Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Architectural engineering ή Architect


δημητρης91

Recommended Posts

βλεπω εχεις αλλη agenda εδω αγαπητε - μαλλον ανηκουν σε αλλο θρεντ τα σχολια σου - γιατι δεν ανοιγεις ενα θεματακι "αρχιτεκτονικη = επιστημη ή καλες τεχνες?" για να πεις αυτα που σε απασχολουν? Δεν μπαινω στην ουσια ουτε θα αρχισω να παραθετω αλλα course programmes γιατι δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για τιποτα.

 

το μονο που εχω να πω για να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις σε ασχετους που θα διαβασουν το τελευταιο σχολιο σου, ειναι πως απο το RCA περασαν οντως καποιοι σπουδαιοι αρχιτεκτονες ΠΡΙΝ σπουδασουν αρχιτεκτονικη σε Bartlett, Architectural Association, Cambridge και αλλες σπουδαιες σχολες αρχιτεκτονικης.

 

Η αρχιτεκτονικη εχει κοινα στοιχεια και με μια σχολη καλων τεχνων, και με μια σχολη φυσικων επιστημων, και με μια σχολη κοινωνιολογιας και με μια σχολη μηχανολογων.

 

Πασα αλλη ερμηνεια (οπως το να εξισωνεις την αρχιτεκτονικη με σχολη καλων τεχνων) αποσκοπει κατα τη γνωμη μου σε δημιουργια εντυπωσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην αρπάζεσαι έτσι φίλε μου! Εγω απλώς παρέθεσα, ενδεικτικά τον οδηγό σπουδών της Αρχιτεκτονικής σχολής του Bath University για να δείξω στον φίλο μας μου θέλει να σπουδάσει Αρχιτεκτονική οτι τα μαθήματα που κάνουν οι Αρχιτέκτονες στην Αγγλία είναι πιο θεωρητικά απο ότι - μάλλον - πίστευε και για να σου αποδείξω με στοιχεία οτι μαθήματα όπως: εδαφομηχανική, θεμελιώσεις, αρχές δομοστατικής και μεταλλικές κατασκευές δεν παίζουν. Αντι να αρπαχτείς, παρέθεσε και εσύ ένα οδηγό σπουδών απο μία αμιγώς Αρχιτεκτονική σχολή για να γίνει διάλογος.

 

Κατα τα άλλα, συμφωνώ και πάλι μαζί σου. Είχα ξεχάσει να αναφέρω την Architectural Association (με δίδακτρα πολυυυυυυύ υψηλά) και το Cambridge, η Bartlett ανήκει στο UCL το οποίο το έχω αναφέρει ήδη.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ μαζί σου να αναφέρω επίσης οτι στη Αγγλία, και σωστά κατά εμέ, ο Αρχιτέκτονας ειναι πάντα ο ενορχηστρωτής του κάθε project και αυτός που έχει τις μεγαλύτερες απολαβές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Οντως τα προγραμματα σπουδων για την αρχιτεκτονικη δεν περιλαμβανουν εξειδικευμενα μαθηματα στατικης, θεμελιωσεων, σκυροδεμα κτλ. Τα διδασκουν ομως εστω και επιφανειακα σαν θεματικες ενοτητες, και αυτο υποχρεουνται να το κανουν διοτι το επιβαλει το RIBA, το αντιστοιχο ΤΕΕ μπορουμε να πουμε. Γενικα το καθε εξαμηνο σπουδων εχει 4 θεματικες ενοτητες. Πρωτον τα σχεδιαστικα, που περιλαμβανουν αρχιτεκτονικη συνθεση. Δευτερον τα τεχνολογικα, που περιλαμβανουν οικοδομικη, υλικα, ΒΑΣΙΚΑ στατικα, εδαφομηχανικα, μεταλλο, μπετο κτλ. Τριτον τα μαθηματα ιστοριας και θεωριας, με ιστορια τεχνης και αρχιτεκτονικης, και τεταρτον τα ''communication studies'', που εκει περιεχονται ζωγραφικες, πλαστικες, γραμμικα κτλ. Και αυτο ισχυει σε ολα τα πανεπιστημια ανεξαιρετως.

Τωρα για το αν πρεπει τα πτυχια αυτα να θεωρουνται καλες τεχνες η τεχνολογικα πτυχια, για τους βρετανους δεν εχει καμμια σημασια. Πχ στη Γλασκωβη οπου σπουδαζω εγω, το τμημα των αρχιτεκτονων ειναι στη σχολη των μηχανικων μαζι με τους πολιτικους, τους χημικους, τους μηχ/γους, ηλεκ/γους και ναυπηγους, και ομως το προγραμμα ειναι ιδιο με πχ το Bartlett που θεωρειται καθαρα αρτιστικο. Αυτα τα ολιγα για την ωρα. Καλη σας μερα απο τη Γλασκωβη των -4C. μπρρρρ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Anemopore.

 

Οντως για τους βρεταννους δεν έχει καμία σχέση, και γι’αυτο ίσως εχουν ολους αυτους τους διαφορετικους τιλτους σπουδων για την Αρχιτεκτονική. Εδω όμως, ενα παραπάνω ή ένα λίγοτερο επίθετο στο τίτλο μπορει να σου δόσει πτυχίο το όποιο να μην θές. Χαιρετισματα στην Γλασκωβη, που παρεπιπτόντως έκει έκανα το MSc μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα.

 

Εγώ όταν έκανα την αίτηση μου για το MSc, διάλεξα τρία πανεπιστήμια, έστειλα τις αιτήσεις μου από την Ελλάδα (επισύναψα μόνο την αίτηση και δύο συστατικές επιστολές, δεν είχα πάρει ακόμα το πτυχίο στα χέρια μου, ούτε TOEFL ούτε καν το Lower επισύναψα) και διάλεξα εκεί που θεώρησα την καλύτερη επιλογή. Το British Council και τα DEI, ΤΟΜΗ και δεν συμμαζεύεται, είναι μόνο για να παίρνουν αέρα λεφτά από αδαείς και να σε στέλνουν εκεί από όπου παίρνουν την μεγαλύτερη μίζα (π.χ. θα δεις πολλούς από Β. Ελλάδα να σπουδάζουν Manchester και δεν είναι τυχαίο…, ή τουλάχιστον αυτή ήταν η μόδα τότε).

Για να μην σου πω ότι οι Άγγλοι εκτιμούν την προσωπική σχέση σε τέτοια ζητήματα (πχ ποτέ δεν βρήκα δουλεία μέσω agent) και θα σε δουν με καλύτερο μάτι. Πίστεψε το όσο και να σου φαίνεται ασήμαντο.

 

 

Δηλαδη φιλε μου προτεινεις να την κανω μονος μου την αιτηση?εγω εχω ενα απολυτηριο με 18.7, 2 proficiency και αρκετα καλο πραμα για να βαλω σε portfolio(σχεδια ελευθερα,γραμμικα, μοντελισμο,σχεδια σε Η/Υ).. τι πιθανοτητες εχω πιστευεις να με δεχτουν αν κανω μονος μου την αιτηση σε ενα καλο πανεπιστημιο..?

βασικα στραφηκα σε γραφεια που προσφερουν αυτη την υπηρεσια γτ φοβαμαι οτι αν το κανω μονος μου δε θα με παρουν σοβαρα η θα παραμελησω λεπτομεριες. ..θελω να ειμαι σιγουρος, καταλαβαινεις. .?

 

ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντησεις &το ενδιαφερον σας. ..!

 

 

στη Γλασκωβη οπου σπουδαζω εγω

 

εσυ φιλε μου πως εκανες την αιτηση?μονος σου η μεσω καποιου γραφειου?η γλασκοβη πως σου φαινεται?να την δηλωσω στην αιτηση μου, τι λες?

 

και να ρωτησω και κατι ακομα.. .(ολο ρωταω.. )..αλλα πανεπιστημια προσφερουν course architecture 3 χρονια ενω αλλα 4. ..(καθαρα χρονια οχι sandwish ή foundation ουτε ειναι στη Σκοτια). ..εγω τι να προτιμησω?ο ενας χρονος παραπανω εχει καποια ουσιαστικη διαφορα(θα κερδισω κατι σημαντικο?) Ή απλα ειναι ετσι το προγραμμα και θα χασω χρονο&χρηματα?

 

επισης η λυση του φοιτητικου δανειου για τα διδακτρα ειναι αξιοπιστη?ξερει κανεις.. .?

 

 

Παρακαλώ μην ανοίγετε νέο μήνυμα, κάντε επεξεργασία για να προσθέσετε περισσότερα στο μήνυμά σας. Ευχαριστώ, achille

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη,

 

Την αιτηση την εκανα μονος μου απο το UCAS. Συμφωνω να μην κανεις αιτηση μεσω γραφειων στην Ελλαδα, χαμενος χρονος και χρημα.

 

Ολα τα πτυχια αρχιτεκτονικης στη βρετανια ειναι πενταετη.Η διαφορα ειναι οτι στην αγγλια και ουαλια τα χωριζουν σε 3+2 για τα πληρη δικαιωματα, ενω στη σκωτια 4+1. Πρακτικα ειναι τα ιδια ακριβως, οποτε δεν εχεις να κερδισεις κατι ουσιαστικο, περα απο το οτι στο δικατσα τους "χτυπαει" πιο καλα το 4+1 παρα τα 3+2.

 

Τριτον (και μιλαω μονο για σκωτια, και οχι το υπολοιπο νησι), ολοι οι φοιτητες εντος ΕΕ κανουν αιτηση στο SAAS ( students awards agency for scotland, http://www.saas.gov.uk) και εχουν πληρωμενα διδακτρα απο την κυβερνηση τους. Και τα πληρωνουν σε ΟΛΟΥΣ.

 

Τωρα για τη σκωτια ειναι παρα πολυ ωραια χωρα, και ειδικα εξω απο τις πολεις. Γλασκωβη ειναι καλη αλλα το εδιμβουργο ειναι ακομα καλυτερο και εχει εξισου πολυ καλη σχολη αρχιτεκτονικης, αν και ζητανε απολυτηριο 19 νομιζω. Παρ'ολα αυτα ειναι ελαστικοι σε αυτα τα θεματα, δηλ., αν δεν εχεις το 19 και εχεις πολυ καλο portfolio, και τους κανεις καλη εντυπωση σε καποια πιθανη συνεντευξη, τοτε δεν εχεις προβλημα.

 

Κατι επισης που κοιταξα πριν ερθω, ειναι με ποιες σχολες στην ελλαδα συνεργαζεται το καθε πανεπιστημιο εδω. Η γλασκωβη για παραδειγμα ειναι η μονη που συνεργαζεται με το ΕΜΠ ,που ειναι θετικο για την αναγνωριση του πτυχιου μετα, εφοσον δειχνει οτι εχουν παραπλησιο προγραμμα σπουδων φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για αυτες τις πληροφοριες. ..

....η αληθεια ειναι οτι για το "θεμα" της Σκωτιας εχω ακουσει οτι ειναι πιο φτηνα, αλλα δε παιρνεις καλο πτυχιο. ..θελω να πω εγω διαβαζω, στις πανελληνιες (παρολο που εκανα μια τεραστια βλακεια στα μαθηματικα και επεσε απο κει ο βαθμος μου) δε περασα αρχιτεκτονικη για 300 μορια. . . .. .θελω να βρω γ αυτο ενα πανεπιστημιο απο οπου το πτυχιο μου θα μετραει. .. .ειναι αληθεια καλες οι αρχιτεκτονικες σε γλασκοβη και εδιμβουργο ή ισχυει οτι εχω ακουσει?(το αντιθετο δλδ)

 

και ρε συ εκει πανω γλασκοβη, σκωτια γενικα πολυ ψηλα δεν ειναι. . ..?θα παγωσουμε.. .. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη,

Υπαρχουν σχολες και σχολες, αλλες καλες και αλλες μετριες.και αλλες που δεν τις ξερει ουτε ο πρυτανης τους... τουλαχιστον τα μεγαλα πανεπιστημια ειναι πολυ φημισμενα και παρεχουν επιπεδο σπουδων. λειτουργουν απ το 1500-1600. αν ημουν στη θεση σου θα εκανα αιτηση σε καρντιφ, γλασκωβη, εδιμβουργο, μπαθ, και σεφιλντ.(το λονδινο το βγαζω απ εξω γιατι ειναι πανακριβο, δεν παλευεται). οι παραπανω ειναι παντα μεσα στην πρωτη εικοσαδα των αρχιτεκτονικων σχολων.

 

Και οσον αφορα το κρυο...ουτε αυτο παλευεται, αλλα κανουμε υπομονη εν'οψει του επομενου καλοκαιριου στην ελλαδα. :)

Link to comment
Share on other sites

μμμ... φανταζομαι εχεις δικιο. . ..να σε ρωτησω, εσυ πηρες προγραμμα με sandwish?προτεινεις να παρω?σε ποιο ετος εισαι τωρα?

 

 

p.s.καλο κουραγιο με το κρυο ευχομαι. . .:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε μου εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το θάρρος και να έρθεις στην Αρχιτεκτονική στην Αθήνα, αν είσαι κοντά και μπορείς, ώστε να παρακολουθήσεις μερικά μαθήματα σύνθεσης για να πάρεις μία ιδέα περί αρχιτεκτονικής.

Τώρα στο προκείμενο θέμα: είτε είσαι πολιτικός μηχανικός είτε είσαι αρχιτέκτονας μηχανικός σίγουρα θα συνεργαστείς με τον έναν και τουλάχιστον άλλους δύο στην επαγγελματική σου καριέρα (τοπογράφο, μηχανολόγο). Οπότε όποια από τα δύο επαγγέλματα διαλέξεις να ξέρεις ότι είναι διαφορετικά μεταξύ τους παρά το ότι έχουν πολλά κοινά πεδία δράσης.

Από την άλλη διαφωνώ με τον κύριο που είπε ότι αν έχεις ακολουθήσει σπουδές αρχιτεκτονικής δεν έχεις σχέση/δυνατότητα/επαγγελματικό δικαίωμα με την επίβλεψη ή την κατασκευή ενός κτιρίου/έργου. Φυσικά και έχεις και φυσικά και μπορείς να αποκτήσεις γνώσεις που θα σε βοηθήσουν να κάνεις πράγματα που δε μπορείς να σκεφτείς τώρα με τις σπουδές σου σαν αρχιτέκτονας.

Η μία βασική διαφορά που υπάρχουν στις αρχ/κές σχολές του εξωτερικού (και τις βλέπω κάθε εξάμηνο στη σχολή μου με τους φοιτητές εράσμους που έρχονται) είναι ότι είναι περισσότερο designer παρά μηχανικοί, σε αντιδιαστολή με τις σπουδές στην Ελλάδα. Κάτι που μας έβαζαν εμάς οι καθηγητές στο μυαλό μας (σαν τρόπος σκέψης περισσότερο) είναι η αναζήτηση του: "πως στέκεται αυτό;" ή "πως κατασκευάζεται;". Οι συνάδελφοί (φοιτητές) μου από εξωτερικό δεν είχαν στο μυαλό τους κάτι τέτοιο, χωρίς αυτό να το λέω με διάθεση να τους μειώσω, απλά είναι μία δεδομένη κατάσταση που πρέπει να την σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.