Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

3 ώρες πριν, pavlad said:

Χθες πήγα για συνέντευξη σε μια κατασκευαστική που δραστηριοποιείται σε όλη την Ελλάδα αλλά σχετικά μικρομεσαίου μεγέθους.

Μου πρόσφεραν δουλειά επίβλεψης σε εργοτάξια, μισθωτή εργασία με περίπου 700 ευρώ. Ανέφεραν ξεκάθαρα πως δεν υφίσταται 5ήμερο και 8ωρο, πως θα χρειαστώ όχημα (ούτε λόγος για βενζίνη) να μετακινούμαι σε όλη την Αττική όπου έχουν εργοτάξια. Νομίζω είναι ξεφτίλα. Όταν τους ζήτησα 1000 ευρώ, ο υπεύθυνος κούναγε τα χέρια του σε στυλ ''αηντεεεεεε''.

Δεν πάμε πουθενά έτσι. Η απόλυτη ξεφτίλα για μηχανικούς - να πληρώνεσαι πιο λίγα και απο βοηθό εργάτη.

Σε αντίστοιχη δική μου συνέντευξη με κατασκευαστική εταιρεία που διαφημίζεται πως φέρνει την 4η Βιομηχανική Επανάσταση, ο καθαρός μισθός (μισθωτή εργασία) έβγαινε 660€ (Μηχανικός με εμπειρία >15 ετών). Εννοείται ούτε λόγος για βενζίνη και διόδια, παρά μόνο μια έκπτωση 50% για τη μηνιαία κάρτα προς Αεροδρόμιο.

Συμφωνήσαμε στη δεύτερη συνέντευξη, τους είπα προχωράμε βεβαίως & όταν με πήραν τηλέφωνο να πάω να υπογράψω, αρνήθηκα λέγοντας πως φεύγω στα καράβια. Όπως μου έκαναν πλάκα, τους έκανα.

Ξεφτίλα και λίγη είναι η λέξη.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το επαγγελμα του νεου μηχανικου ειναι το πιο κακοπληρωμενο στην ελλαδα

Δεν ειναι τυχαια οι βασεις των πανελληνιων στα ταρταρα.

Οποιον νεο μηχανικο ξερω παιρνει χειροτερους μισθους σε πολυ χειροτερες συνθηκες απ οτι ο υπαλληλος στα ζαρα και στο μινι μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pavlad said:

Χθες πήγα για συνέντευξη σε μια κατασκευαστική που δραστηριοποιείται σε όλη την Ελλάδα αλλά σχετικά μικρομεσαίου μεγέθους.

Μου πρόσφεραν δουλειά επίβλεψης σε εργοτάξια, μισθωτή εργασία με περίπου 700 ευρώ. Ανέφεραν ξεκάθαρα πως δεν υφίσταται 5ήμερο και 8ωρο, πως θα χρειαστώ όχημα (ούτε λόγος για βενζίνη) να μετακινούμαι σε όλη την Αττική όπου έχουν εργοτάξια. Νομίζω είναι ξεφτίλα. Όταν τους ζήτησα 1000 ευρώ, ο υπεύθυνος κούναγε τα χέρια του σε στυλ ''αηντεεεεεε''.

Δεν πάμε πουθενά έτσι. Η απόλυτη ξεφτίλα για μηχανικούς - να πληρώνεσαι πιο λίγα και απο βοηθό εργάτη.

Το κακό δεν είναι τα χρήματα που προσφέρουν και οι απαιτήσεις που έχουν....το κακό είναι ότι θα βρούν κάποιον τελικά γιατί στον νόμο προσφοράς και ζήτησης στην Ελλαδα οι Πολιτικοί μηχανικοί είναι σε υπερπληθωρισμό....

Link to comment
Share on other sites

Μα και τσαμπα να ηταν θα εβρισκαν καποιον

Πλεον το θεμα για τον νεο ειναι να βρει εργασιακη εμπειρια, οχι λεφτα.

Θυμαμαι πριν καποια χρονια ειχα χτυπησει απο μονος μου πορτες μηχανικων για να δουλεψω μολις βγηκα απο την σχολη. Εφτασε μηχανικος να μου ζητησει να τον πληρωνω!!! για να με παρει στη δουλεια για να "μαθω". Τρελα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ είχα πάει πριν 2 χρόνια σε μεσαία θα έλεγα κατασκευαστική στην Θεσσαλονίκη για συνέντευξη. Ο υπεύθυνος ανέφερε οτι επειδή δεν έχω την προϋπηρεσία που ήθελαν θα το σκεφτόταν για να μου κάνει πρόταση για δουλειά γραφείου αρχικά (σχέδια κτλ) με 600Ε/μήνα (+ταμείο) 8π.μ-8μ.μ καθημερινά και Σαββατοκύριακα. 

Παλιότερα σε εταιρεία εγκαταστάσεων φωτοβολταικών που είχε πάει έδιναν 800Ε (με το ταμείο μέσα άρα θα έβγαινε κάπου 560Ε τα είχα υπολογίσει τότε) για επίβλεψη έργων στη Βόρεια Ελλάδα και υπογραφή! Αυτούς τους είχα κράξει άσχημα τότε στη συνέντευξη και είχαν μείνει παγωτό. Ένας κάποια στιγμή ψέλλισε <<δέστο σαν σεμινάριο που θα πληρώνεσαι κι όλας>>. Και εκεί έγινα τούρμπο. Μάλιστα πέτυχα τον επόμενο υποψήφιο στο ασανσέρ και του λέω εκει πας? Λεει ναι και του είπα τζάπα θα ανέβεις. 

Οτι βρίσκουν βρίσκουν δεν το συζητάμε. Για αυτό μας ξεφτυλίζουν τόσο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! Θα παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Δυστυχώς λόγω ανάγκης δέχτηκα θέση με καθαρές αποδοχές ΚΑΤΩ από το βασικό μισθό με τα κλασσικά αφηγήματα για έλλειψη εμπειρίας, αλλά τελικά την παράτησα και πλέον ξαναψάχνω μιας και το συμφωνημένο ωράριο πήγε περίπατο και δεν πήρα και εμπειρία...... ξεφτίλα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2019 at 1:32 ΜΜ, AnotherEng said:

Συνάδελφοι καλησπέρα! Θα παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Δυστυχώς λόγω ανάγκης δέχτηκα θέση με καθαρές αποδοχές ΚΑΤΩ από το βασικό μισθό με τα κλασσικά αφηγήματα για έλλειψη εμπειρίας, αλλά τελικά την παράτησα και πλέον ξαναψάχνω μιας και το συμφωνημένο ωράριο πήγε περίπατο και δεν πήρα και εμπειρία...... ξεφτίλα 

συνάδελφε καλημέρα. Αν σου είναι εύκολο να μας αναφέρεις το ύψος του μισθού (καθότι αναφέρεις βασικό μισθό και βασικός μισθός για μηχανικούς δεν υπάρχει. εκτός αν εννοείς βασικό μισθό ανειδίκευτου εργάτη). Οσον αφορά το ωράριο, νομίζω οτι πλέον κανείς μας δεν πιστεύει οτι σε κατασκευαστικές εταιρείες υπάρχει συγκεκριμένο ωράριο. Ωράρια υπάρχουν σε άλλους τομείς του ιδιωτικού τομέα (εταιρείες πληροφορικής, σούπερ μάρκετ κ.α) και σε αυτές όχι πάντα. αλλα στον τομέα μας σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει. Κατά τα άλλα συνάδελφε αυτές είναι οι συνθήκες δυστυχώς. Και αλλού μπορεί τα ίδια να συναντήσεις. Οπότε αν είσαι νέος καλύτερα να κοιτάξεις για έξω, εκτός αν θέλεις να παλέψεις κάτι εδώ μόνος σου. Σε εταιρείες εδώ θα βολοδέρνεις με μισθούς τραγικούς. Απλά μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή να δουλέψεις κάπου με λίγα λεφτά μόνο για την εμπειρία και μετά να κάνεις κάτι μόνος σου εφόσον θες οπωσδήποτε να μείνεις ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι @tzitzikas  στο βασικό του ανειδίκευτου δηλαδή κάτω από 450 καθαρά αναφερόμουν..... και όπως το λες πλέον κοιτάω για έξω. Η εμπειρία που αναφέρεις είναι το ουσιαστικότερο κομμάτι και καθοριστικό και στη δική μου περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,σαν φοιτητής της σχόλης πολιτικών μηχανικών βλέπω αυτά που γράφονται και με πιάνει η ψυχή μου αλήθεια είναι:neutral:.Επειδή σαν στόχο έχω να τελειώσω την σχολή αλλά και θα ήταν προτιμότερο για μένα να μείνω στην Ελλάδα τι άλλο θα μπορούσα να κάνω πέρα από το καθαρά μηχανικό αλλά να συνδέεται με την σχολή πολιτικών μηχανικών ώστε να ζήσω σχετικά αξιοπρεπώς, όχι να βγάλω πολλά λεφτά εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά ή πληροφορική δεν είπαμε; Τόσες συζητήσεις επί συζητήσεων και σε τόσα topic, δεν είχαμε κάνει προ ενός μηνός; 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.