Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για υπολογισμό όγκου


Recommended Posts

Έχω αποτυπώσει ένα οικόπεδο που θα οικοδομηθεί πριν και μετά την εκσκαφή και θέλω να υπολογίσω τον όγκο εκσκαφής. Η μέθοδος που χρησιμοπιώ σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο υπολογισμός με λήψη τομών εδάφους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να υπολογίσει διαφορά όγκων από τα δύο μοντέλα εδάφους (πριν και μετά την εκσκαφή)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε surveyor81

όλα τα ελληνικά λογισμικά έχουν την δυνατότητα

verm5,geocalc2007,εξάρτηση4,απόδοση5,έδαφος3,G-Gtopo κλπ

επίσης το surfer και άλλα που θα βρείς με μικρό ψάξιμο στο φόρουμ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα & χρόνια πολλά σε όλους. Πρόσφατα αποτύπωσα τα αδρανή υλικά μιας εταιρίας με σκοπό να υπολογίσω τους όγκους. Επειδή το σχήμα, ή μαλλον, οι όγκοι που μέτρησα είχαν πολύ ακατάστατο σχήμα, προσπαθώ να βρω κάποιο πρόγραμμα που δίνοντας την αποτύπωση με τα υψόμετρα να μου κάνει τους υπολογισμούς, (προς αποφυγήν πράξεων).Προσπάθησα με γνωστό πρόγραμμα, αλλά... για ευκολονόητους λόγους δεν μου έβγαζε αποτέλεσμα. Μήπως υπάρχει κανένα application που πηγαίνει στο Autocad ή οτιδήποτε άλλο;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε mintzax

τα λογισμικά που αναφέρω παραπάνω κάνουν την δουλειά

επίσης στο civil-3d υπάρχουν πολλές δυνατότητες

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ ΘΕΟΧΑΡΗ. Τελικά βολεύτηκα με το Demo της ANADELTA TESSERA. Θα πρέπει όμως να ψάξω για αγορά κάποιου προγράμματος, διότι σίγουρα θα ξαναχρειαστεί. Ευχαριστώ! Καλό βράδυ.:grin:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε mintzax

έκανα αναφορά σε λογισμικό Τοπογραφίας και όχι Οδοποιίας μια και δεν πρέπει να περιορίζεται κανείς για την διεκπεραίωση μιάς συγκεκριμένης δουλειάς αλλά να έχει κάτι και για μελλοντικές εργασίες

το ANADELTA TESSERA είναι πολύ καλό πράγματι λογισμικό που βελτιώνεται συνεχώς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παρακαλώ προτείνετε πρόγραμμα υπολογισμού χωματισμών μεταξύ διατομών. Το surfer υπολογίζει όγκο μεταξύ μοντέλων εδάφους αλλά δεν "κόβει" διατομές. Το geocalc έχει την δυνατότητα αυτή αλλά πρέπει κανείς να αγοράσει την "Τοπογραφία" (βάση του προγράμματος) και εν συνεχεία κάποιο απο τα άλλα πακέτα (οδοποιία?)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.