Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διορθωτική Πράξη Εφαρμογής


Recommended Posts

Βρήκα αυτο πιο πριν και ειπα να παω στον δημο Θεσ/κης

 

http://makthes.gr/news/reportage/105982/

 

Αν δεν κανω λαθος ειναι ακυρωση αυτου ακριβως που μου εστειλες. Την επισκεψη στον δημο την ανεβαλα για αυριο λογο φορτου εργασιας...

Link to comment
Share on other sites

Αφού αισίως ΜΟΛΙΣ τελείωσα (κατά πάσα πιθανότητα) με μία διορθωτική (την πρώτη μου), η άποψή μου είναι: ΡΩΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ !!!

Έχει πολύυυυ μέλλον η υπόθεση αυτή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόσφατα ανακοινώθηκαν τα προσωρινά κτηματολογικά διαγράμματα από το "Εθνικό Κτηματολόγιο" και επικρατεί ένας πανικός στο χωριό μου....
Είναι μία περίπτωση που με προβληματίζει και αν και έχω ρωτήσει επανειλημμένα τους υπαλλήλους του Κτηματολογίου και της Πολεοδομίας, ξεκάθαρη απάντηση δεν έχω πάρει. Και επειδή δε ξέρω τι ακολουθεί μετά από μία ένσταση στο Κτηματολόγιο, ρωτάω μήπως γνωρίζετε από τον τόπο σας.

 

Ο κ.Μ διαθέτει αγροτεμάχιο 5000τμ. Κάπου το '91 έγινε πράξη εφαρμογής και τμήμα της ιδιοκτησίας του ρυμοτομήθηκε. Συγκεκριμένα, 500τμ του γεωτεμαχίου αποτελούν τμήμα δρόμου σύμφωνα με το σχέδιο δήμου, δίχως να του δίνουν τμήμα οικοπέδου εντός σχεδίου. Επομένως, του απομένουν 4500τμ εκτός σχεδίου. Δεν έχει γίνει διορθωτική πράξη.

 

Το Προσωρινό Κτηματολογικό Διάγραμμα, εμφανίζει ολόκληρη την ιδιοκτησία, δηλαδή 5000τμ. Κυκλοφορεί όμως μία φήμη ότι θα έχω πρόβλημα αν προχωρήσω σε διορθωτική πράξη.

  • Σύμφωνα με κάποιους θα πρέπει το τμήμα που είναι εντός σχεδίου να πάρει ξεχωριστό δικαίωμα (διαφορετικό ΚΑΕΚ), αλλά μου φαίνεται λάθος μία τέτοια κίνηση από την στιγμή που δεν έχει γίνει διορθωτική πράξη εφαρμογής.
  • Μία άλλη εκδοχή είναι να κάνω μία παρατήρηση (υπό μορφής ένστασης μόνο – αφού μόνο αυτή η δυνατότητα υπάρχει) ότι το τμήμα α-β-γ-η-θ-ι, εμβαδού 500τμ, είναι εντός σχεδίου και εκκρεμεί διορθωτική...κτλ. Αλλά, οι υπάλληλοι στο Κτηματολόγιο δεν είναι σίγουροι για το πώς θα αντιμετωπιστεί από την επιτροπή που ελέγχει τις ενστάσεις.

Σε περιοχές που έχει ολοκληρωθεί το Κτηματολόγιο, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε ανάλογες περιπτώσεις?? Το πρόβλημα είναι ότι το χρονικό περιθώριο που δίνεται από το Κτηματολόγιο για ενστάσεις είναι αυστηρό και σε καμία περίπτωση δε θέλω να χαθεί το δικαίωμα του κ.Μ για αποζημίωση.

 

Θα με βοηθούσε η άποψή σας!

Link to comment
Share on other sites

ουτε "πανικος" ούτε  τπτ .....

 

απο ενα χωραφι εκτασης 5000 τμ. τα 500 τμ.ενταχθηκαν στο σχεδιο.

Κυρωθηκε η ΠΕ και  μεταγραφηκε

Αυτα τα 500 τμ. θεωρηθηκαν σαν "αυτοτελες" τμημα και κανονικα ειχαν  ....τμ εισφορα σε γη και....τμ σε χρημα

Αφου ολα ρυμοτομηθηκαν επρεπε να σου αποδοθει οικοπεδο με κωδικο Ν...

[...με πλατος δρομου 10 μ. πρεπει το χωραφι να εχει 50 μ. προσωπο για να σου παρουν λωριδα 500τμ. για δρομο...έτσι ειναι????]

 

Να δεις το σεντονι της ΠΕ...σχετικα με τις υποχρεωσεις του Δημου προς αποζημιωση...

Παντως....οι οδηγιες στους μελετητες ειναι να μην υποχρεωνονται σε αποζημιωσεις οι Δημοι...

 

Τόοοοσο ελλειματικη ηταν η  μελετη και δεν βρεθηκαν 450 τμ...να σου αποδωσουν???

 

Στο κτηματολογιο εσεις καταθεσατε τα στοιχεια της ΠΕ????

 

Μαλλον πρεπει εσυ να πας στο κτηματολογιο...με οσα στοιχεια εχεις....

Ξερουν πολυ καλα τι πρεπει να γινει...

τα λεμε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ο μελετηττής του Κτηματολογίου οφείλει να συγκεντρώσει όλα τα στοιχεία της περιοχής

μελέτη Εθνικού Κτηματολογίου αγνοώντας πράξεις εφαρμογής δεν γίνεται

έχουμε συζητήσει στο φόρουμ εκτενώς για τα εμπράγμτα δικαιώματα που δημιουργούνται ή αλλάζουν με τις πράξεις εφαρμογής

το αν υπήρχε διαθέσιμη γη για να αποδοθεί το νέο οικόπεδο πρέπει να ψάξει κανείς όλη την μελέτη,προφανώς μετατράπηκε σε αποζημίωση

δεν διευκρινίζεται όμως απο το αρχικό μήνυμα αν πρόκειται περί κυρωμένης και μεταγεγραμμένης πράξης

διορθωτική θα γίνει ως πρός τι?

τι θα πεί δεν δίνουν σαφείς απαντήσεις προς τους πολίτες οι υπάλληλοι του Κτηματολογίου και της Πολεοδομίας?

επίσης δεν κατανοώ γιατί θα πρέπει να βασίζεται κανείς σε φήμες και να ενεργεί ή να απέχει ανάλογα?

το νομοθετικό πλαίσιο είναι σαφές και επαρκές.Ο πανικός είναι ένδειξη μη ενημέρωσης και σύγχυσης των πολιτών που ανυπεράσπιστοι απο μία αδιάφορη διοίκηση

προσπαθούν να καταλάβουν τι γίνεται και τι επιπτώσεις υπάρχουν πραγματικά στις ιδιοκτησίες τους. Συχνά οι επιπτώσεις είναι φανταστικές χωρίς να υπάρχει επι της ουσίας πρόβλημα

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει ο Θεοχάρης είναι λίγο θολά τα πράγματα.

Είσαι σίγουρος ότι η πράξη εφαρμογής έχει κυρωθεί και μεταγραφεί? Θα πεις μα είναι δυνατό από το 1991 και να μην έχει κυρωθεί?Σε αυτή τη χώρα όλα γίνονται!!! Αλλά ακόμα και αν έχει κυρωθεί αν καταλάβαμε καλά από αυτά που γράφεις ο πελάτης σου ούτε έχει λάβει νέο οικόπεδο ούτε έχει αποζημιωθεί για τη ρυμοτομία. Άρα νομικά μπορεί να ισχυριστεί ότι το τμήμα των 500 τ.μ. του ανήκει, επομένως δε θεωρώ ότι έκανε λάθος ο μελετητής του κτηματολογίου.Βέβαια εγώ στη θέση του ίσως να έκανα το πρώτο που αναφέρεις, θα έδινα διαφορετικό ΚΑΕΚ για το τμήμα που ΘΑ αποζημιωθεί.Σε παλαιότερη μελέτη κτηματολογίου η νομική διεύθυνση είχε δώσει εντολή στα ρυμοτομούμενα να λάβουν ξεχωριστό ΚΑΕΚ.

Αλλά ακόμα και έτσι όπως είναι τώρα η αποτύπωση της ιδιοκτησίας δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα για τον πελάτη.

Ακόμα και αν αποφασίσει ο δήμος να προχωρήσει τις διαδικασίες της αποζημίωσης και της διάνοιξης του δρόμου (γιατί μάλλον από τα αναφερόμενα σου δεν είναι διανοιγμένος) δεν υπάρχει κάτι που θα δημιουργήσει προσκόμματα στον πελάτη σου. Ίσα ίσα το γεγονός ότι έχει καταγραφεί η έκταση των 500τ.μ. ως ιδιοκτησία του είναι θετικό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας και τις έλαβα υπόψη αλλά δε πρόλαβα να απαντήσω τις προηγούμενες μέρες.

 

Η πράξη εφαρμογής έχει κυρωθεί και έχει μεταγραφεί – το θεώρησα αυτονόητο και γι’ αυτό δεν το έγραψα.

 

Όπως είπατε και εσείς η κατάσταση ήταν περίεργη, καθώς κάποιοι που η αρμοδιότητά τους τους έκανε αξιόπιστους έβαλαν φυτίλια στον πελάτη μου. Αλλά θεωρώ πως όφειλα να εξετάσω κάθε περίπτωση.

 

Η αλήθεια είναι ότι η περίπτωση είναι λίγο περίπλοκη, καταρχήν γιατί όπως διαπίστωσα μετέπειτα δεν φαίνεται ο ιδιοκτήτης του γεωτεμαχίου στους Πίνακες της Πράξης. Επομένως θα χρειαστεί σε πρώτο στάδιο να κάνω διορθωτική για να φαίνεται ο κ.Μ και ότι ο Δήμος του χρωστάει αποζημίωση. Γι’ αυτό το λόγο αποφάσισα να μη ζητήσω διαφορετικό ΚΑΕΚ για το ρυμομοτομούμενο τμήμα, καθώς θεώρησα ότι δεν θα είναι καλυμμένος από τη στιγμή που δεν αναγράφεται στους Πίνακες της ΠΕ. Επιπλέον, αφού μίλησα ξανά με την Πολεοδομία μου είπαν ότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να φαίνεται στο Κτηματολόγιο ότι το ρυμοτομούμενο τμήμα είναι του πελάτη μου και τίποτα άλλο.

 

Και agios ναι, ο δρόμος δεν έχει διανοιχτεί πλήρως και γι’ αυτό άλλωστε τόσα χρόνια δεν είχε αντιληφθεί ότι τμήμα της ιδιοκτησίας του έχει ρυμοτομηθεί.

 

Αυτά προς το παρόν. Ίσως χρειαστεί να επανέλθω. Και ευχαριστώ!  :D   :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει καποιος αν του ειναι ευκολο να μου περιγραψει την διαδιδικασια Διορθωτικης Πραξης Εφαρμογης?

Δεν θελω να μαθω πως γινεται αλλα...

....Γειτονας πελατη μου εκανε Διορ.Πρ. στο οικοπεδο του, με διαφορά των συνορων με του πελατη μου.

Εγινε γνωστοποιηση στον πελατη μου και πρεπει μεσα σε 15 μερες (αν θελει) να κανει ενσταση.

Για την ενσταση μου ζητανε να προσκομισω αρκετα χαρτια ( τιτλους , κτηματολογικα στοιχεια κλπ).

 

Συναδελφος μου ειπε να παω ΜΟΝΟ την ενσταση και οχι τα αλλα χαρτια γιατι μπορει να μην γινει δεκτη η δικια μου προταση και να προχωρησουν την διαδικασια διορθωσης, χωρις να με ενημερωσουν. Ενω αν τους παω μονο την ενσταση και ενα τοπογραφικο με την προταση μου, τοτε θα αναγκαστουν να με ενημερωσουν, αν θα γινει δεκτη η ενσταση μου ή οχι και τοτε θα μου ζητησουν τα υπολοιπα χαρτια.

Ειναι σωστο αυτο ...ετσι εχει η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

μια διορθωτικη μπορει να αφορά

απο την διορθωση του ονοματος...απο Μαιρη...σε  Μαρια ...

μεχρι το επωνυμο της συζυγου η οποια δηλωσε το συζυγικο ενω επρεπε να καταγραφει με το πατρικο...

Αυτη ειναι η  ευκολη διαδικασια...

 

Αν ομως προκειται για διορθωση που αφορα αμφισβητηση οριων...

προφανως καλειται  υποχρεωτικα και ο επηρεαζομενος...

 

Αρα,

εσυ βλεπεις τα έγγραφα που εχει ο πελατης... [συμβολαια, τοπογραφικα] καθως και του γειτονα

τα συγκρινεις με του γειτονα...

Με βαση την συγκριση μπορεις να ετοιμασεις και την ενσταση σου...

την καταθετεις στην επιτροπη με τα αποδεικτικα στοιχεια και με αναλυτικο υπομνημα...

 

[αυτο... το να πας μονο την  ενσταση..και μετα...αν προκειται  να απορριφθει να πας τα υπολοιπα...δεν το αντιλαμβανομαι...]

 

υγ

κι αν εισαι σε "κλεισμενο" κτηματολογιο...θα πρεπει να δεις απο  εκει  τα  κτηματολογικα στοιχεια

με βαση τα διαγραμματα των 30 ευρω... που αναγραφουν  ολα τα τοπογραφικα στοιχεια που χρειαζεσαι...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.