να σου υποδειξουν κατι παρεμφερες.

Το ιδιο θα ειναι, αρκει να φαινεται ο ιδιοκτητης και τα συμβολαιά του  και οτι οι εισφορες -και το τελικο οικοπεδο-

εχουν υπολογισθει στο συνολο της περιουσιας.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.